VSTÚPILI SME DO ADVENTNÉHO OBDOBIA

Kým veriaci východných cirkví vstúpili do predvianočného pôstneho obdobia „Filipovky“ už v novembri (15. 11. podľa gregoriánskeho kalendára a 28. 11. podľa juliánskeho kalendára), veriaci západného obradu tak učinili v prvú decembrovú nedeľu, zapálením prvej adventnej sviečky.

Adventné obdobie alebo skrátene Advent je prvá časť tzv. cirkevného roka v rímskokatolíckej cirkvi. Skladá sa zo štyroch adventných nedieľ ešte pred narodením Ježiša Krista. Zároveň sa môže posledná adventná nedeľa prekrývať so samotným Štedrým dňom. V tomto roku pripadnú štyri adventné nedele na 1., 8., 15. a 22. decembra. Toto obdobie sa vyznačuje oddychom a duchovnou prípravou na samotné Vianoce. Slovo advent pochádza z latinského slova adventus, čo znamená „príchod“ a jeho začiatky siahajú až do 4. storočia. V tomto čase bol advent rozdelený až na šesť adventných nedieľ. Na klasické štyri týždne, respektíve nedele ich stanovil až rímsky pápež Gregor Veľký. V slovenskej ľudovej kultúre mal advent magický charakter obdobia, kedy môžu nadprirodzené sily pozitívne alebo negatívne ovplyvniť budúcnosť. S tým súviseli aj rôzne povery a obyčaje ako veštenie, vinšovanie a podobne. Tradičné adventné obdobie má kajúci charakter a chápe sa ako čas pokánia, ako je to napríklad pri pôste. V nedávnej minulosti sa vyznačoval obdobím domácich prác, ako pranie peria, šitie, štrikovanie, tkanie a podobne. Advent sa bral ako pokojnejšie obdobie po jesennej žatve, kedy boli kratšie dni a dlhšie noci. Dokonca sa nekonali ani svadby a zábavy.

TRADIČNÝ VENIEC ČI KALENDÁR

Neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti je aj adventný veniec, na ktorom sú štyri sviečky. Zapaľujú sa postupne, teda každá z nich pripadá na jednu adventnú nedeľu. Okrem adventných vencov si v tomto období ozdobujeme aj svoje domy či dvory. „Na toto vianočné obdobie som sa najviac tešila, pretože naozaj sú to najkrajšie sviatky v roku. Práve v tomto zimnom období nachádzam množstvo inšpirácií pre svoju tvorbu. Všetci si totiž chceme čo najviac skrášliť svoje obydlia rôznymi vianočnými dekoráciami, svietnikmi či adventnými vencami. Rovnako sa o to snažím aj ja. Pri tvorbe teraz najviac používam ihličie a šišky a samozrejme sviečky, ktoré dekorujem rôznymi umelými ozdobami. Takisto aj ihličie používam umelé, keďže nechcem, aby opadávalo. Tým pádom sú moje výrobky trvácne,“ hovorí Svidníčanka Martina Jasiková. S adventným obdobím sa takisto spája aj obľúbený adventný kalendár, ktorý vznikol ešte v 19. storočí v prostredí evanjelickej cirkvi. Prvé adventné kalendáre sa kreslili jednoduchou kriedou, neskôr formou sviečkových vencov. Predchodca adventného kalendára aký poznáme dnes vznikol kvôli deťom, aby im skrátil čakanie na Vianoce. V minulosti začínal od 6. decembra, keďže ho väčšinou deťom doniesol Sv. Mikuláš. Dnes už ide viac o komerčný výrobok, ktorý je väčšinou z čokolády a kalendár sa začína 1. decembrom.

(lj, finance.sk)

ANKETA:

Ako prežívate advent, čo máte najradšej na predvianočnom období a aké tradície dodržiavate počas Vianoc? 

 

Tatiana Bóriková

Advent nijako špeciálne neprežívam, ale čím som staršia, snažím sa, napriek predvianočným stresom so zhánaním darčekov a všetkého, čo k Vianociam neodmysliteľne patrí, nezabúdať hlavne na ich duchovný význam, napr. dodržiavaním pôstu v čase adventu. Mám rada toto obdobie a odkedy som mamou, ešte viac. Syn má už takmer 17 rokov, ale dcérka je prváčka a ja sa teším, že je stále vo veku, kedy verí, že darčeky nosí Ježiško a ja ich s láskou pripravujem i ukrývam A rovnako ma stále poteší, že sme v tomto období k sebe viac ľudskejší. Je to obdobie rôznych druhov pomoci, charitatívnych zbierok atď, z toho mám naozaj úprimnú radosť. Bude to znieť ako klišé, ale na Vianociach mám najradšej to, čo asi všetci – pár dní voľna, v kruhu rodiny, priateľov...Cez rok sme všetci takí uponáhľaní a vyťažení, že v tomto období si naozaj vychutnávam to, že nemusím robiť nič. Najkrajšou tradíciou je pre mňa to, že každý rok sviatky trávime s mojimi rodičmi a ja verím, že to ešte dlho tak bude. Na štedrovečernom stole nesmú chýbať naše tradičné jedlá – kapusta, mačanka, pirohy, bobaľky,  ryba a zemiakový šalát. A každý rok si poviem, že znížim spotrebu zjedených  koláčov a každý rok ju poruším Tak to je taká moja osobná tradícia . A, samozrejme, popri tých materiálnych prejavoch Vianoc sa snažíme nezabúdať na to najdôležitejšie – ich duchovné posolstvo.

 

Darina Marková

Adventné obdobie z hľadiska duchovného veľmi neprežívam. z mladosti som si skôr zachovala  dodržiavanie pôstu, ktorý predchádzal vianočným sviatkom. Kedže pracujem v oblasti školstva a kultúry, tak predvianočné obdobie trávime prípravou rôznych podujatí, ako sú Mikulášske koncerty, vianočné koncerty či besiedky, na ktorých spoznávame biblické príbehy. S koledami a vinšovačkami prichádam do styk už v novembri. Predvianočne obdobie prežívam ako bežná pracujúca žena - uprataním príbytku, nakupovaním, prípravou sviatočného menu. Zároveň však využivame s manželom možnosť ísť na nejaký príjemný koncert, vianočné trhy a podobne. Na Vianociach mám najradšej ich atmosféru, predvianočný zhon náhle pominie a medzi ľuďmi zavládne pokoj  a pohoda. Rada sledujem vianočné príbehy v televízii, teším sa, keď sa stretne celá rodina, nakolko počas roka pracuju manžel aj dcéra v zahraniči. Máme na seba čas, aktivne spolu travime chvile na lyžiach a podobne. Snažíme sa zachovávat tradicie mojich predkov, napríklad postiť sa celý deň, až kým nesadneme k štedrovečernému stolu. Predtým sa umývame v studenej vode, aby sme boli zdraví, pod obrus dávame mince na znak bohatstva a od stola počas večere nikto neodchádza. Deťom, aj keď sú už dospelé, robim na celo križik z medu, aby boli milí a sladkí ako medík. Pred samotnou večerou rozsvietim svetlá v každej izbe a pred jedením sa pomodlím za celú rodinu.

 

Ján Halčík

Advent berieme ako obdobie príchodu Ježiška na svet, robíme advetný veniec. Doma si pripravujeme adventný veniec. Tešíme sa z Vianoc, lebo nám prinášajú nádej, lásku a radosť. Duchovne sa očisťujeme modlitbami a obdarúvame sa darčekmi. Spoločne sadáme za štedrovečerný stôl a hodujeme. Sme šťastní, ako robíme šťastným toho druhého. Vianoce sú totiž práve o tom. Zvyky ako umývanie v studenej vode, kladenie slamy pod stôl či vkladanie mincí pod vianočné prestieranie nedodržiavame. Sú pohanského pôvodu. Predstavujú zlé sily a bosoráctvo, To nepraktizujeme. 

 

Jana Mangerová

 

Počas adventu si urobím veniec, ale vnímam ho ako bežné obdobie. Nepostím sa. Predvianočné obdobie mám rada. Páči sa mi vianočná výzdoba aj atmosféra, ktorá v tom čase vládne. Teším sa na vyzdobovanie, stavanie stromčeka s dcérou. Na Vianociach mám najradšej pohodu, rozprávky, stretnutie s rodinou, darčeky aj kupovanie darčekov, kedy môžem urobiť radosť iným. Celé Vianoce sú najmä o deťoch. Človek sa teší z toho, že ich môže potešiť. V rodine sme aj pravoslávni a máme aj gréckokatolíkov, lebo moje sestry sa vydali za mužov takejto viery, takže tradície máme také, že prvé Vianoce trávi každý sám doma vo svojich rodinách a v pravoslávne sviatky sa všetci zídeme u mojich rodičov. Pred štedrou večerou sa umývame mincou. 

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.