INSCENÁCIA ZEM ZASĽÚBENÁ VYPREDALA SVIDNÍCKE KINO

V sobotu 7. decembra sa vo svidníckom Dome kultúry odohrala dramaticko-tanečná inscenácia s názvom Zem zasľúbená v podaní FS Ruthenia, ktorý zobrazuje históriu optácie Rusínov do ZSSR po druhej svetovej vojne.

Po druhej svetovej vojne prebehol na území Československa proces tzv. optácií, v rámci ktorého sa tisíce ľudí prevažne rusínskej národnosti z východného Slovenska, na základe lživej propagandy dobrovoľne prihlásili k vysídleniu na územie Sovietskej Ukrajiny. Svojím podpisom a prekročením hraníc prišli o svoj majetok, československé občianstvo, ale na ukrajinskom území ich nečakal raj, o ktorom im agitátori hovorili a ktorému chceli veriť. Naopak, čakal ich omnoho ťažší život ako doma, neraz diskriminácia či perzekúcie. No nikto v nich nedokázal usmrtiť nádej. Nádej, že raz sa vrátia. Domov. Pochopili, že zem zasľúbená je pre nich tá, na ktorej ich priviedli na svet ich rodičia a tých zasa ich rodičia, celé generácie. Prví sa začali vracať v 60. rokoch 20. storočia, tí poslední, ktorí sa rozhodli vrátiť, dostali možnosť v rokoch 90.

VYSŤAHOVALECTVO JE V ŽIVOTE RUSÍNOV STÁLE AKTUÁLNE

Téma inscenácie, ktorá vychádza z udalostí spred sedemdesiatich rokov, nie je uzavretou kapitolou. Vysťahovalectvo, akokoľvek zapríčinené, dobrovoľné alebo vynútené, existuje na území dnešného Slovenska od nepamäti. Dnes je vysťahovalectvo o to aktuálnejšie, že sme znova svedkami nezanedbateľného odchodu ľudí za prácou do iných krajín a aj oni môžu vnútorne prežívať vykorenenie, s ktorým sa je potrebné vyrovnať, bez ohľadu na ich národnosť. Inscenácia kladie otázky, na ktoré môžeme hľadať odpovede spoločne. Myslíš, že človek môže len tak zhodiť to staré, zbaviť sa toho, čo na ňom vyrástlo, ako sa strom zbaví lístia, zbaviť sa koreňov, z ktorých vyrástol a potom v sebe pustiť nový život? Na niektoré odpovede musí prísť človek sám. A na niektoré otázky možno vôbec nie sú odpovede.

Na dramaticko-tanečnej inscenácii Zem zasľúbená sa podieľal autorský tím v zložení Peter Štefaňák ako autor námetu, Slavomír Ondejka a Katarína Babčáková ako pedagógovia a choreografi, autorom hudby je Michal Noga, dramaturgičkou Agáta Krausová, scenáristom a režisérom Peter Medviď.

(lj, divadlodad.sk)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.