Deň otvorených dverí Strednej priemyselnej školy vo Svidníku

Stredná priemyselná škola vo Svidníku sa od 1.9.2020 mení na Školu Umeleckého Priemyslu. Na škole sa vyučujú tri študijné obory a to Grafický dizajn, Odevný dizajn a Reklamná tvorba. O  Dni otvorených dverí,  obsahu štúdia, propagačných  videách a aktuálnom školskom časopise sme sa porozprávali so zástupkyňou školy inžinierkou Nadeždou Sovičovou, magistrom umenia Tomášom Olijárom a magisterkou Mariannou Sopkovou.

,,Každoročne na našej škole organizujeme dni otvorených dverí, kde sa snažíme návštevníkom ukázať našu tvorbu, predstaviť naše študijné   odbory.  Sme Stredná priemyselná škola, ktorá vyučuje iba umelecké študijné odbory a od 1.9.2020 nastane zmena v názve školy, budeme sa volať Škola umeleckého priemyslu. Na škole sa vyučujú tri študijné odbory a to Grafický dizajn, Odevný dizajn a Reklamná tvorba. Počas dňa otvorených dverí  mohli ľudia vidieť odborné učebne, ale aj tvorbu našich kreatívnych študentov. Študenti odevného dizajnu sa predstavili módnou prehliadkou, návštevníci mohli vidieť šijaciu dielňu, kde sa zhotovujú modely a ďalej sme predstavili maľbu na hodváb, na textil a rôzne výtvarné techniky, s ktorými študenti prichádzajú do styku. Sprístupnili sme tiež fotografický ateliér a rôzné grafické programy, ktoré využívajú nie len študenti grafického dizajnu a reklamnej tvorby, ale aj odevného dizajnu. Reklamná tvorba sa predstavila hlavne svojou video -  tvorbou, kde študenti druhý rok natáčajú krátke videá, ktorými  sa snažia svoju kreativitu a nápady vyjadriť, “  povedala o obsahu Dňa otvorených dverí  zástupkyňa Strednej priemyselnej  školy inžinierka Nadežda Sovičová .

Krátke propagačné videá

A ako hodnotí z osobného pedagogického pohľadu pôsobenie na Strednej priemyselnej škole vo Svidníku vedúca odboru Reklamná tvorba?   ,, Bola som  prijatá, keď sme ešte nemali reklamnú tvorbu a začala som v odbore  Propagačná  grafika. Po novom sa tento odbor bude volať Grafický dizajn. Aj čo sa týkalo výjazdov, čo sme sa venovali filmovej tvorbe, tak som sa viacej začala zaujímať o túto tvorbu, čiže možno aj preto som sa stala vedúcou Reklamnej tvorby.  Stále sa snažíme rozvíjať nejaké tie aktivity okolo animácie, reklamnej tvorby. Teraz sme začali spolupracovať s prešovskou televíziou TV Senior,“ uzavrela pani učiteľka.

Nápaditý a obsahovo bohatý časopis

Tomáš Olijár, mladý absolvent Akadémie umenia v Banskej Bystrici je pre zmenu  šéfredaktorom novovzniknutého časopisu Strednej priemyselnej školy vo Svidníku. ,,Keďže máme nový odbor reklamnú tvorbu a venujeme sa  mediálnym záležitostiam,  točíe videá , dávame ich do súťaži,  aj sme natáčali propagačné video,  tak vznikol mediálny krúžok s názvom Media Klub.  Napadla nám v rámci toho  myšlienka, že bolo by dobré vytvoriť školský časopis. Pozbierali sa iniciatívni študenti, vytvorili sme redakčnú radu a vzniklo prvotné dielko časopisu, plánujeme v tom pokračovať aj ďalej. Časopis nesie rôzne informácie čo sa týka kultúry, sú tam prezentované rôzné práce študentov,  rubriky, kde sa môžu inšpirovať nejakými umelcami. To všetko zostavovali jednotliví študenti, ktorí sa podieľali na tých jednotlivých rubrikách.  Potom to aj graficky študenti spracovali.“  Deň otvorených dverí Strednej priemyselnej školy vo Svidníku mal vysokú návštevnosť a bol prínosom nielen pre samotných študentov školy a ich rodičov,  ale hlavne pre žiakov základných škôl a širokú  verejnosť.

 

                                                                                                                      Jana Savčáková

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.