SLÁVIA NA ČELE EXTRALIGY

Pre volejbalových extraligistov TJ Slávia Svidník bol uplynulý týždeň určite hektický. Rovnako ako aj pre ich priaznivcov. Na východniarske „domáce“ derby museli vycestovať do Bardejova, pretože tento stredajší súboj sa vysielal v priamom televíznom prenose na dvojke RTVS, a svidnícka hala podmienky na takýto prenos nespĺňala. V sobotu to už bol súboj v dobre známej domácej aréne, kde Slávia potvrdila pozíciu favorita.

Dôvod, prečo sa zápas uskutočnil práve v Bardejove, zaujímal viacerých. Keďže Svidník nemá dimenziu vlastnej haly na televízny prenos a chcel ísť na obrazovky RTVS, musel hľadať alternatívu. Napokon padla voľba na Bardejov a ako sa ukázalo, bolo to dobré riešenie. „Som šťastný, že sa nám podarilo naplniť bardejovskú halu. Stálo nás to veľa síl, ale ukázalo sa, že to malo význam. Verím, že to pomôže nielen svidníckemu, ale aj celkovo slovenskému volejbalu. Myslím, že to bola skvelá reklama na volejbal a tajbrejk bol čerešničkou na torte. Ďakujem všetkým, ktorí sa na organizácii tohto zápasu podieľali, ľudom v našom tíme, Slovenskej volejbalovej federácii a samozrejme partnerom, ktorí podporujú náš klub,“ spokojne konštatoval manažér Svidníka Ľuboš Macko, ktorý počas aktívnej kariéry hral za Svidník aj Prešov.

Predzápasové prognózy sa do bodky naplnili. Zápasy medzi Svidníkom a Prešovom sú takmer vždy dramatické a napínavé. Inak tomu nebolo ani v stredu a o víťazstvo sa tuho bojovalo dve a pol hodiny. Prešov viedol 2:0 na sety, ale “papierovo“ domáci sa spamätali a vyrovnali na 2:2.

Tajbrejk priniesol presne také vyvrcholenie, aké si tento duel zaslúžil. Svidník viedol v závere 13:10, ale potom prišiel na servis skvele hrajúci kapitán Prešova Martin Sopko st. a hostia vyrovnali. V nervydrásajúcom finiši nevyužili prešovskí volejbalisti dva mečbaly, ale Svidník premenil svoj piaty a po šťastnom ese poľského univerzála Lukasza Pietrzaka vyhral 21:19. Piaty z posledných siedmich duelov medzi týmito súpermi sa skončil až po päťsetovej bitke.

Svidník bol po dvoch setoch na kolenách, ale nevzdal sa a zápas otočil. Tréner Slávie Peter Tholt: „Veľmi si to cením. Keď sa hra nedarí treba bojovať a toto chalani zvládli. Som rád, že východniarske derby malo zaujímavý náboj a verím, že sme divákom v Bardejove a aj pred televíznymi obrazovkami ukázali pekný volejbal, Zo začiatku som to vnímal tak, že stratíme domáce prostredie, kde sme silní a môže nás to stáť víťazstvo. Na druhej strane sme vedeli, že cieľ spropagovať volejbal v tomto regióne a dostať sa na obrazovky je vyšší a som rád, že to dopadlo dobre.“

Najviac bodujúcim hráčom  víťazného Svidníka bol poľský univerzál Lukasz Pietrzak,ktorý zaznamenal 26 bodov a duel ukončil esom o pásku. „Pre divákov to bol výborný zápas. Bojovalo sa päť setov, vyhrať mohol aj jeden aj druhý. V Bardejove sa nám hralo dobre, nebol problém, že sme neboli doma. Dva sety hral Prešov lepšie, ale dobre, že sme to otočili,“ povedal 24-ročný poľský ľavoruký univerzál, ktorý vo Svidníku pôsobí už tretiu sezónu. „Veľmi sa mi tu páči, v klube som spokojný a cítim sa tu dobre. Navyše to mám aj blízko domov. Bývam s Starom Saczi, ktorý je od Svidníka 100 kilometrov,“ dodal 204 cm vysoký Pietrzak, ktorý v slovenských súťažiach odohral 90 zápasov, nazbieral v nich 1438 bodov, z toho 135 es a 107 blokov.

Špeciálny zápas odohral Tibor Matušovský, 32-ročný blokár Svidníka je rodákom z Bardejova. „Bol to super zážitok. Pred šiestimi-siedmimi rokmi som sa chodil pozerať na zápasy Svidníka ako divák a moje tajné prianie bolo si za nich niekedy zahrať. Som rád, že sa mi to podarilo, splnil sa mi sen,“ konštatoval 201 cm vysoký volejbalista. V hľadisku mal veľkú podporu. „Boli tu rodičia, snúbenica, bratia a kamaráti. Užil som si to,“ dodal Matušovský. Hoci je Bardejovčan, v hale hral prvýkrát. „Ja som začal hrať volejbal veľmi neskoro, až keď som mal 24 rokov. Nemal som žiadne základy,

začínal som v Starej Ľubovni,“ pridal zaujímavosť. Z obratu z 0:2 mal veľkú radosť. „Kľúčom k úspechu je, že sme dobrá partia. Dva sety sme boli strnulí a chýbala nám ľahkosť. Povedali sme si, že sakra nemôžeme takto hrať. Uvoľnili sme sa a potom to už išlo,“ dodal. Televízny zápas si užil. „Tešili sme sa na to, ale v priebehu zápasu som kamery nevnímal. Sme radi, že bol aj Challenge, je to super vec, vyčistilo sa to od chýb, veď rozhodcovia nemôžu všetko vidieť,“ uzavrel Matušovský, ktorý sa blysol 6 blokmi. Štvrté víťazstvo za sebou zaznamenal Svidník, keď v sobotu zdolal podľa očakávania doma Zvolen 3:0 a upevnil si pozíciu lídra tabuľky. Hráči Slávie mali duel jasne v rukách, hoci nastúpili aj s niektorými mladšími hráčmi. Do hry nezasiahol najviac bodujúci hráč tímu, ukrajinský smečiar Dmytro Fedorenko. Na jeho mieste dostal šancu 18-ročný Adam Repka, ktorý si pripísal 9 bodov a stal sa najužitočnejším hráčom duelu. Po stretnutí tréner Slávie Peter Thplt pre stránku SVF povedal: „V tomto zápase dostali priestor aj hráči, ktorí trošku menej hrávajú. Ukázali sa v dobrom svetle a nesklamali, čiže splnili sme cieľ, ktorí sme si dali. A zostáva nám do Vianoc zvládnuť ešte dva zápasy a potom si už oddýchneme.“ Výsledky

Edymax extraliga mužov – predohrávané 17. kolo (hralo sa v Bardejove)

TJ Slávia Svidník – VK MIRAD PU Prešov 3:2 (-20, -22, 19, 21, 19)

Zostava Svidníka: J. Hriňák, Tatarenko, Matušovský, Pietrzak, Fedorenko, Šellong, libero S. Paňko (R. Vitko, Kandráč)

15. kolo TJ Slávia Svidník – MVK Zvolen 3:0 (17, 13, 21)

Zostava Svidníka: J. Hriňák 6, Repka 9, Matušovský 8, Pietrzak 12, Tatarenko 14, Šellong 4, libero S. Paňko (Horňák 0, R. Vitko 0, Cihoň 1). Tréner: P. Tholt.

-www.svf.sk, bar-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.