Chcete zažiariť na plese? Vsaďte na eleganciu v modrej farbe!

Plesová  sezóna prebieha v plnom prúde. Zaujímali sme sa, v čom zažiarite...Aké sú aktuálne trendy šiat, účesov, topánok, doplnkov či líčenia? Nechajte sa inšpirovať...

Každá dáma chce na plese vyzerať dobre, zaujať a byť hviezdou večera. Pri tejto príležitosti zvažujete, aké šaty si zvoliť, ktoré topánky k nim doladiť a aký typ účesu sa k vybranému outfitu najviac hodí. Podľa obchodníčky v giraltovskej predajni OD Lucia je tento rok in modrá farba. „V roku 2020 je podľa módnych štatistík dominantnou farbou modrá, prináša pokoj a pohodu. Môže sa prezentovať vo viacerých odtieňoch, pričom vystriedala minuloročnú romantickú ružovú farbu,“ dozvedeli sme sa.

KRÁĽOVOU JE MODRÁ

Luxusné sú stále dlhé šaty. „Eleganciu vám zaručia štrasové alebo trblietavé šaty v ľadovo modrom prevedení, v kráľovsky modrej či striebornej a môžu byť i decentne doladené jemným vzorom, napríklad motívom kvetov. Môže sa prezentovať vo viacerých jej odtieňoch a prináša pohodu a pokoj,“ prezradili v predajni Lucia. „Aj tento rok prevažujú šaty s výstrihom. Samozrejme, každá dáma však musí sama posúdiť hĺbku výstrihu, čo je pre ňu vhodné a čo nie. A hoci nie všetky ženy sú zvyknuté nosiť topánky na podpätku, práve na túto príležitosť, akou je ples, sú vlastne črievičky nevyhnutnosťou.“ Ako módny doplnok je preferovaná kabelka do ruky alebo s retiazkou v klasických neutrálnych  farbách, ako je zlatá, strieborná, čierna či púdrová. „Dokonalý outfit docielite zladením topánok s vhodnou kabelkou. Dôležitou súčasťou je vhodne zvolený šperk. Čo sa táka pánov, už dávno neplatí, že kravata má byť zladená so šatami, aj keď asi 50 % žien sa pridržiava tejto  tradície.“ Aj spoločenské účesy podliehajú módnym trendom a pravidlám. Či už zopnuté alebo rozpustené. „Preferuje sa nestarnúca klasika ako drdol, čo je aj najpopulárnejší typ účesu na ples. Líčenie by malo byť skôr na prírodnej báze - nevýrazné, naturálne alebo jemné, dymové,“ prezradila kaderníčka Juliána Gdovinová.

VZNIK PLESOV

Plesy a bály boli podľa slov pedagogičky a historičky Lucie Kušnírovej Deutschovej v minulosti oslavou bohatstva, krásy a hojnosti, počas nich sa vždy tancovalo a spievalo. „Prvýkrát  sa konali už v 15. a 16. storočí, prebiehali na kráľovskom dvore v Španielsku či Francúzsku. Zvláštnu kategóriu tvorili maškarné plesy.  Kolískou plesov bolo Francúzsko a kráľ Ľudovít XIII, ktorý bol milovníkom druhu tanca, ktorý sa nazýval merleson a trval hodinu. Jeho pokračovateľ bol Ľudovít XIV, nazývaný ak kráľ Slnko.“ Postupne začali vznikať aj také druhy tanca, ako je ľudový, známy bol napríklad vo Viedni. „V Rakúsku vznikol viedenský valčík, obľúbený aj dnes. V Čechách to bola polka a v Poľsku mazurka.“

BIELA BOLA V MINULOSTI TABU

Kušnírová Deutschová tiež prezradila, prečo začína plesová sezóna práve v zimnom období. „Odpoveď na túto otázku musíme hľadať opäť v dejinách. Bolo to hlavne kvôli tomu, že vysokej šľachte zima vyhovovala z praktického hľadiska.“ K hlavným zásadám týchto plesov patrilo odievanie dám do dlhých spoločenských šiat. Hoci v súčasnosti majú ženy v obľube pestré farby, ako je červená, bordová či fialová, ku klasikám patrí aj čierna a biela. „V stredoveku a novoveku boli všetky udalosti rozdelené podľa ročných období. Na jar dominovali svadby, v lete sa veľa cestovalo, na jeseň prebiehali poľovačky a v zime sa šľachta stretávala  na večierkoch a báloch. Nesmeli však byť bielej farby, nakoľko biela bola výlučne pre  nevesty. U mužov dominoval čierny oblek.“ V tomto období nosili aj parochne, svoje zlaté časy prežívali v 17. a 18 storočí v období baroka a rokoka a vejár bol ich samozrejmou súčasťou.  „U nás bol prvým plesom ples v Bratislave v roku 1625. Plesovú sezónu na Slovensku v súčasnosti tradične otvára Ples v opere SND v Bratislave a je jedným z najväčších spoločenských udalostí v roku,“ dodáva odborníčka.

Martina Cigľárová, FOTO: saty, Zdroj: OD Lucia

1. Chcete sa stať kráľovnou plesu? Stavte na modrú farbu- tento rok je IN. Akýkoľvek odtieň určite zaujme...

2. Zažiarte  na plese v dlhých šatách! Nezabudnite k nim doladiť aj šperk

3. Dôležitý je aj správny výber topánok. Na ples sa k šatám určite hodia lodičky s vysokým alebo vyšším opätkom.

4. Ak modrú farbu príliš neobľubujete alebo si myslíte, že sa vám nehodí, nič nepokazíte s čiernou či striebornou.

Giraltovčania majú zmodernizované RTG a nové USG pracovisko

Zdravotnícke zariadenie v Giraltovciach má vynovené röntgenologicko-ultrazvukové pracovisko za vyše 113-tisíc eur. Modernizácia trvala necelý rok. Počas tohto obdobia realizovali stavebné úpravy a zakúpili novú techniku.

Giraltovčania majú po rokoch zmodernizované RTG a vybudované nové USG pracovisko. Poliklinika má štyri všeobecné ambulancie pre dospelých a dve pediatrické, pre deti a dorast. Poskytuje komplexné zdravotné služby v 13 odborných ambulanciách, laboratórne vyšetrenia, služby fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a RTG i USG vyšetrenia. Modernizácia tohto pracoviska začala v marci minulého roka a trvala desať mesiacov. Prístrojové vybavenie za takmer stotisíc eur realizovali z vlastných zdrojov a úverov. Zahŕňa i PACS-ové úložisko, zobrazovací monitor, počítače a ďalšia technika. Zvyšných 13-tisíc eur stáli stavebné úpravy vrátane novej antistatickej podlahy, elektrických rozvodov a prezliekacích kabínok. Časť nákladov vo výške päťtisíc eur hradilo mesto Giraltovce, zvyšok pokryla poliklinika. „V mene občanov sme radi, že niečo také pribudlo aj v našom meste. Röntgenové laboratórium, ktoré už spĺňa podmienky 21. storočia, len skvalitní život Giraltovčanom i vôbec pacientom zo širokého okolia, ktorí polikliniku navštevujú,“ vyjadril sa giraltovský primátor Ján Rubis.

 

ZVÝŠILI ÚROVEŇ A KVALITU

 „Nákupom digitálneho RTG prístroja, nového USG prístroja, zosieťovaním jednotlivých ambulancií polikliniky a nasadením nemocničného informačného systému sa podstatne zvýši úroveň poskytovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v meste a v danej spádovej oblasti. Taktiež sa dosiahne včasnejšie diagnostikovanie a výrazne vyššia diagnostická kvalita pri podstatnom znížení radiačnej záťaže pacientov,“ uviedla riaditeľka polikliniky Zuzana Gajdošiková. „Som rada, že sa že môj sen ešte spred šiestich rokov, vybudovať digitálne pracovisko, vyšiel. Dielo sa podarilo a určite budem ďalej pokračovať v modernizácii. Do konca roka by som chcela doplniť toto pracovisko o digitálny zubný panoramatický röntgen, ktorý pribudne pre zubných lekárov.“ „Bez obetavej práce lekárov a sestričiek by sme však dávno modernizovali a kupovali nove prístroje, keď by nemal kto liečiť  a obetavo sa starať o životy obyvateľov,“ vyzdvihla prácu zdravotníckeho personálu.

 

LEPŠIE PODMIENKY ZDRAVOTNÍKOV MAJÚ DOPAD NA PACIENTOV

„Toto je tá cesta, ako udržať aj zdravotníckych pracovníkov, lebo nie je to vždy iba o platoch, ale aj o tých pracovných podmienkach,“ uviedol predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník. Tieto problémy sú mu, tiež ako pracovníkovi na poliklinike, dobre známe.... „Nerobíme v ľahkej situácii. V 80. rokoch vládla v zdravotníctve aj vzájomná úcta, aj spolupatričnosť, dnes je tu akási zlá a zbytočná rivalita, zle sa robí s pacientmi. Sme na seba viac praktickí, súkromní, štátni, nemocniční a negativita nie je dobrá pre nikoho, ani pre zdravotníkov, ani pre pacientov. Kvôli nim sme tu a lepšie sa pracuje, ak má človek s čím robiť a môže robiť v dobrých priestoroch,“ povedal.

Martina Cigľárová, FOTO: saty, Zdroj: OD Lucia

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.