Kniha Júliusa Paňka na prvom mieste v prestížnej súťaži

Vždy rád a veľa čítal. Od rozprávok prešiel rôznymi žánrami a v súčasnosti najčastejšie siaha po súčasnej próze.  Július Paňko začal tvoriť síce až v 35 rokoch, no napriek tomu má za sebou mnoho úspešných titulov. V súťaži Kniha roka PSK 2019 v kategórii Beletria prvé miesto získala jeho kniha Zárezy kamenistého poľa.

 

Jeho prvotina vyšla pred 30 rokmi

 

Jeho prvé literárne pokusy sa objavili v tedajšom časopise Život, neskôr v Nedeľnej Pravde a prvé poviedky v ukrajinských periodikách, ako sú Nove Žytťa, Družno Vpered a hlavne v literárnom almanachu Spolku ukrajinských spisovateľov na Slovensku Duklja. „Moja prvotina – zbierka poviedok Na hory, na lisy, na skeli mi vyšla v roku 1990,“ dodal spisovateľ.

 

Vo svojej tvorbe zobrazuje aj život svidníckeho regiónu

 

Písanie je pre Júliusa Paňka i spôsobom, ako vyjadriť svoje myšlienky, postoje, zobrazenie života ľudí v situáciách, ktoré priniesol a prináša život. A práve s tým sa chce podeliť s čitateľom. Jeho doterajšia tvorba v poviedkach, ale i v novelách zobrazuje život svidníckeho regiónu. „V mojich knižkách sa často vyskytujú postavy autsaiderov, čiže ľudí na okraji spoločnosti. Tí sa tam ocitli vlastným pričinením alebo ich tam dostali kruté, nevyspytateľné životné cesty.“

 

Za knihu Zárezy kamenistého poľa získal prvé miesto

 

Talentovaný spisovateľ má za sebou mnoho úspešných titulov. Jedným z nich je aj kniha Zárezy kamenistého poľa, ktorá získala v súťaži Kniha roka PSK 2019 v kategórii Beletria prvé miesto. Tak, ako život človeka na našej kamenistej zemi zanecháva zárezy, tak aj určité spoločenské a politické podmienky nedávnej minulosti zanechali nepríjemné zárezy na ľudskej duši. V spomínanej próze je zobrazený súkromný, občiansky a spoločenský život ľudí severovýchodného Slovenska v zložitom období po prelomovom roku 1990. „Dej novely sa v prevažnej miere odohráva v školskom prostredí. Oporným stĺpom deja sú rodové tradície, stelesnené v obraze matky, jej odkaz deťom – zachovať pre potomkov rodinné hniezdo,“ objasnil J. Paňko.

 

Spisovateľ nemá žiadny konkrétny pisateľský sen

 

Rodený Svidníčan momentálne pracuje na dokončení novely, v ktorej sa snaží odhaliť súčasné etické problémy spoločnosti. Prezradil nám, že dej je iba zdanlivo zasadený do fejkového, podnikateľského prostredia. Život mestečka je zobrazený cez rozumové vnímanie hlavnej postavy. Nie je tu ani núdza o absurdné situácie v živote mestečka. Július Paňko nemá konkrétny spisovateľský sen. Jedno, čo však chce, je, aby to, čo napíše, sa dostalo k čitateľom. Teda, aby sa mu podarilo vydať knihu. „Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať Podduklianskej knižnici za nomináciu do ankety Kniha roka PSK 2019 a všetkým tým, ktorí za ňu hlasovali,“ dodal v závere.

 

Knihy tohto autora si môžete zaobstarať aj v Informačnom centre Dukla Destination a tiež v knižnej obchodnej sieti.

 

-pk-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.