PRVÝ NAKAZENÝ KORONAVIRUSOM V OKRESE SVIDNÍK JE GIRALTOVČAN

PRVÝ NAKAZENÝ KORONAVIRUSOM V OKRESE SVIDNÍK JE GIRALTOVČAN

 

V okrese Svidník, žiaľ, v sobotu potvrdili prvý prípad pacienta infikovaného vírusom Covid-19. Koronavírusom sa giraltovský poslanec Martin V. nakazil pravdepodobne počas lyžovačky v Alpách a po návrate údajne nejavil príznaky ochorenia. Ide zároveň o prvého nakazeného v Prešovskom kraji. Na východe už evidujú piatich.

Giraltovčan Martin sa začiatkom marca (5. 3) vrátil z Rakúska, kde bol lyžovať počas jarných prázdnin spolu s ďalšími kamarátmi. V tom čase ešte nebolo nariadenie dodržiavať 14-dňovú karanténu po návrate zo zahraničia. Po návrate zo zahraničia sa v pondelok 9. marca zúčastnil na niekoľkohodinovom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Giraltovciach.

Až počas uplynulého víkendu (niekoľko dní po konaní mestského zastupiteľstva) na základe testovania zistil, že je pozitívny na koronavírus. V karanténe sú teraz všetci, ktorí sa mestského zastupiteľstva zúčastnili vrátane ich príbuzných – spolu je to asi 58 ľudí. Názory mnohých sa zhodnú v tom, že aj keď v tom čase nemusel do karantény, z morálneho hľadiska tak mal urobiť, keďže už aj v tej dobe bol koronavírus rozšírený. Samotný Poslanec Martin Varga má na to ale iný názor a tvrdí, že sa zachoval zodpovedne.

„Vo štvrtok, 5.marca, som sa vrátil z Rakúska, čo bola v tom čase bezproblémová krajina. Po svojom návrate som sa mohol zaradiť do pracovného procesu, keďže som nepociťoval žiadne medializované príznaky a výrazné zdravotné problémy,“ priblížil a dodal, že mal len príznaky totožné s tými, ktoré máva pravidelne počas zimného obdobia.  „Uvedenú skutočnosť je možné overiť aj v mojej zdravotnej dokumentácii.“ Podľa jeho slov, po víkende, keď boli zverejnené nové skutočnosti ohľadom koronavírusu, dobrovoľne kontaktoval zodpovedné úrady. „V spomínanom období bola rozhodujúcim príznakom pre  vyšetrenie možnej nákazy teplota 38 stupňov, čo som nespĺňal. Moje správanie preto považujem za zodpovedné. Nezanedbal som žiadne nariadenie, ktoré  bolo platné v danom čase. Z vlastnej skúsenosti chcem aj týmto spôsobom všetkých vyzvať k maximálnej obozretnosti“.   

V sobotu (14. 3) večer zasadal v Giraltovciach okresný krízový štáb za účasti hygienikov, kde prijali viacero opatrení. Mestský úrad, hoci mal fungovať v týchto dňoch v obmedzenom režime, je súvislosti od pondelka 16. marca až do odvolania uzavretý. „Mestský úrad, teda všetky oddelenia vrátane podateľne a matričného úradu) je v tejto súvislosti od 16.marca 2020 pre verejnosť až do odvolania uzavretý. Vyplácanie sociálnych dávok prostredníctvom inštitútu osobitného príjemcu prebehne už v určenom termíne za prísnych hygienických opatrení,“ uviedol prednosta Mestského úradu v Giraltovciach Pavol Tchurík. O dezinfekciu priestorov úradu sa budú starať v najbližších dňoch  upratovačky. Opatrovateľkám zabezpečujú rúška.

(mc, pk)

 

POSLANCI O SVOJOM KOLEGOVI

Poslanec Jaroslav Križánek, st. nám prezradil, že jeho kolega poslanec Martin Varga, mu spomínal, že už v čase jeho príchodu z rakúskej lyžovačky, sa obrátil na Regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Hovoril mi, že tam mu oznámili, že idú na školenie a tak ho testovať nemôžu aj z dôvodu, že sa u neho neprejavili teploty nad 38 stupňov. Na mestskom zastupiteľstve, ktorého sa zúčastnil, si s nikým nepodával ruku a používal dezinfekčný gél. Myslím si však, že napriek tomu mohol ostať doma a neohrozovať ostatných.“  

Poslanec Marek Hliboký si myslí, že takáto situácia mohla a môže nastať v akomkoľvek meste, nielen v Giraltovciach. „Keby sa ľudia správali zodpovedne, tak by k tomu nedošlo. Môj kolega, poslanec Varga, samozrejme nevedel o tom, že má koronavírus. Podľa mňa však mohol svoje konanie zvážiť, pokiaľ vedel, že sa nachádzal v stredisku, ktoré bolo od Talianska vzdialené len pár km a tak svojím konaním neohroziť poslancov mestského zastupiteľstva, zamestnancov MsÚ a ďalších občanov Giraltoviec.“

Poslankyňa Slávka Vojčeková vníma túto situáciu ako veľmi smutnú. „Pán poslanec Varga sa mohol zamyslieť nad svojím konaním. Mal by sa zamyslieť nad sebou, ako aj nad tým, do akej situácie dostal celé Giraltovce,“ dodala.

Poslanec Ján Žulták si myslí, že od Martina Vargu to bola veľká nezodpovednosť. „Od svojej rodiny sa v tom čase vraj izoloval, ale čo ostatní ľudia? Nie jeden človek ho videl chodiť po meste...“

-pk-

 

ŽIVOT V STRACHU

Mnohí Giraltovčania poslanca kritizujú za „nezodpovednosť“, zazlievajú mu účasť na MsZ, i keď o ochorení nevedel. Zasadnutia sa síce nemusel zúčastniť, podľa našich informácií však nebol jediný z mesta, kto sa vrátil v posledných dňoch zo zahraničia. Ťažko ale povedať, či všetci ostali po návrate doma a nešli medzi ľudí šíriť potenciálnu nákazu. Odkedy sa Giraltovčania dozvedeli o nákaze a možnom riziku ohrozenia, pociťujú veľký strach a obavy o seba a o svojich blízkych. Život sa im zrazu obrátil „naruby“, v meste zavládla panika. Ešte pred pár dňami sa svorne stretávali na námestí a užívali si prechádzky po meste. V súčasnosti sa jeden druhému vyhýbajú, nenavštevujú rodinu a priateľov a preventívne sa nikto s nikým do debaty nepúšťa. V nedeľu bolo centrum mesta, kde sídli aj úrad, takmer vyľudnené. Len zopár ľudí sa potulovalo po meste buď so psom alebo takí, ktorí v to čase zvykli vysedávať v krčmách. Táto neľahká situácia „prinútila“ mnohých používať  ochranné rúška či rukavice.

ZARIADENIA MIMO PREVÁDZKY?

Je otázne, ako budú v meste fungovať obchody a podniky počas týždňa. V hoteli Alfa, ktorý sa nachádza hneď vedľa mestského úradu, vzhľadom na opatrenia prijaté krízovým štábom proti šíreniu COVID-19, uzavreli cez víkend celú ubytovaciu časť hotela vrátane recepcie. Reštauráciu s kuchyňou plánoval tím Alfy ponechať otvorenú v obmedzenom režime. Kvôli udalostiam v súvislosti s potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 u Giratovčana však pristúpil ešte k radikálnejšiemu riešeniu, a  hneď na to zatvoril celú prevádzku hotela na nevyhnutnú dobu. „Celá prevádzka hotela bude na nevyhnutnú dobu zatvorená. O zmenách Vás budeme informovať,“ potvrdili. Podobne je na tom aj prevádzka obľúbeného pohostinstva, ktoré sa nachádza pri úrade a hoteli. V nedeľu už bolo aj tam zatvorené.

Martina Cigľárová

 

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.