AJ V LETE TVORIVÉ DIELNE V OSVETE ...u niekoho začali už dávno - na voze - pri starej tete krajčírke

Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku zverejnilo na jún 5 termínov tvorivých dielní. 3. júna popoludní mohli po dlhej dobe proti-pandemických opatrení v priestoroch osvety opäť privítať verejnosť počas tvorivej dielne. 26. 6. ohlásená dielňa práce s drôtom nebude z dôvodu podujatia Cineama! Poslednou dielňou v júni bude pôsobivo znejúca „výroba party“ 24. 6. stredu.

 

Spomenutá prvá dielňa po uvoľnení korona-opatrení bola na folklórnu tému: Emmka, Dianka a Kristínka sa v tvorivých dielňach POS priučili, ako sa vyrábajú „korálky“, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou ženského ľudového odevu vo viacerých zemplínskych či šarišských obciach.

10. júna sa konali dielne v zmysle príprav na hubársku sezónu. Ozdobné nádoby vznikli pomocou techniky decoupage (ľud. servítková technika), ktorú si môžete ľahko osvojiť za pomoci našich šikovných lektoriek. 18. júna sa konala tvorivá dielňa, na ktorej si účastníci Miška, Laura a Matej vlastnoručne vyrobili textilnú hračku – sprevádzajúc smajlíkmi uviedlo POS na facebooku. Na zdobenie nádob servítkovou technikou a tiež výrobu textilnej hračky sa môžu záujemcovia prihlásiť aj kedykoľvek mimo termínu ohlásených dielní, keď sa kapacita naplní, ochotná lektorka J. Potomová vytvorí ďalší termín, aby sa mohla individuálne venovať každému – vysvetľuje PhDr. M. Pajzinková. Prihlásiť sa dá osobne, telefonicky na 75 21068 alebo e-mailom: pos-msv@svitel.sk.

 

Počet a vek účastníkov

Čo sa týka kapacity počtu účastníkov na TD je pomerne slušná, avšak musíme rešpektovať opatrenia v súvislosti s Covid 19. Berieme preto max 5-6 detí na jednu TD, aby vzdialenosti boli dostatočne veľké a na druhej strane, keďže ide o rôzne vekové kategórie, aby mohla lektorka s každým individuálne pracovať a aj vzhľadom ku kapacite priestoru.

Všetky tvorivé dielne sú vekovo široko prístupné, môžu sa prihlásiť od 2. ročníka – 7 ročné deti až po vek, kým ľudia vládzu vyjsť po schodoch, tvorivé dielne robia aj pre seniorské domy, pre hocikoho, kto má záujem – uisťuje riaditeľka M. Pajzinková.

 

Význam

Ísť a zúčastniť sa tvorivých dielní je podľa riaditeľky veľmi dôležité jednak, pretože človek získa zručnosť, možno objaví v sebe talent, naučí sa niečo užitočné, čo v budúcnosti možno bude potrebovať, napr. aspoň prišiť gombík, a ak nie, môže si na druhej strane vážiť prácu iných, že všetko nie je zadarmo. A samozrejme získa návod, čo môže vo voľnom čase urobiť pre seba a pre svojich blízkych, prípadne ako zahnať nudu, aby sa naučil niečo z tradičnej výroby, alebo využiť druhotné suroviny. Lektorka J. Potomová ozrejmuje, že v júni boli dielne zdarma, ak sa účastníci len učili a svoj výrobok nechali v osvete, ale ak si chceli zobrať so sebou, tak uhradili 1 €. Prázdninové dielne sú za poplatok na celý týždeň, ten čiastočne pomôže pokryť náklady.

 

Zmysluplná činnosť

Lektorka Jana Potomová pochádza zo Smilna, ale býva vo Svidníku viac než 30 rokov. Väčšinou lektorovala šité hračky, napr. aj po školách, rôzne: deti si nakreslia macíka, rybku a potom obkreslia na látku, naplníme zahlavčeky, srdiečka, aj levanduľové, na deň matiek, valentínske a i. Podľa ich záujmu, čo chcú robiť, väčšinou nápady detí, ktoré si sami nakreslia, vypchajú sa s vatelínovými guličkami, potom sa otvor zašije. Ďalej vajíčka s vodným sklom, náramky priateľstva; čo deti zaujíma... Deti niť ani ihlu do rúk doma neberú a tu nazberajú zručnosti. Táto dlhoročná krajčírka, s pedagogickým vzdelaním, nám objasnila, že ručné veci ju zaujímajú odmala, v 10 rokoch šila veci pre bábiky. Ručné práce ako pletenie, háčkovanie, šitie - je jej veľká záľuba. Už v Smilne na voze u susedy aj 2-3 hodiny stála a pozerala ako stará tetka krajčírka vyšívala, háčkovala, plietla.

Z dielní v POS má veľmi dobrý dojem, lebo deti sa veľmi tešia, keď si zhotovia vlastnoručne hračku. Činnosť a výrobky je možné pozrieť na fb a stránke POS.

Záverom dodala, že táto aktivita jej dáva dobrý pocit, že sa deti z toho tešia a majú záujem robiť také práce.

Foto: fb POS

-mg-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.