Nový prípad koronavírusu v okrese Svidník. Pozitívna cestovateľská anamnéza.

V okrese Svidník a okrese Stropkov je oficiálne teraz jeden pozitívny prípad koronavírusu, v poradí štrnásty. Všetky predchádzajúce (13) sú už vyliečené. „Nie je cieľom vedieť, kto je chorý. Základ je, aby ľudia v regióne vedeli, že máme pozitívny prípad“, hovorí riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) vo Svidníku, pod ktorý patria obe okresy.

 

Pozitívny prípad je importovaný zo zahraničia; žena z giraltovského regiónu sa vrátila z Veľkej Británie. Ohlásila sa riadne na RÚVZ vo Svidníku v zmysle vydaných opatrení. Dala sa otestovať začiatkom týždňa a v stredu 24. 6. vyšiel pozitívny výsledok. Následne na RÚVZ vedúca Oddelenia epidemiológie a výchovy k zdraviu I. Senajová oznámila regionálnej hygieničke a generálnej tajomníčke H. Hrebeňakovej tento nový prípad. Zaujímavosťou je, že manžel nakazenej, s ktorým žijú v domácnosti, však nákazu nemá. Obaja ale nejavia príznaky ochorenia.

Podľa slov starostu manželský pár je izolovaný a občania sa nemajú čoho obávať: „Akonáhle sa vrátili domov, išli na testy. S nikým neboli v kontakte. Sú zodpovední, neprichádzali do styku s nikým. Nákup im vozí obchodník pred bránu domu; ešte ho nemali ani vyplatený, tak jej úsmevne hovorím, že to nevadí, môže im dať aj zadarmo toľko, nie je problém. Už 5. - 6. deň nevyšli z domu. Nezvolával som krízový štáb, lebo neboli v kontakte s nikým.“

Starosta danej obce a regionálna hygienička H. Hrebeňaková sa vzájomne o situácii informovali. A tiež pochválila, že ide o zodpovednú rodinu a potvrdila, že i nákupy im vozia domov pred dvere.

 

anonymita obce

Na margo zverejnenia názvu obce regionálna hygienička hovorí: „Identita sa v obci prezvie, ľudia na dedinách vedia o sebe, nie je ťažké sa dozvedieť, veď aj zvyknú nejako dom označiť, aby ľudí chránili. Ale stále ide o ochranu osobných údajov.“ Ani média by nemali resp. nemuseli zverejniť názov obce, „lebo v obci sa vráti zo zahraničia len pár ľudí, a ľudia z obce si vedia dať do súvisu, o koho asi ide a starostovia vedia, či už sami o tom, kto sa vrátil, alebo sa informujú. Teraz sú opatrenia na zodpovednosti ľudí. Kontroly nie sú. Majú sa sami prihlásiť. Ochrana osobných údajov veľa vecí zasahuje. Ale určite je dobré, aby obyvatelia vedeli, kto je chorý, lebo keď ho vidím v obci, že sa pohybuje, tak nato upozorním. Podľa inštrukcií z Ministerstva zdravotníctva sa predtým zverejňovala aj obec, teraz len okres, lebo osobné údaje sú citlivé“.

A majú aj praktický význam, lebo nie je cieľom konkrétne vedieť kto je chorý; a tiež, aby sa zamedzilo negatívnemu správaniu ľudí k nakazenému človeku. „Ktokoľvek sa môže nakaziť a nie vedome, môže mať príznaky a nevie že je chorý. Inkubačná doba je 14 dní.“, podľa názoru H. Hrebeňakovej dokonca daktorí stigmatizujúco označujú ešte aj zdravého, dávno potom, čo sa vyliečil: „Ľudia sú rôzni. A nemajú sa čoho obávať. Lebo na 14. deň sa nakazenému zoberie prvý ster. Dovtedy k nim nemá nik prístup, lebo sú v karanténe aj s členmi tej istej domácnosti. Potom musí mať v testoch dva negatívne výsledky po sebe, vtedy vyzdravel.“, zdôrazňuje. A dodáva: „Základ, aby ľudia v regióne vedeli, že máme pozitívny prípad, pretože dodržiavanie opatrení, ktoré máme, ľudia už uvoľňujú, či nosenie rúšok, ale aj celkovo. Nedá sa každého kontrolovať, kedykoľvek sa môže ochorenie objaviť aj u nás.“ 24. júna pribudli pozitívne prípady aj v susedných okresoch Medzilaborce a Humenné.

Zdroj, obr.: mzsr.sk, ruvzsk.sk, svidnik.sk

(mg)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.