VEĽKÁ INVESTÍCIA VYVOLÁVA NAOZAJ MNOHÉ OTÁZKY

Na zasadnutí Mestského zastupiteľstva poslanci všetkými 14 hlasmi vzali na vedomie návrh zmluvy so Slovenským zväzom ľadového hokeja, na základe ktorej mesto Svidník dostane 250 tisíc Eur ako príspevok na zastrešenie štadióna. Spolu s dotáciou vlády vo výške 300 tisíc je to 550 tisíc Eur, požiadali sme tiež o dotáciu Eur od Prešovského samosprávneho kraja, ak budeme úspešní budeme mať cca 700 tis. Eur.

Teraz k tým otázkam, skúsim odpovedať na tie najzásadnejšie. Bude to trošku dlhšie čítanie ...

TREBA NÁM STRECHU NA KLZISKO? NEMÁME INÉ PROBLÉMY?

- Áno, mesto Svidník má mnoho iných problémov, ale tieto peniaze sú presne určené na športovú infraštruktúru – v našom prípade klzisko.

- Vo všetkých volebných programoch sa každé voľby opakuje téma – zastrešenie klziska – máme šancu – poďme ju využiť

- Pri súčasnom počasí – je neudržateľné ani ekonomicky ani technicky – mať kvalitný (ak vôbec nejaký) ľad pod holým nebom – cca 9 týždňov prevádzky – začiatok pred zimnými prázdninami a koniec približne na začiatku marca - čistá ekonomická strata – 2018/2019 – mínus 30 tis EUR, 2019/2020 – mínus 20 tis Eur!

- Pri vysokých teplotách je nutné aby kompresor chladiaceho zariadenia šiel naplno 24 hod takmer nepretržite

- hrozí rýchle opotrebovanie a poruchy – najhoršie to je keď prší (čo bolo veľmi časté minulú zimu) alebo keď na plochu svieti slnko (čo tiež bolo veľmi časté) - Ak prší a zároveň mrazíme nedá sa dosiahnuť „ľad ako zrkadlo“, kvapky hneď namŕzajú a je to skôr bublinková fólia - a to je hlavne pre deti nebezpečné

- Záujem o korčuľovanie a hokej rastie – máme 35 detí v krúžku hokeja v CVČ, v minulom roku sme zaznamenali zvýšený záujem o prenájom plochy pre hokejistov (počasie však bolo veľmi nepriaznivé), boli dni, keď podľa údajov zo vstupného navštívilo klzisko 500 aj 700 návštevníkov, boli dni že to bolo 200, všetko veľmi záležalo od počasia, korčuľovať sa v daždi nie je nič príjemné.

ČO OBSAHUJE PROJEKT ?

- Zastrešenie, vlastne výstavbu novej haly, ktorá bude spĺňať všetky kritériá 21. storočia, nepúšťajme sa do stavby, ktorá nám prinesie komplikácie (aj keď tie sa nikdy nedajú vylúčiť), napr. kondenzácia vody a „kvapkanie“ korčuliarom na hlavu, prehrievanie atď. atď.

- Súčasťou projektu je tribúnka pre cca 130 divákov, miesta na státie, elektroinštalácia, osvetlenie, vzduchotechnika, opatrenia súvisiace s ochranou pred požiarmi, tak aby boli splnené všetky prísne opatrenia – a nie je to vôbec jednoduchý projekt, postavenie takejto haly je pre stavbárov výzva.

- Súčasťou nie sú šatne, zatiaľ sa plánuje využívať pôvodné šatne, ktoré si tiež vyžadujú obnovu – najlepšie cez nejakú dotáciu – ale keď nebude hala, veľmi ťažko sa získava dotácia

AKÁ BUDE CENA ?

- Podľa aktuálneho stavu projektovej dokumentácia (ktorú stále konzultujeme) je cena niekde okolo 1,4 mil. Eur. Verím, že súťaž cenu maximálne zníži.

- Každá požiadavka na zväčšenie haly, na rozšírenie o šatne, kaviareň atď. cenu navyšuje v státisícoch Eur. Aj ja by som rada mala zimný štadión s celým zázemím, ale tu jednoducho peniaze nepustia.

- Odporúčam dokončiť projektovú dokumentáciu, a spustiť súťaž. Keď budeme mať cenu po súťaži, vždy je čas na ďalšie rozhodnutia.

ČO OD NÁS CHCE SZĽH ?

1. Korčuliarsky program pre predškolákov a druhákov na ZŠ – tak ako je plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik – tak bude korčuľovanie – deti privezieme dopoludnia na klzisko, vyškolení tréneri sa im budú 1 hod denne celý týždeň venovať – na konci výcviku bude „olympiáda“. Tento program beží v mnohých mestách, napr. v susednom Bardejove a je to veľmi užitočná aktivita.

2. Zaplatenie dvoch ambasádorov športovej prípravy na dohodu 4 hod. denne počas 22 mesiacov – ich úlohou bude koordinovať korčuliarsky program a športové popoludňajšie aktivity v „družinách“ škôl – všetky športy nielen hokej – atletiku, badminton, bežky, futbal, basketbal, turistiku, volejbal – teda zabezpečiť komplexný športový program.

3. Zabezpečiť dopravu detí na klzisko. Okrem toho nám SZĽH poskytne kompletnú hokejovú výstroj pre 25 detí. Ak ste tento dlhý príspevok dočítali až do konca, ďakujem. Musíme si všetci uvedomiť, že mesto Svidník potrebuje rozvojové programy. Zastrešenie klziska nie je len o korčuľovaní a hokeji. A vôbec nie je len pre Svidníčanov. Pomôže to zvýšiť atraktivitu mesta, verím, že bude jedným z dôvodov, prečo budú mladí chcieť ostať v meste žiť – je to dobré mesto pre výchovu detí. Nestačí len horekovať, že ľudia odchádzajú a detí je málo. Treba zabojovať! Aby sme mnohými ale, ale, ale (pre koho, načo, začo ....) nemrhali časom a hlavne príležitosťami. Je treba samozrejme vyhodnotiť a posúdiť všetky riziká. Ale takéto príležitosti sa neopakujú často, a po 30 rokoch je najvyšší čas ... Deti prichádzajú o sneh, snehuliakov, o zimné športy – a to je ďalší dôvod – ten sa ekonomicky prepočítať nedá – zdravie a zmysluplné trávenie voľného času!

Marcela Ivančová,

primátorka mesta Svidník

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.