PREDNOSTOM OKRESNÉHO ÚRADU JE OD MINULÉHO ŠTVRTKA POLITOLÓG I MESTSKÝ POSLANEC MICHAL IĽKANIN

Michal Iľkanin (35) je v regióne dobre známy. Ľudia ho poznajú ako sympatického človeka, ktorý vlani zahviezdil vo filme Loli paradička. Hoci Iľkanin vyštudoval politológiu, už počas štúdia na vysokej škole sa stal členom Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Kedysi bol redaktorom televízií JOJ a RTVS, rád moderuje spoločenské udalosti, pričuchol i k štúdiu práva, bol riaditeľom DUKLA DESTINATION, podniká. Viesť Okresný úrad je pre neho osobnou výzvou. 

 

Prečo ste sa rozhodli ísť do tejto funkcie?

Moje rozhodnutie pôsobiť vo verejnej sfére bolo už trošku skôr a to vtedy, keď som išiel na vysokú školu, keď som začal študovať politológiu. Vždy som inklinoval k politickým vedám. Takže táto funkcia je takým vyústením môjho štúdia, môjho záujmu o politiku a veci verejné. 

Hoci ste študovali politológiu, počas školy ste sa stali členom Divadla Alexandra Duchnoviča. 

Presne tak, herectvo som paradoxne neštudoval. Avšak už počas piateho ročníka VŠ som po konkurze na člena činohry nastúpil do Divadla Alexandra Duchnoviča. Vzápätí som začal pracovať ako externý redaktor RTVS a súčasne aj redaktor TV JOJ. Popri tom všetkom som ešte začal študovať právo v Trnave. No tam som vydržal 2 roky a kvôli práci, vzdialenosti školy a nedostatku času som naň  zanevrel, zanechal som štúdium a začal som sa venovať výlučne pracovnej činnosti.

No v posledných rokoch ste oprášili opäť politológiu. Stali ste sa mestským poslancom a zaujímate sa o veci verejné. Je Vám bližšia verejná správa ako hranie v divadle?

Posledných päť rokov určite áno a to aj vzhľadom na to, že pracovne pôsobím vo Svidníku. Na divadlo a kultúru som nezanevrel, môj koníček ma bude sprevádzať možno do konca života, pretože ho mám veľmi rád a mnoho som sa tam naučil. Vôbec to nebola jednoduchá práca, ako si to možno mnoho ľudí myslí. Nastavovať zrkadlo spoločnosti a zároveň ludí potešiť je umenie.    

S vedením verejnej správy však nemáte ešte skúseností. Trúfate si na to? 

Samozrejme. Ak by som si netrúfal, tak by som do toho nešiel. Pre mňa je to aj osobná výzva. Tým, že sa v regióne aktívne pohybujem už niekoľko rokov, poznám tu mnoho ľudí, mám s nimi veľmi dobré vzťahy, ktoré chcem pretaviť do rozvoja nášho pekného okresu Svidník. Viem aké sú moje právomoci, už sa len musím s úradom vžiť. Rád by som prebral agendu tak, ako má byť a pustil sa do práce. 

Máte stanovené nejaké osobné ciele, ktoré by ste chceli vo verejnej správe dosiahnuť?

Vo verejnej správe musím konať v medziach zákona, to je jedna vec. Ďalšia vec, je hlavne spájať ľudí, ktorí by mohli v našom okrese Svidník pracovať a niečo preto vytvoriť. Aby som nebol ten, ktorý rozdeľuje, ale hlavne ten, ktorý spája. Viesť ich takým možno osobným prístupom a príkladom. Aby  v našom regióne tvorili hodnoty a hlavne, aby odtiaľ nemali potrebu utekať na západ.  

Ako bude vyzerať Váš najbližší pracovný čas?

Na stole sú rozpracované veci a agenda, ktorou sa zaoberám už okamžite od nástupu do úradu. V tomto týždni máme pracovné porady v Bratislave, medzitým musím absolvovať ešte rôzne školenia v Prešove a na východe, atď. Iste, potrebujem sa oboznámiť s úradom a náplňou práce čo najrýchlejšie, aby som mohol plnohodnotne vykonávať svoju funkciu. 

 

(ver)
Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.