Veterinár Peter Les mal k zvieratám vždy blízko, jeho práca je jeho koníčkom

PETER LES začal svoje štúdium na Gymnáziu duklianskych hrdinov vo Svidníku. Po ukončení strednej školy v roku 2011 sa rozhodol ísť študovať na Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

„A som rád, lebo práca ma baví a stále som mal blízko k zvieratám. K veterine ma neviedol nikto. Bolo to moje rozhodnutie. Je to práca nie len o zvieratách, ale aj o ľuďoch. Lebo zviera nepríde samo, že je choré ale príde s nim jeho majiteľ. Od toho sa odvíja aj povaha práce, keď je majiteľ nepríjemný horšie sa pracuje, ale gro tých ľudí mám doposiaľ, len príjemných keďže každý, kto má rád zvieratá má aj dobré srdce,“ priblížil veterinár Peter Les 

JEHO KLIENTMI SÚ PREVAŽNE PSY A MAČKY  

Peter Les sa na 90% venuje malým zvieratám, psom a mačkám. Hospodárskym zvieratám iba okrajovo, a to iba malým prežúvavcom t.j. ovciam a kozám.

„V každom ročnom období sa vyskytujú iné ochorenia našich domácich miláčikov,najmä v závislosti od toho či je pes chovaný von alebo dnu a vzhľadom na plemeno a jeho genetickú predispozíciu k daným ochoreniam.“ predstavil trápenia štvornohých miláčikov. 

OPATRNÍ BY SME MALI BYŤ PRI KŔMENÍ, ABY SME SA VYHLI OCHORENIAM

Dodal, že najčastejšie sú to hnačkové ochorenia, pretože ľudia kŕmia zvieratá, psy nevynímajúc, kadečím. Keďže pes je mäsožravec mal by mať svoju stravu, no ľudia im dávajú často jedávať to, čo sami jedia a z toho vznikajú dôsledky ochorenia. 

ZVIERATÁM SA NEVYHÝBAJÚ ANI NEHODY ČI ÚRAZY 

Základom jeho práce sú bežné vyšetrenia zdravotných problémov, s ktorými prídu ich majitelia, vakcinácie proti rôznym vírusovým ochoreniam, bakteriálnym ochoreniam a menšie operačne zákroky, ako sú kastrácie u mačiek a sučiek. „Ošetrujem tiež urgentné nehody napríklad v prípade ak zrazí auto zvieratko ako je psík či mačka, alebo zranenie psov pri prác na poľovačke, povedal P. Les, ktorý dva roky pracoval na ambulancii v Stropkove, kde zastupoval MVDr. Glinskú. 

VLASTNÁ AMBULANCIA VO SVIDNÍKU 

„Pred troma mesiacmi som otvoril ambulanciu vo Svidníku na ul. Generála Svobodu.  Na koľko bývam na dedine, máme doma bežné zvieratká - psíka, mačku, králiky, sliepky,“ prezradil veterinár, ktorého záľubami sú v prvom rade práca, ktorú má rád, aj keď pohltí veľa voľného času. Svoje chvíle voľna tiež rád trávi s priateľkou, na motorke a počas zimy pri otužovaní.

-re-

 

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.