Polícia varuje rodičov i tínedžerov pred nástrahami sociálnej siete TikTok

S viac ako 800 miliónmi užívateľov  je čínska mobilná aplikácia TikTok šiestou najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete. V počte stiahnutí / takmer dve miliardy/ je najsťahovanejšou aplikáciou, dostupnou vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenskej republiky. Jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, pričom silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov. Policajný zbor apeluje na rodičov, ale aj samotných užívateľov, aby si dávali pozor na nástrahy, ktorá táto moderná forma komunikácie prináša.

 

POTENCIONÁLNI PÁCHATELIA TRESTNEJ ČINNOSTI

Obsah TikToku je tvorený krátkymi videami so zvukovým pozadím. Užívatelia sú motivovaní zbieraním srdiečok, ktoré sú formou pozitívnej reakcie na videá, a zvyšovaním počtu sledovateľov ich komunikačného kanála. A práve tu je namieste uvedomiť si, že videá sa takýmto spôsobom dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti.
Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany. Pri každej modernej technológii a sociálnej sieti je dôležité chrániť si svoje súkromie a obmedziť obsah svojho účtu len pre priateľov, respektíve užívateľov, ktorým prístup k svojmu obsahu majiteľ účtu manuálne schváli.

V prvom rade musí každý dbať na svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť svojich blízkych. Za užívateľmi, ktorí sa môžu pýšiť státisícmi až miliónmi fanúšikov, stoja komunikačné tímy a manažéri dohliadajúci práve na nebezpečné aspekty komunikácie na sociálnej sieti.

 

V ŽIADNOM PRÍPADE SA NEODHAĽOVAŤ, NEPRIJÍMAŤ HLÚPE VÝZVY

Súčasťou TikToku sú videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení tínedžeri, niekedy aj mladší ako 15 rokov. Pred kamerou vystupujú  so zámerom pobaviť svoje publikum, splniť výzvy, alebo  -  napríklad v prípade aktívnych športovcov - získať uznanie za svalstvo.
Práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili. Tí jednoduchým spôsobom získavajú bez vedomia majiteľa videí jeho obnažené zábery, sťahujú si ich buď pre vlastnú potrebu, alebo ich šíria medzi svojou komunitou.

Samostatnou kapitolou sú reťazové výzvy. Niektoré majú humorný charakter, ďalšie však  patria do skupiny nebezpečných a napodobňovateľom hrozí ujma na zdraví..

Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich potomkov mohol motivovať k založeniu tajného účtu. Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, kedy im vysvetlíte možné riziká.

V prípade mladistvých do 15 rokov polícia odporúča, aby bol medzi priateľmi/fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov, ktorý tak bude mať možnosť kontrolovať zdieľaný obsah.  

 

NIEKOĽKO RÁD AKO BEZPEČNE POUŽÍVAŤ TIKTOK

- Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, majte na pamäti, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí.

- Zverejňujte iba videá, za ktoré sa niekedy v budúcnosti nebudete hanbiť.

- Nezverejňujte videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť, v ktorom meste a na akej ulici bývate.

- Ak vás začnú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich.

- Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa.

- Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí sa vás pokúšajú vydierať, nestrácajte rozvahu a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou.

- Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa tak podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov.

- Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, a to ani vo forme súkromnej správy.

- Zapájajte sa iba do výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (ak niekto pred vami výzvu splnil, ešte neznamená, že sa to podarí aj vám).

-ts-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.