NEZABUDNI NA MŇA V AUTE! – CELOSLOVENSKÁ PREVENTÍVNO - INFORMAČNÁ KAMPAŇ

„NEZABUDNI NA MŇA V AUTE!“ S touto preventívnou kampaňou pokračuje Policajný zbor Slovenskej republiky aj toto leto. Príslušníci Policajného zboru tak budú počas letných mesiacoch júl, august a september  opäť vodičom rozdávať výstražne letáky. Táto preventívno – informačná kampaň má v ľuďoch zvýšiť ostražitosť, aby v letných horúčavách nenechávali v zamknutých autách deti či domáce zvieratá.

Na území nášho mesta bude táto kampaň realizovaná rovnako ako minulý rok najmä na parkoviskách pred nákupnými centrami a v areály Svidníckej nemocnice s poliklinikou. Na týchto miestach budú tieto výstražne letáky rozdávané najmä občanom, ktorí budú mať počas nákupov alebo návštevy u lekára so sebou malé deti a taktiež letáky o tejto kampani policajti ponechajú za stieračom tých vozidiel, v ktorých bude viditeľne umiestnená detská autosedačka.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru vo Svidníku verí, že aj prostredníctvom tejto preventívno – informačnej kampane sa dostane do povedomia občanov aké nebezpečné je ponechať dieťa vo vozidle bez dozoru, ktoré si nedokáže samo zadovážiť nevyhnutnú pomoc, čo sa žiaľ v niekoľkých prípadoch skončilo aj smrťou dieťaťa.

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru vo Svidníku zároveň zdôrazňuje, že toto konanie môže mať aj trestnoprávne následky, pretože podľa právnej kvalifikácie v zmysle Trestného zákona môže takéto konanie rodičov naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu Opustenie dieťaťa podľa § 206, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody  vo výške jeden až päť rokov a v prípade dieťaťa mladšieho ako šesť rokov vo výške tri až osem rokov. Zároveň rodičia môžu byť stíhaní aj  za trestné činy ublíženie na zdraví alebo usmrtenie.

A ako by sme mali podať prvú pomoc dieťaťu po vyslobodení z rozhorúčeného auta?

Tu je niekoľko rád od Okresného riaditeľstva Policajného zboru vo Svidníku:Ak je dieťa pri vedomí,  treba ho postupne  ochladzovať, a to nasledujúcim spôsobom:

 

ü  Ak je to možné, premiestnite dieťa do tieňa, kde ho prikryte  mokrou látkou, ktorú mu priložte na zátylok, slabiny, podpazušie.

ü  Dieťa nemožno ochladzovať rýchlo, pre jeho telo by to bol veľký šok,

ü  Dieťaťu treba dať napiť, nie ľadovú, skôr vlažnú vodu, po malých dúškoch.


       Ak dieťa nie je pri vedomí, treba zistiť, či dýcha a pritom postupovať nasledujúcim spôsobom:

 

ü  Dieťa treba položiť na podložku, tiež najlepšie do tieňa.

ü  Ak dieťa nedýcha, je potrebné dať mu umelé dýchanie, na úvod päť vdychov.

ü  Potom začať s masážou srdca, primeranou silou podľa telesnej konštrukcie dieťaťa –                   30-krát stlačiť hrudník, následne dať dva vdychy umelého dýchania, za ktorými nasleduje 30 stlačení hrudníka a opäť dva vdychy.

ü  Je nutné okamžite privolať záchranárov.

 

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru vo Svidníku zároveň zdôrazňuje, že ak počas vyslobodzovania dieťaťa z rozhorúčeného auta občania spôsobia škodu na aute, napríklad rozbitým skla na dverách, netreba sa báť, pretože Trestný zákon pozná totiž inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý dieťa takto zachráni a spôsobí pri tom škodu, nie je trestne stíhaný.

 

 

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.