Polícia je pripravená na letnú dovolenkovú sezónu, na čo sa zameria?

S cieľom znižovať nehodovosť a ochrániť životy, zdravie či majetok obyvateľov a návštevníkov našej krajiny pripravila polícia počas letnej turistickej sezóny viacero opatrení. Okrem dopravných policajtov sa do nich zapoja aj ďalšie zložky: poriadkoví a železniční policajti a tiež dobrovoľní strážcovia poriadku na celom Slovensku.

Počas celého leta bude preventívne viac policajtov najmä na miestach kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré hygienici povolili, tiež v okolí kúpalísk, priechodov pre chodcov, zastávok hromadnej dopravy, železničných staníc, detských ihrísk, parkov i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb.

ZÁMEROM POLÍCIE NIE JE VYBERANIE POKÚT, ALE ZVÝŠENIE BEZPEČNOSTI

Policajti budú intenzívne sledovať dianie na motocyklových zrazoch a spolupracovať aj s organizátormi. Kontroly budú  zamerané na najčastejšie príčiny dopravných nehôd s motocyklistami, najmä na spôsob a rýchlosť jazdy, povinnosti vodiča a bezpečnostné prvky. Keďže zámerom polície nie je vyberanie pokút, ale ide naozaj o zvýšenie bezpečnosti, policajti budú kontrolovať aj správnosť a úplnosť dočasných a prenosných značiek. Rovnako prejazdnosť a plynulosť na diaľniciach a rýchlostných cestách v súvislosti s výstavbou, opravou a rekonštrukciou ciest. V prípade zistenia nedostatkov upozornia správcov ciest, aby chyby odstránili.

ZBYSTRIŤ BY MALI AJ MOTOCYKLISTI, CYKLISTI AJ CHODCI

Na základe dlhodobých analýz policajti dohliadnu na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na miestach a v časoch, kedy najčastejšie dochádza k nehodám a kolíziám, ale aj všade tam, kde si to situácia vyžiada. Pozornosť budú venovať aj motocyklistom, cyklistom a chodcom. Nezabudnú ani na vodičov autobusov a nákladiakov, dohliadnu aj na dodržiavanie správneho prechádzania cez železničné priecestia.

POZOR SI TREBA DAŤ AJ NA DODRŽIAVANIE ODPORÚČANÍ ÚVZ SR

Okrem toho policajti budú kontrolovať aj oprávnenosť pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín. A taktiež dodržiavanie odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID 19.

VODIČI - POZOR NA RÝCHLOSŤ, NEPITE A PRI ŠOFÉROVANÍ NETELEFONUJTE

Medzi najčastejšie priestupky, ktorých sa dopúšťajú vodiči, patrí porušenie povinností vodiča. Pre vysvetlenie, do tejto kategórie zaraďujeme napríklad nedanie prednosti chodcom, nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke. Ďalej je to nesprávny spôsob jazdy a na tretej priečke v rebríčku top priestupkov je nedodržanie predpísaných rýchlostí. Čo sa týka dodržiavania rýchlosti, okrem možnosti, že vás policajt zastaví na mieste a vyrieši priestupok v blokovom konaní, môže využiť aj tzv. inštitút objektívnej zodpovednosti.

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.