UPLYNULÝ VÍKEND SA VO SVIDNÍKU KONAL FESTIVAL RUSÍNOV A UKRAJINCOV NA SLOVENSKU

Už 66. ročník Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov Slovenska sa začal uplynulý piatok, 11. septembra. Slávnostné otvorenie sa začalo o 18. hodine.

V dopoludňajších hodinách sa v Podduklianskej knižnici konalo Stretnutie so spisovateľmi. Popoludnie v SNM – MUK bolo venované EVE BYSSOVEJ. Obnovená vernisáž tejto významnej maliarky a spisovateľky návštevníkom priblížila jej život a veľkolepé dielo. Eva Byssová ako súčasť 66. Ročníka Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov bola určite skvelou voľbou. Vernisáže sa zúčastnil aj jej vnuk T. Pribulla. E. Byssová je pochovaná vo Svidníku, no jej dielo, či už to maliarske alebo literárne, je večne živé.

V amfiteátri sme potom mohli sledovať program sólistov, laureátov okresnej a krajskej Makovickej struny. Nasledovalo slávnostné otvorenie slávnosti. Zážitkom určite bolo tiež program k jubileu Marky Mačoškovej pod názvom Rodným krajom, v ktorom sa predstavili Labirsky beťare, FS Stropkovčan, folklórne skupiny Svidníčanka, Svidnícki heligonkári, Oľšavčanka, Stropkovčani, ale aj sólisti V. Kopolovcová, či L. Fuzeriová a iní. Večer patril Martine Ťaskovej – Kanošovej a Muzike Milana Rendoša.

Program bol bohatý a veľmi pestrý. Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov pokračovali ďalší deň kladením vencov k Pamätníku čs. armádneho zboru na Dukle, nezabudlo sa ani na Pamätník Sovietskej armády vo Svidníku. Program pokračoval v amfiteátri. Nechýbal PUĽS a ani pozdravy od FS Makovica zo Svidníka, Kurovčan z Kurova. Návštevníkov potešili tiež Poľana z Jarabiny, Karpaťanin z Prešova, duo Halčíkových, Gerekovci a ďalší. Večer divákov zabávala MAFIA CORNER & STEFI.

-re-

Foto: fb slavnosti svidnik

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.