OPRAVA CHODNÍKA NA UL. Ľ. ŠTÚRA – MODRÝ MOST - OPÄŤ TÉMOU NA NAJBLIŽŠOM ZASADNUTÍ MSZ

Mesto Svidník oznámilo verejnosti, že z dôvodu opravy je chodník na Ul. Ľ. Štúra, neslávne známy modrý most, uzatvorený. Termín uzatvorenia chodníka je do ukončenia stavebných prác. Chodci môžu použiť existujúci chodník po opačnej strane cesty.

Mesto Svidník ešte v roku 2018, teda ešte v minulom volebnom období, zaplatilo za náter modrého mosta 26 tisíc eur. Vyvolalo to vlnu kritiky, ozývali sa mnohí, ktorí tvrdili, že išlo o „dobrý biznis“. Bývalé vedenia mesta sa bránilo tým, že do súťaže sa prihlásila iba jedna firma. Most, ktorý je dlhý 100 metrov, má 20 rokov a jeho konštrukcia potrebovala opravu. Rozpočet na prvú etapu opravy robila architektonická, projektová a inžinierska spoločnosť Stavoprojekt Prešov a jej návrh ceny za opravuschvaľovalo mestské zastupiteľstvo.

Prvá etapa renovácie zahŕňala ručné zbrusovanie kovových konštrukcií, odhrdzovanie postrekom, oplachovanie a vymytie všetkých nečistôt, dvakrát striekanie farby a osadzovanie nových hranolov pozdĺž vozovky. Mesto Svidník oslovilo vtedy 12 firiem, ale o zákazku prejavila záujem len jedna firma JGroupe s. r. o. Oprava zahŕňala ručné zbrusovanie kovových konštrukcií, odhrdzovanie postrekom, oplachovanie na vymytie všetkých nečistôt, striekanie farby 2 v 1 dva krát a osadzovanie nových hranolov pozdĺž vozovky. V druhej etape sa aplikoval druhý náter konštrukcie a firma osadila hranoly, tým sa oprava ukončila.

Renovovaním vrchnej časti mosta sa vykonala časť celej opravy mosta, potrebné bolo zaoberať sa opravou spodnej časti. V roku 2019 dala novozlovená primátorka M. Ivančová vyhotoviť znalecký posudok o kvalite vykonaných prác, ktorý priniesol šokujúci výsledok. Ukázalo sa, že most nebol rekonštruovaný, ale iba natieraný. Okoloidúci mohli na vlastné oči vidieť, že išlo naozaj o nekvalitnú prácu. Most bol síce natretý modrou farbou, no pod úrovňou cesty zostalo hrdzavé železo. Mesto v zastúpení M. Ivančovej sa rozhodlo brániť a na základe posudku vynaložené peniaze vymáhať späť, pretože most bude potrebné opraviť nanovo. Zhotoviteľ stavby však namietal a tvrdil, že spravil všetko, čo od neho mesto považovalo.

Celú situáciu dokonca označil ako spor medzi starým a novým vedením mesta Svidník. Na najbližšom zasadnutí MsZ sa preto poslanci budú zaoberať aj týmto mostom. „Myslím, že je čas sa posunúť aj vo veci“modrého” mosta. Natrieť dokázateľne nestačilo, treba sa zaoberať riešením, ktoré by nebolo plátaním starého mosta. Myslím, že je čas na nový most,“ uviedla primátorka M. Ivančová.

-re-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.