NEDEĽA V SVIDNÍCKOM SKANZENE SA NIESLA V ZNAMENÍ ĽUDOVÝCH TRADÍCIÍ A REMESIEL

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku usporiadalo v poradí už 25. ročník Dňa ľudových tradícií, ktorý je spojený s medzinárodnou súťažou vo varení pirohov. Ani tento rok nechýbali primátorsko-županské pirohy, ktoré mohli návštevníci ochutnať.

Podujatie, ktoré sa koná v rámci Dňa európskeho kultúrneho dedičstva, bolo zamerané na ukážku starých tradícií a remesiel. V nedeľu sme sa teda mohli vrátiť v čase, spomienky patrili určite mnohý starým a prastarým rodičom, ktorý takto žili svoj každodenný život. Rukami im počas života prešlo nespočítateľné množstvo chutných pirohov, ktoré mali rôzne plnky. Nikdy sa neprejedli, tak ako sa ani chlieb každodenný nepreje. Konal sa folklórny minifestival, pripravený bol bohatý a pestrý kultúrny program. Spevom a tancom potešili Poľana z Košíc aj z Jarabiny, Strunka, nechýbali Svidnícki heligonkári. Vidieť sme mohli ukážky zvonoolejárstva, košikárstva, bylinárstva a mnohé iné. Milovníkov zvierat potešila výstava drobnochovateľov, v ponuke boli aj včelie produkty.

Pre deti bol pripravený detský kútik, tvorivé dielne, ale aj zvieratká. Kto mal chuť mohol sa potešiť jazdou na koni. Večer znela skanzenom hudba prešovskej kapely Hrdza, ktorá je na hudobnej scéne už od roku 1999. Skvelí hudobníci, ktorí šikovne miešajú piesne staré s novými do ladného zvuku.

Podujatie zamerané na uchovávanie kultúrneho dedičstva a na upevňovanie pozitívneho vzťahu ku rodnému kraju, ku tradícií a remeslám našich predkov bolo naozaj skvelé a vydarené. Už teraz sa tešíme na jeho 26. ročník!

-re

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.