COVID-19 VO SVIDNÍKU: PACIENT, KTORÝ SKONAL VO SVIDNÍCKEJ NEMOCNICI BOL POZITÍVNY. V KARANTÉNNOM ZARIADENÍ PSK SA NACHÁDZA 18...

Uplynulý týždeň vo svidníckej nemocnici zomrel pacient, u ktorého bolo neskôr potvrdené ochorenie COVID-19. Ako informovala hovorkyňa nemocnice J. Fedáková, išlo o internistického pacienta, ktorý bol v nemocnici hospitalizovaný len krátko. Muž bol klientom Zariadenia sociálnych služieb (ZSS) Dotyk v Medzilaborciach. Hospitalizovaný bol od 5. do 8. septembra 2020.

Protiepidemiologické opatrenia zabezpečoval poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. „U internistického pacienta, ktorý bol krátko hospitalizovaný vo svidníckej nemocnici, po náhlom úmrtí na pneumóniu výsledky testov potvrdili ochorenie COVID-19. Nemocnica otestovala 30 zdravotníkov, ktorí s pacientom mohli prísť do kontaktu,“ uviedla J. Fedáková s tým, že výsledky všetkých sú negatívne. „Zdravotníci budú opakovane preventívne otestovaní ešte na 10. deň po kontakte s pacientom,“ dodala.

V nemocnici aktuálne platí od 11. septembra zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach a všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia. Doteraz u žiadneho iného pacienta koronavírus nebol potvrdený.

TRI OCHORENIA SI VYŽIADALI HOSPITALIZÁCIU

Regionálna hygienička H. Hrebeňáková uviedla, že celkovo je v okrese Svidník hlásených 17 ochorení, z toho jeden epidemický výskyt v mesiaci marec – apríl a šesť potvrdených ochorení. V meste Svidník sme zaznamenali tri ochorenia, 2 ochorenia boli zachytené v karanténnych strediskách. V okrese Stropkov pribudlo takisto jedno ochorenie. Celkovo bolo vyšetrených v okrese Svidník 1556 osôb, z mesta Svidník 581. V okrese Stropkov bolo vyšetrených 945 osôb. Z 28 zaznamenaných prípadov ochorenia bolo importovaných zo zahraničia – Rakúsko, Nemecko, Bulharsko, Ukrajina, Česká republika a Anglicko. V 11 prípadoch sa jednalo o kontakt s potvrdeným prípadom. Tri ochorenia si vyžiadali hospitalizáciu na infekčnom oddelení.

PREPRAVA OSÔB DO KARANTÉNNEHO ZARIADENIA NIE JE ZABEZPEČENÁ

Od 11. septembra je na internáte SOŠPaS, ktorý bol určený ako karanténne zariadenie pre študentov navštevujúcich školy v pôsobnosti PSK, izolovaných 18 študentov. Jedná sa hlavne o študentov prichádzajúcich na územie Slovenska z Ukrajiny. „V pondelok sme komunikovali s VÚC, odbor školstva a odbor krízového riadenia, pretože nie je zabezpečená doprava študentov do tohto karanténneho zariadenia a nie je ani zabezpečená doprava na mobilné odberové miesto na testovanie. Podľa našich zistení sa do karanténneho zariadenia dostávali ľudia buď autobusovým spojom, taxi službami, v jednom prípade priviezol študenta do zariadenia rodič,“ uviedla H. Hrebeňákova a zdôraznila pritom, že študenti sa nachádzajú vo Svidníku prvýkrát a mesto nepoznajú. „K odberovému miestu môžu ísť pešo, ale musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Dodržiavanie opatrení platí aj pre sprievod. Z VÚC nám sľúbili, že sprievod zabezpečia a budú dodržané opatrenia,“ uzavrela regionálna hygienička.

-re-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.