PAMÄTNÍK SLOBODNÍKA M. KUČERU JE SÍCE NENÁPADNÝ, ALE URČITE SI ZASLÚŽI NAŠU POZORNOSŤ

Pamätník symbolizuje miesto tragického úmrtia slobodníka M. Kučeru, ktorý bol rodákom z Kaznejova pri Plzni a ktorý patril k odmínovačom. Zahynul v priestore dnešného futbalového štadióna. Svidník a okolie boli na konci 2. svetovej vojny zamínované, ženisti po skončení vojny tieto míny zneškodňovali. Na pamätníku je nápis:

„Odešels z našich řád, avšak v paměti nám zůstaneš navždy. Vojáci Sekery. Zde trag. zahynul při odminovacích pracích 26. 8. 1946 svob. M. Kučera, stár. 19 let - v. u. 5301. Parta.“ „V súčasnosti je pamätník nachádzajúci sa pri amfiteátri v zlom stave, je zanedbaný a kazí celkový dojem pri vstupe na mestský amfiteáter a futbalový štadión. Na pamätníku v ľavom hornom roku chýba znak,“ priblížila primátorka Marcela Ivančová s tým, že slobodník M. Kučera si určite zaslúži dôstojné upravenie pamätníka.

Mesto Svidník žiadalo finančné prostriedky v zmysle zákona o vojnových hroboch, na základe ktorého mesto zabezpečuje starostlivosť o vojnové hroby, ktoré sa nachádzajú na jej „území. Patrí sem aj pamätník, pamätná tabuľa, pietne miesto a podobne.

„Finančné prostriedky boli žiadané na aktivity ako vyčistenie pamätníka, renovácia písmen, úprava okolia, vyčistenie múrika a pamätnej tabule. Sme radi, že sa podarilo získať sumu 1 300 eur,“ uzavrela M. Ivančová.

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.