ZO ŠAPINCA DO KOŽIAN UŽ BEZ ADRENALÍNU

Boli časy, keď motoristom z nemalej časti Bardejovského okresu dobré služby robila cesta z Kurimy cez Kožany a Šapinec do Okrúhleho. A platilo to aj naopak. Ba, kedysi aj busy jazdili po tejto spojnici. Keď sa autobusové spojenie prerušilo, cesta začala chátrať až sa dostala do nepojazdného stavu, pravda nie pre dobrodruhov, ktorí jazdili na terénnych vozidlách a okrem benzínu či nafty poháňal ich aj adrenalín. Veru, nejeden motorista, neznalý miestnych pomerov, ktorého družicový navigačný systém (GPS) naviedol na túto „skratku“, si schuti zabohoval. Tento stav trval takmer (alebo vyše?) tridsať rokov. Dnes je už minulosťou.

Šestnásteho októbra, po dvoch týždňoch stavebných prác, otvorili predstavitelia Prešovského samosprávneho kraja vynovenú cestu III. triedy s asfaltovým povrchom tradičným prestrihnutím pásky. Na slávnostnom akte nechýbal predsedu PSK Milan Majerský, ktorý mal túto investičnú akciu v svojom volebnom programe. Teraz ju môže pokojne odfajknúť – splnené. Doplňme, že jej realizácia išla v plnom rozsahu z rozpočtu PSK, zmluvná hodnota zákazky spolu s DPH predstavovala 209 738,28 €.

Keďže už vlani bol vyasfaltovaný úsek z Kožian na rázcestie cesty II. triedy Giraltovce – Bardejov, celú komunikácia prejdete v pohode, miernu triašku „dostanete“ už len na úseku z Okrúhleho do Šapinca. Staronová asfaltová komunikácia významne prispeje k prepojeniu regiónu na Strednej Topli s okresmi Svidník, Stropkov, Medzilaborce a Vranov ako aj s rekreačnou oblasťou Domaša. Pre obce sídliace na toku Radomky, napr. Š. Štiavnik, Radoma, Okrúhle, Soboš atd., predstavuje skrátenie cesty do Bardejova 30 kilometrov. Zo západnej strany sa prístupnejším stane Šapinec, ktorý so svojimi tridsiatimi obyvateľmi patrí do okruhlianskej samosprávy, a naopak, z východnej strany sa svetu otvoria malebné Kožany so svojou národnou kultúrnou pamiatkou – gréckokatolíckym dreveným chrámom z 18. storočia.

A. Dudáš

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.