M. MARUSINOVÁ MILUJE PSOV A ROZUMIE AJ ICH PSEJ REČI, V BUDÚCNOSTI SA PLÁNUJE KVALIFIKOVAŤ NA SVETOVÉ PRETEKY

Marianna Marusinová má len osemnásť rokov a pochádza zo svidníckej dedinky Roztoky. Vo Svidníku už tretí rok študuje na gymnáziu. Okrem štúdia sa venuje kynológii so svojimi fenkami, ktoré už určite poniektorí dobre poznajú - Aira a Iris. „Aira je môj úplne prvý pes. Je to fenka krížená s belgickým a nemeckým ovčiakom.

V momente, keď som ju prvýkrát uvidela, vedela som, že bude dokonalou spoločníčkou, čo sa mi neskôr aj potvrdilo. Veľa ma toho naučila. Mojou druhou spoločníčkou sa stala Iris - nemecká ovčiačka z chovateľskej stanice Smreková hora vo Svidníku. Volám ju aj „šťastie“, pretože radosti ma naozaj na rozdávanie,“ prezradila M. Marusinová, ktorá sa výcviku psov zatiaľ nevenuje profesionálne, ale profesionálkou by určite chcela byť.

Už teraz sa M. Marusinová stretáva so skúsenými trénermi po celom Slovensku a všetok svoj voľný čas popri škole venuje psom, pretože už od detstva mala vzťah k zvieratám. „Najviac ma na nich fascinuje to, ako vnímajú a cítia. Presne tak ako my, ľudia. Hoci sa psom nevenujem veľmi dlho, zúčastnili sme sa už niekoľkých súťaží. V Bardejove sme absolvovali preteky agility, kde sme obsadili 1. miesto s Airou a 4. miesto s Iris. Neskôr v Pezinku sme s Iris na tréningových skúškach poslušnosti skončili na 5. mieste. No najväčšiu cenu majú pre mňa preteky v Brannom viacboji kynológov, kde sme sa kvalifikovali na majstrovstvá Slovenska a tam sa umiestnili na 5. mieste. Boli to naše prvé preteky,“ pochválila sa M. Marusinová, ktorá neskrýva svoju obrovskú radosť.

„Ako už názov ,,viacboj“ napovedá, súťaží sa vo viacerých disciplínach, ktoré naozaj zvládne akýkoľvek psík bez ohľadu na veľkosť. Jednou z nich je beh so psom na dĺžku 1-2 km v závislosti od kategórie. Počas behu je potrebné vykonať ďalšie disciplíny ako sú streľba zo vzduchovky, počas ktorej je pes v odložení, hod granátom (pes takisto v odložení), prekonanie skokovej prekážky (pes aj psovod), tunelu (pes i psovod), a kladiny (prekonáva iba pes). Napokon pes vykoná buď hladké zadržanie figuranta alebo aport podľa rozhodnutia psovoda. Víťazí pretekár s najväčším počtom bodov v súčte všetkých disciplín. Prví traja víťazi postupujú na majstrovstvá Slovenska,“ prezradila. Na facebookovej stránke „Polícia SR - Nitriansky kraj“ prednedávnom odštartovala súťaž s názvom Čo dokáže váš domáci miláčik? Potrebné bolo zaslať krátke video so všetkým, čo psík dokáže. „Na to, že takáto súťaž prebieha, ma upozornil môj známy. Rýchlo sme sa do toho pustili a natočili video. Neskôr sme sa prebojovali do užšieho výberu, kde policajti vybrali a na facebooku zverejnili 3 najlepšie videá. Zvíťaziť malo video s najvyšším počtom hlasov a tým videom bolo práve to moje,“ teší sa a všetkým, ktorí za jej skvelé video zahlasovali, by chcela z celého srdca poďakovať. „Nesmierne si to vážim! Výhrou bol deň strávený s policajnými kynológmi v Nitre, ktorý som absolvovala 16. decembra a bola to pre mňa jedna z najlepších skúseností,“ povedala.

Uviedla tiež, že ak chceme zvládnuť výcvik psíka, či už na športové alebo spoločenské účely, je potrebné, aby sme najprv porozumeli psej reči. „Pretože jedine vtedy, ak si budeme spoločne rozumieť, dokážeme psíka niečo naučiť alebo odnaučiť. So psíkom, s ktorým chceme pracovať, je potrebné mať dobrý vzťah. Ten si vybudujeme tým, že s ním budeme tráviť veľa času, zájdeme na prechádzku, budeme sa s ním hrať a podobne. Taktiež je potrebné dať najavo psíkovi váš postoj. Čiže ak sa nám na jeho správaní niečo nepáči, zakážeme mu to a snažíme sa byť rázni. Aby to, čo platí dnes, platilo vždy, nie len keď sa psíkovi zachce,“ zdôrazňuje a dodáva, že vzájomný rešpekt je veľmi dôležitý.

„Psíka z prírody vziať dokážeme, ale prírodu z neho nie. Snažíme sa na psíka reagovať správne a s úctou, tak ako si to vyžaduje daná situácia. A aj keď sa nám psíka nedarí niečo naučiť, nie je to dôvod na to, aby sme nad tým mávli rukou a povedali, že tento pes je zlý. Som tu na to, aby som toho psa podržala v každej situácii, bola mu oporou a hlavne sa snažím byť spoľahlivým vodcom. Aj keď niekedy je to ozaj ťažké, na konci si určite poviete, že to stálo za to. Psík vám to oplatí,“ uzatvára Mariana Marusinová, ktorá v budúcnosti plánuje s obomi fenkami zložiť skúšky zo športovej kynológie a poslušnosti, kvalifikovať sa na svetové preteky a taktiež si založiť vlastnú chovateľskú stanicu. Budeme Marianne držať palce!

-fec-

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.