PANDÉMIA KORONAVÍRUSU ZASIAHLA VŠETKY OBLASTI NÁŠHO ŽIVOTA, ŠPORT NEVYNÍMAJÚC. MANAŽÉR TJ SLÁVIA SVIDNÍK Ľ. MACKO...

Extraligový volejbalový klub TJ Slávia Svidník nie je v boji s pandémiou žiadnou výnimkou a aj naďalej bojujú statočne. Momentálne sú v tabuľke na piatej priečke s desiatimi odohratými zápasmi. Ten najbližší je naplánovaný na 23. január. Ako sa im v tomto neľahkom čase darí na palubovke i mimo nej nám prezradil manažér klubu Ľuboš Macko. Ako je na tom TJ Slávia Stropkov v súčasnej rozohranej sezóne s ohľadom na pandémiu a prijaté opatrenia vlády SR?

Ako aj vo svete biznisu a iných odvetví sa snažíme na súčasné opatrenia reagovať a dodržiavať ich. Pandémia zasiahla rovnako aj športové odvetvie, ktoré bolo na začiatku zakázané a postupným tlakom, doprosovaním profesionálnych športovcov sme sa dopracovali, aby sa aj nám nastavili pravidlá respektíve systém, podľa ktorého dokážeme fungovať. Keďže aj profesionálny šport je práca ako každá iná. Po určitom čase sme dostali nariadenie, že pokiaľ chceme súťažiť musíme byť testovaní každých sedem dní, čo pre nás na začiatku pandémie predstavovalo skôr nejaké sci-fi. Nevedeli sme si predstaviť, ako to môže fungovať, no čas ukázal, že je to reálne. Chorých a pozitívne testovaných sme v predstihu zachytili a zdraví mohli pokračovať v tréningovom procese.

Vypadli Vám nejakí hráči v dôsledku ochorenia Covid- 19? Chystáte nejaké konkrétne zmeny v kádri? Prípadne neuvažujete o zahraničnej posile?

Áno, bohužiaľ nie sme žiadnou výnimkou. Skoro každý volejbalový klub tým prešiel a nevyhli sa tomuto ochoreniu, no našťastie naši hráči mali celkovo ten ľahší priebeh a dokázali sa v krátkom čase vrátiť do tréningového cyklu. Niekoľko zápasov sme museli prekladať na iné termíny, no do dnešného dňa sa nám podarilo tieto zápasy dohrať, čo je fajn. Momentálne je náš káder pre túto sezónu uzavretý. Víziou nášho klubu je zakomponovať odchovancov Svidníka ktorí prichádzajú z našej liahne resp. z mládežníckych kategórií, ktorú máme jednu z najlepších na Slovensku. V našom kádri je iba jeden legionár a aj toho už považujeme skôr za „Svidníčana“ ,keďže je z neďalekého Poľska a pôsobí tu už 4. sezónu.

Fungujete v tzv. bubline? Ako prebiehajú tréningy, príprava na zápasy a cestovanie?

Dá sa to tak povedať, je to trochu väčšia bublina, keďže každý hráč má aj svoju rodinu. Časté testovanie pri každom podozrení a aj prípravnom, či ligovom stretnutí nám umožňuje pokračovať v trénovaní. Tak ako aj inde prebieha pred tréningom príchod do haly s rúškom na tvarí, meranie teploty, dezinfekcia rúk a snažíme sa eliminovať blízky kontakt, aj keď je to príliš náročné. Pri cestovaní musíme mať podklady o negativite hráčov a potvrdenie k účasti stretnutia, ktoré je potrebné predložiť pri cestnej kontrole. Najnáročnejšie je stravovanie keďže strava sa podáva cez výdajné okienko, takže sem tam to musia chalani zvládnuť a najesť sa aj v aute.

Aké šance sú, že sa táto sezóna dohrá? Aké sú Vaše očakávania?

Myslím, že táto sezóna bude ukážková podľa ktorej sa nastaví nový systém súťaže a fungovanie hráčov v jednotlivých kluboch. Verím, že sa nám ju podarí dokončiť. Družstvo máme vyskladané z mladších a perspektívnych hráčov, ktorí sú nominovaní aj pri Slovenskej reprezentácii. Veríme, že sa nám podarí v lige dosiahnuť stanovený cieľ a prebojovať sa do semifinále, kde sa pokúsime zabojovať o medaily.

Ako sa Vám hrajú zápasy bez divákov? Má to zásadný vplyv na hru a celkové výsledky hlavne v domácom prostredí?

Niečo podobné sme ešte nezažili, hrať bez divákov je ako keby ste jedli chleba bez masla. :D Určite si každý hráč musel na to zvyknúť, no pri veľkom zápale hry a koncentrácií si daný hráč ani neuvedomuje, že sa okolo neho nachádzajú fanúšikovia. Je jednoznačné, že svidnícky fanúšik pri domácom zápase chýba, vždy to bol siedmy hráč na ihrisku. V minulosti bolo kopec zápasov, ktoré naši chlapci prehrávali a vďaka naším verným fanúšikom a ich vytrvalému povzbudzovaniu sme dokázali tieto zápasy vyhrať, takže skôr tie prehry pripisujem tomu, že ten fanúšik chýba a nedokáže vyburcovať domácich hráčov k dobrému výkonu.

Aké sú Vaše ambície v tomto ročníku smerom k európskym súťažiam?

Európske súťaže sú pre nás v momentálnej situácií skôr snom, keďže pandémia ukazuje svoju silu a našim partnerom vytvára neskutočné straty. Ako aj iné kluby a podniky bojujeme skôr o záchranu, aby sme o volejbal v meste Svidník neprišli, čo by bola obrovská škoda, keďže volejbal sa stal symbolom nášho malého mesta. Veľká vďaka patrí každému partnerovi a nášmu Mestu Svidník, ktorí stoja aj v tomto náročnom období pri volejbale a podporujú ho.

-fec-

Foto: Ľ. Macko

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.