TECHNICKÉ SLUŽBY MAJÚ PLNÉ RUKY PRÁCE SO ZIMNOU ÚDRŽBOU, PROBLÉMOM AJ ŤAŽKÉ STROMY. BÝVALÝ RIADITEĽ MICHAL PICH NECHAL SKLADY...

TECHNICKÉ SLUŽBY MAJÚ PLNÉ RUKY PRÁCE SO ZIMNOU ÚDRŽBOU, PROBLÉMOM AJ ŤAŽKÉ STROMY. BÝVALÝ RIADITEĽ MICHAL PICH NECHAL SKLADY NA ZIMU PRIPRAVENÉ

Nepriazeň počasia dokáže veľmi nepríjemne zatočiť so stavom mestských komunikácií. Odrazu už nie je také jednoduché dostať sa z jedného bodu do druhého. Pod správu Technických služieb mesta Svidník momentálne patrí 22 km miestnych komunikácií a viac ako 38 km chodníkov. Rovnako sa Technické služby mesta Svidník starajú i o 2 500 parkovacích miest. V čom presne tkvie ich práca?
„Sme v plnej pohotovosti a sme pripravení aj na tento stav. Sneh k zime patrí. Postupujeme podľa operačného plánu. Takže začíname najdôležitejšími úsekmi, tak aby sme obyvateľom umožnili cestu do práce, k lekárovi, na nákup, na úrady a iných inštitúcií. Platí však, že nemôžeme byť na všetkých miestach v jednom momente. Jeden okruh trvá 4,5 hodiny ak sme v plnom zložení,“ prezradil riaditeľ Technických služieb mesta Svidník Lukáš Dubec.
Posledná väčšia posila pre udržiavanie miestnych komunikácií bola zakúpená v roku 2019, ktorým bolo komunálne vozidlo Zebra. „Tento rok sme dokúpili malú motorovú frézu a kefu, ktorá by nám mala pomôcť pri úprave úzkych chodníkov,“ priblížil L. Dubec a dodal:
„Každá zima je iná, takže tie množstvá je ťažko určiť. V našom meste používame primárne posypovú soľ pre vyšší komfort našich občanov. Bývalý riaditeľ Pán Pich nechal sklady na zimu pripravené. Takže sme zatiaľ dokupovali soľ iba dvakrát. K dnešnému dňu sme použili cca 60 ton soli a 20 ton kameniva. Piesok používame minimálne.“
Neprestávajúce sneženie, silný nárazový vietor komplikoval situáciu takmer po celom Slovensku. Bezpečnosť ohrozovali aj stromy, ktoré len ťažko niesli ťažký a mokrý sneh. „Áno, žiaľ aj spadnuté stromy so sebou prináša toto obdobie. Odpratávali sme viacero padnutých konárov, prípadne celých stromov. Tiež sme museli viacero konárov odľahčiť od snehu, pretože boli v kontakte s káblovým vedením. Jeden padnutý strom žiaľ poškodil motorové vozidlo, no poškodenie bolo minimálne,“ povedal riaditeľ.
Mnohé samosprávy v spolupráci s Mestskou políciou riešia vodičov, ktorí svojim nevhodným parkovaním bránia mechanizmom dostať sa všade tam, kde je potrebné sneh odpratávať. „Zle zaparkované autá sú realitou aj v našom meste. Komplikácie riešime v spolupráci s Mestskou políciou. Najčastejšie problémy sú pri prvej výraznej snehovej nádielke. V lokalite Duklianska, prípadne ul. Gen. Svobodu je špecifická parkovaním. Autá prednou časťou zasahujú do chodníka, čo znemožní údržbu komunálnou technikou. Tieto miesta následne upravujeme ručne, prípadne teraz s malou frézou,“ uviedol s tým, že tak, ako celkový život aj zimnú údržbu ovplyvňuje pandémia.
„Aktivační pracovníci nám každoročne pomáhajú, no aj oni sú v obmedzenom počte, preto údržba niektorých úsekov trvá dlhšie,“ uzavrel riaditeľ TSMS L. Dubec.
-fec-
Zdroj: tsms.sk
Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.