ŠPERKY ĽUBOMÍRY STRNADOVEJ UCHVÁTILI SVIDNÍČANKY, DOSTALI SA AJ DO SVETA

Ľubomíra Strnadová (50) pochádza z Prešova. Hoci má ukončenú priemyslovku, venuje sa výrobe cinovaného šperku. Jej unikátne diela už Svidníčanky poznajú, vystavuje ich na mnohých miestach doma i vo svete.

Talent zdedila po mamine - krajčírke, ktorá jej šila veľmi originálne oblečenie. „Vždy som bola oblečená v niečom originálnom. Tu vidím prapôvodnú prapodstatu toho, prečo robím len originálne šperky, nerobím kópie. Riadi sa mottom: „Každá žena je originál a zaslúži si mať niečo, čo nemá nikto.“ Najprv bola projektantkou. „Hneď po škole som sa zamestnala ako projektantka v Plzni. Už ako to býva, život prináša rôzne turbulencie a ani mňa to neminulo. Po návrate na Slovensko som pracovala ako kreslička. Zaregistrovala som sa ako remeselníčka v Združení remeselníkov Osveta Prešov. Ale ani tri roky, čo som tvorila, som nenašla odvahu prezentovať sa na verejnosti. Život ma naučil, že len zlé veci nás posúvajú ďalej a vďaka nim sa stávame lepšími,“ prezradila.

CEZ KRESLENIE SA DOSTALA K VÝROBE ŠPERKOV

Ľubomíra najprv kreslila historické budovy, ktoré sa pomocou sieťotlače prenášali na porcelán. Bola to podľa nej najkreatívnejšia práca. „Neskôr som pracovala v obchode aj vo výrobe, ale chýbala mi kreativita. Jedného dňa som natrafila na stránku Sashe, kde som objavila cinovaný šperk, okamžite si ma získal. Najprv som si zistila všetky informácie týkajúce sa výroby cínovaných šperkov - pozrela som si videá a už o pár dní som držala pájkovačku v rukách a vyrobila som svoj prvý cínovaný šperk.  Mám ho dodnes, bol to ametyst,“ tvrdí umelkyňa. Odvtedy prešlo šesť rokov a vyrobila som niekoľko desiatok šperkov. Najprv len zo základných minerálov, ako je napríklad Krištáľ, Ruženín, Ametyst. Dnes už cínujem minerály ako Tyrkys, Larimar, Labradorit, Jantár...

OBIŠLI SVET

Na začiatku šperky darovala kamarátkam a príbuzným. Až prišiel podľa nej deň „D“ a jej šperky sa dostali na verejnosť. „Naša pani metodička zo združenia ma pozvala na Súťaž v kosení trávy na Šarišskom hrade. Pamätám ako dnes, ako som sa pešo vydriapala na hrad s ruksakom s mojimi dielkami. A mala som úspech. To bol môj prvý kontakt so zákazníkom,“ prezradila Ľubomíra Strnadová. Práve to ju vraj naštartovalo. Potom nasledovali jej „srdcové“ remeselné jarmoky v Levoči a Spišskej Novej Vsi. „Moje šperky si našli domov i v cudzine - v Česku, Nemecku,Rakúsku, Poľsku, Taliansku, Francúzsku, Japonsku či Austrálii...“

JEJ VEĽKÉ HOBBY OBDIVUJÚ TRI GENERÁCIE

Výrobe šperkov sa nevenuje naplno, no s veľkým nadšením. Aby zaujala klientelu všetkých vekových skupín, rozšírila svoju tvorbu o výrobu bižutérie s ručne fúkaným sklom a bižutérie s minerálmi. „Je zaujímavé, že moja klientela zahŕňa tri generácie. Dnes vyrábam aj šperky na objednávku, komplikované vzory. Je to výzva a tie mám rada, posúvajú ma a nútia ma zaloviť hlbšie vo svojej predstavivosti,“ tvrdí Ľubomíra. Za najväčšie úspechy považuje spokojnosť zákazníkov a fakt, že zvládla výchovu dvoch, dnes už dospelých synov. „Ako úspech považujem to, že si zákazníčka kúpi šperk aj na budúci rok. Spokojný zákazník je tá najväčšia odmena, čo sa týka šperkov. Ale za môj celoživotný úspech považujem to, že som sama vychovala dvoch úspešných synov, žijú však v ČR,“ dodáva hrdá umelkyňa.

(mc)

Autor: redakcia
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.