Turistické atrakcie v regióne

 Turisti, ktorí navštevujú náš región, sa môžu obohatiť o zážitky z pozorovania prírody a architektúry. Okrem prechádzok pri vode čakajú návštevníkov rôzne pamiatky a iné zaujímavé objekty. Tentokrát predstavíme jazero Sóstó, Dom čipky, veterný mlyn Sáfrika, Múzeum Janosa Thormy a výnimočné diela Magdolny Hambalkó.

Spomedzi jazier v našom mikroregióne majú otvorené vody vodné nádrže Sóstó a Fehértó. Na základe toho druhého bolo postavené kúpalisko s plážou. Atraktívne programy a festivale lákajú viac a viac hostí každé leto. V roku 2000 pri Sóstó bola postavená vyhliadková veža navrhnutá Tiborom Székelym. Výstavbu realizovala spoločnosť László Babuda na kopci, vytvorenom z hliny vyťaženej z dna jazera. Podľa návrhu vtedajšieho predsedu Spolku na ochranu a skrášľovanie mesta Mihálya Rácza-Fodora na označenie miesta chrámu, sídliska a cintorína z čias Arpáda bol vybudovaný obelisk Zelený vrch so sokolom a reliéfom troch denárov, definujúcich túto dobu archeologicky.

Pýchou Kiskunhalasu je miestna čipka, klasifikovaná ako typický maďarský výrobok. Mária Markovits, najtalentovanejšia učiteľka ručných prác, sa do mesta presťahovala v 1902 r. Spolu s Árpádom Dékánim, učiteľom kreslenia a umenia na kalvínskom gymnáziu v Kiskunhalase, vytvorila pred 120 rokmi dielo svetového významu. Nové vzory, objednávky, domáce a zahraničné úspechy prichádzali jeden za druhým. Čipka z Halas sa po narodení vydala na triumfálne dobytie sveta. Súčasní čipkárky pracujú s jemnými niťami na 100% ručne vyrábaných výrobkoch v Dome čipky, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný. Miestna ozdoba je populárna vo forme šperkov a ako doplnok v kolekciách odevov známej módnej navrhovateľky Tünde Hrivnák.

Podľa písomných prameňov mlynár Antal Hunyadi postavil svoj veterný mlyn v 60. rokoch 19. storočia. V roku 1901 ho kúpil iný mlynár, József Sáfrik. Po rekonštrukcii sa z budovy stal holandský veterný mlyn s horným pohonom. Pri vhodnej sile vetra mal mlyn, pracujúci s dvoma pármi mlynských kameňov, maximálny výkon 4-5 metrických centov krúp alebo múky za hodinu. V polovici dvadsiateho storočia bol využívaný ako sklad a v roku 1966 bol zapísaný na zozname pamiatok. Od osemdesiatych rokov bol mnohokrát renovovaný. Posledná rekonštrukcia bola v roku 2020 a momentálne je zase sprístupnený pre návštevníkov. 

Múzeum v Kiskunhalase bolo založené v 1874 r. V 1950 r. prevzal ho štát a vtedy vzniklo Múzeum Janosa Thormy. V tom čase najväčšiu časť výstavy tvorila zbierka starožitností prevzatá z gymnázia. V dôsledku zberateľských a výskumných činností sa množstvo zozbieraného inštitúciou materiálu zväčšilo. V múzeu sa nachádzajú etnografické predmety, materiály z histórie mesta a archeologická zbierka pochádzajúca z okolia. Vďaka stálym a periodickým vystávam, populačným prednáškam a programom, sa múzeum stálo významným kultúrnym centrom mesta. V galérii obrazov sú prezentované okrem iného diela narodeného tu patróna múzea považované za najvýznamnejšie: „Vzostup, Maďar” a „Mučeníci z Aradu”. Externá výstavná sieň múzea, Galéria Berky, je sprístupnená od roku 2014. Sú tam vystavené diela Violy Berky a Balázsa Diószeghyho. V múzeu môžete obdivovať aj darované pred piatimi rokmi obrazy školy Nagybánya zo slávnej Bayovej zbierky.

Od jesene roku 2021 v Domu kalvínskej komunity si môžete pozrieť výstavu Magdolny Hambalkó s názvom. „Svet rozprávok Kiskunhalasa”. Monumentálne dielo podáva prehľad o slávnych budovách a pamätihodnostiach mesta. Koncom minulého roka bábkarka ocenená zlatým vavrínom vykonala rekonštrukciu výstavy. Návštevníci vstupujúci do výstavnej siene stretávajú rusalky, trollov, škriatkov a klasické rozprávkové postavičky. Viacnásobne ocenená umelkyňa Kiskunhalasa pracuje výlučne vlastnoručne. Najnovšia časť výstavy je výsledkom jej prác pri obnove starých medvedíkov a bábik.

Obraz – text: László Pál   

   The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.   

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.