Pestrá ponuka našich turistických stredísk

 Náš región, komitát Bacs-Kiskun a celá južná časť Maďarskej nížiny, zažíva obdobie turistického boomu. Veľké turistické investície realizované v posledných desaťročiach zvyšujú záujem domácich i zahraničných návštevníkov o naše atrakcie, vyhliadky a pamiatky. Treba povedať, že z dôvodu rovinatej, nížinnej povahy územia, región na prvý pohľad ponúka menej atraktívne zážitky ako prímorské či horské oblasti. V skutočnosti čistá krajina, slané jazerá, nekonečné stepi, oblasti plné piesočných dún pokrytých borievkami, jedinečná fauna a flóra vytvárajú zaujímavý a špecifický celok obrazu prírody. O tom sa presvedčujú aj miestni obyvatelia, čo potvrdzuje neustály nárast počtu stravovacích a ubytovacích zariadení.

Nielen prírodné ale aj človekom vytvorené atrakcie, hodnoty a lokálne výrobky posilňujú turistickú atraktivitu regiónu. Je tu jedná z najvýznamnejších vinárskych oblastí v Maďarsku, región Hajós – Baja. Početné pivnice pozývajú hostí na ochutnávku vín a prehliadky, ku ktorým je pripravená široká ponuka ubytovacích miest. Dôležitým prvkom, ktorý láka davy ľudí, je aj ľudové umenie, výstavy výšiviek, obrazov, tkáčskych výrobkov, čipky, látok s modrou potlačou, kožených výrobkov, atď. Vo väčších mestách návštevníkov čakajú múzeá, stále a sezónne umelecké galérie a turistické informačné centrá. Obľúbené v regióne kúpele sú tiež zaujímavou atrakciou pre hosti z Maďarska aj zo zahraničia. Obce a mestá, v ktorých sú tieto atrakcie, sú hlavnými turistickými centrami v regióne. Sú to najmä väčšie mestá: hlavné mesto komitátu Kecskemet, okresné mestá Bacsalmas, Baja, Dunavecse, Janoshalma, Kalocsa, Kiskoros, Kiskunfelegyhaza, Kiskunhalas, Kiskunmajsa, Kunszentmiklós a Tiszakecske. 

Turistické centrá a ich okolie, ako aj menšie obce, ponúkajú rôzne možnosti ubytovania. Keď ide o hotely, najviac možností majú hostia vo väčších mestách. Hotely sú vo väčšine okresných miest a pozdĺž hlavných ciest nájdete aj motely. Keďže sa región nachádza neďaleko južnej štátnej hranice so Srbskom, vedú tadiaľ medzinárodné cesty a diaľnica, a preto prevádzkovanie ubytovní je populárnou formou hospodárskej činnosti. Je veľa hostiteľov, ktorí ponúkajú izby a apartmány na prenájom. Informácie o väčšine sú dostupné na špeciálnych rezervačných portáloch (booking, Airbnb, szallas.hu, atď.).

Ceny za ponúkané služby sú v súlade s medzinárodnými trendmi. Viac treba zaplatiť za kvalitnejšie nocľahy, lepšiu lokalitu a iné dodatočné služby (napr. organizácia programov, stravovanie, požičovňa). Za menej prísne požiadavky sa logicky zaplatí menej. Väčšina ubytovní má vlastné internetové stránky a systémy pre rezerváciu miest. Hostitelia sú ochotní pomôcť a spravidla ovládajú aj cudzie jazyky (angličtina, nemčina). Za ubytovanie obyčajne zaplatíte v národnej mene, ale niekedy je možné platiť aj eurom, v hotovosti alebo bankovou kartou. Stravovacie zariadenia sú väčšinou súčasťou ubytovacích služieb. Existuje možnosť rezervácie pre skupiny hosti. Populárne sú jedno- a dvojlôžkové izby. Počas prázdnin a po predchádzajúcej rezervácii alternatívnym riešením pre skupiny môžu byť internáty vzdelávacích inštitúcií. Takéto rezervácie je najlepšie vybaviť vopred v priamom kontakte s internátom. V poslednom čase sa vytvorila tiež možnosť prenájmu ubytovania v zmodernizovaných, exkluzívnych robotníckych hoteloch – je to nová a rozvíjajúca sa oblasť hotelierstva v Maďarsku. Dobrým príkladom je nedávno otvorený hotel Mistral v Kiskunhalase.

Na záver môžeme povedať, že rozsah ubytovacích služieb je kvantitatívne aj kvalitatívne široký a poskytuje hosťom prichádzajúcim do tejto oblasti pestrú ponuku rôznych možností.

Obraz – text: Ivan Kovacs

Fotografie hotelu Mistral: Levente Jager   

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe. 

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.