Populárne festivaly, podujatia a regionálne výstavy

 Začiatkom júna hlavné námestie pozýva a víta obyvateľov Kiskunhalasa a hostí mesta. StreetFood Show na privítanie leta ľaká tých, ktorý chcú ochutnať rôzne jedlá. Zamestnanci Halasi Média és Kultúra Kft., ponúkajú aj víkendové atrakcie k mestskému Dňu detí. Na hudobnej scéne odznieva program domácich i širšie známych hudobníkov. Rodiny sú pozývané na mestské hry, rôzne zábavy, mestský vláčik a nafukovacie ihriská. 

Festival vinobrania v Kiskunhalase v súčasnosti organizuje Halasi Média és Kultúra Nonprofit Kft. a Nadácia pre Mesto. Podujatie sa koná druhý septembrový víkend a ponúka trojdňový program. Každá generácia, začínajúc od tých najmenších až po tých starších, nájde niečo pre seba. Vedľa veľkej scény, na hlavnom námestí, nájdu návštevníci aj vínny dvor na okrasnom nádvorí radnice. Na scéne sa v rôznych žánroch, od folklóru až po populárnu hudbu, prezentujú nielen lokálne kapely a speváci, ale aj tí, ktorí sú známi v celom Maďarsku. Veľkolepý oberačkový sprievod v sobotňajšie popoludnie sa už desiatky rokov teší veľkej diváckej obľube. Pochod je obohatený hudobnými a tanečnými vystúpeniami. V sprievode techniky v nedeľu popoludní môžu diváci obdivovať retro autá, traktory, bicykle a motorky. Z dôvodu pandémie sa slávnosti minulý rok neuskutočnili a tento rok Festival vinobrania v Kiskunhalase bude mať 43. edíciu.

Čipky v Kiskunhalase oslavujú tento rok 120. výročie, a tak ich a ich tvorcov bude možné stretnúť počas špeciálne pripravených podujatí. Árpád Dékáni a Mária Markovits vysnívali svoju čipku v roku 1902 a neskôr realizovali tieto vynikajúce diela maďarského remesla, z ktorých je známy Kiskunhalas. K tejto príležitosti je naplánovaná veľká oslava. Plánuje sa vydanie nového albumu s čipkami, prispôsobenými očakávaniam súčasnosti – farebnými, reprezentatívnymi, zameranými na vizuálnu stránku. Ako povedala riaditeľka Domu čipky Éva Rédei Szécsiné, existuje tiež koncepcia vydania pamätnej medaily s nápisom „120 rokov čipky v Kiskunhalase“. Na jednej strane by mala byť okrúhla čipka „Kvet fantázie“, ktorú navrhla a vyrobila Györgyi Berta Pajorné. Na druhej strane – pamätník Árpáda Dékániho a Márie Markovitsovej. S veľkou pozornosťou prebiehajú prípravy na medzinárodnú výstavu čipky, na ktorej špeciálnym hosťom bude chorvátska čipka. Kiskunhalas nadviazal partnerstvo s mestom Lepoglava v Chorvátsku, známym aj ako mesto čipky. Vďaka tejto spolupráci budú chorvátske diela vystavené s osobitnou starostlivosťou. Otvorenie výstavy je naplánované na 6. mája. Expozícia bude návštevníkom k dispozícii tri týždne. V súvislosti s týmto podujatím bola vyhlásená súťaž návrhov s názvom „Čipka je súčasťou nášho oblečenia”. Organizátori budú posudzovať čipky vyrobené rôznymi technikami, ktoré tradičné a moderné odevy zmenia v niečo jedinečné a ozvláštnené. Môže ísť napríklad o golier, žabó či manžety, avšak budú prijímané aj celé odevy zdobené čipkou. Všetky súťažné práce budú vystavené v galérii.

Regionálnym prázdninovým programom v Kunfehertó je Festival Fehertone. Postupne sa z neho stal veľký koncert populárnej hudby v tomto regióne. V polovici júla sú záujemcovia pozvaní do zelenej plochy vedľa kúpaliska. Festival z roka na rok prezentuje čoraz dlhší zoznam najvýznamnejších národných hudobníkov k radosti tisícov milovníkov hudby. Podujatie malo povinnú dvojročnú prestávku z dôvodu koronavírusu.   

Do dávnej minulosti nadväzuje aj program Kiskunmajsových dní, teda Festivalu na Hlavnom námestí. Prvýkrát sa organizoval pri príležitosti 250. výročia opätovného osídlenia mesta. Termín sviatku bol prispôsobený hodom v kostole Narodenia Svätej Panny Márie. Okrem viacerých hudobných programov je tu široká ponuka iných kultúrnych podujatí. V rámci slávností sa prezentujú umelci, ktorí nejakým spôsobom sú spojení s mestom. Návštevníci Krajského domu môžu spoznať historické zbierky obce. 

Počas slávností vinobrania a Národných slovenských dní v Kiskőröse sa môžu obyvatelia a hostia mesta zúčastniť na bohatom programe spojenom s vinárskymi tradíciami a oživením kultúry miestnych Slovákov. Trojdňová zábava, ktorá sa koná začiatkom jesene, ponúka pestrý program. Okrem množstva noviniek sa organizátori pri zostavovaní scenára snažia klásť náležitý dôraz aj na vinárske tradície. Tento rok sa podujatie plánuje uskutočniť od druhého do štvrtého septembra.

Foto a text: László Pál 

 The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.   

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.