Ako je vyriešená mestská verejná doprava? Toto musíš vedieť o MHD v Novom Sonči (poľ. MPK)

 

 

Verejnú dopravu v Novom Sonči tvorí vozový park mestských autobusov, ktorý má k dispozícii Mestský dopravný podnik (poľ. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne). Každý deň ju využíva naozaj veľa obyvateľov.

Mestské autobusy premávajú v rámci mesta aj na prímestských linkách – v tých obciach, s ktorými má Mestský dopravný podnik v Novom Sonči podpísanú medziobecnú zmluvu. – Sondecké autobusy jazdia po obciach: Starý Sonč, Kamionka Wielka, Podegrodzie, Nawojowa, Łącko, Łukowica a Grybów – hovorí Jerzy Leszczyński, predseda MPK v Novom Sonči.

 

V Novom Sonči autobusy premávajú na osemnástich mestských linkách, a mimo mesta na 17 prímestských linkách. Mestský dopravný podnik v Novom Sonči má v prevádzke celkovo 82 autobusov, z toho osem, ktoré jazdia na plyn. Bohužiaľ, z dôvodu zvýšenia cien plynu ekonomika vyhrala s ekológiou. Plynové autobusy premávajú po Novom Sonči, ako aj po prísondeckých obciach len v pracovné dni, teda od pondelka do piatka. Cez víkendy, žiaľ, z úsporných dôvodov nevychádzajú zo základne Mestského dopravného podniku. V sobotu a nedeľu premávajú po Novom Sonči a regióne iné autobusy.

Od roku 2020 obyvatelia Nového Sonča, ktorí sú držiteľmi karty Novosondečana, môžu cestovať mestskými autobusmi zadarmo. Obyvateľom okolitých obcí sa takáto karta nevydáva. Držiteľmi karty je už viac ako 40 tis. Novosondenčanov. Náklady na cestovanie obyvateľov sú hradené z mestského rozpočtu.

Aký je cenník papierových lístkov na jednu a lístkov viacnásobného využitia?

    Lístok na jednu cestu v Novom Sonči stojí 3 zlotých, karnet na 10 prejazdov – 27 PLN Do mimomestskej zóny 1 alebo zo zóny 1 do 2 Lístok na jednu cestu stojí 3.30 PLN Do mimomestskej zóny 2 Lístok na jednu cestu stojí 3,80 PLN

Sú cestujúci, ktorí majú permanentky.

 

Lístky sú dostupné v rôznych predajniach v meste, a taktiež vo štyroch zákazníckych centrách na území Nového Sonča. Tam si cestujúci môžu kúpiť jednorazové lístky, permanentky, ale aj dobiť elektronickú peňaženku.

Vo všetkých zákazníckych centrách si môžu cestujúci dať vyrobiť aj elektronický lístok, ktorý je nosičom permanentky ale aj elektronickej peňaženky.

Dobíjajúc elektronickú peňaženku cestujúci vždy majú možnosť zaplatiť za prejazd. Stačí, že dobijú kartu ľubovoľnou sumou podľa nominálnych hodnôt 1, 2, 5, 10, 20 alebo 50 zlotých. Maximálny kredit na karte je 150 zlotých.

Používatelia elektronickej peňaženky môžu počas prejazdov počítať so zľavami. Pre základný lístok pri registrácii vstupu a výstupu z autobusu je to vrátenie 0,20 PLN, pri zľavnenom lístku na cestu po meste 0,15 PLN, a v prípade lístka so zľavou vyplývajúcou zo zákona – 0,10 PLN. Môžu tiež využiť tzv. krátku cestu a prestupný lístok za zvýhodnenú cenu. (Autor: SS, fot. IM, TK)

 

  The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe.   

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.