Ceny nehnuteľností stále rastú

 Byty, domy, pozemky. Vo Svidníku sa kupuje všetko. Prvý panelák bol v meste skolaudovaný v roku 1971. 

Prvý panelák bol postavený na ulici Duchnovičovej s označením A1-68, čiže 68 bytových jednotiek. “Ako prvý mal aj výťah . Nejeden  Svidníčan si pamätá ako sa chodili po večeroch „na tajnáša“ voziť výťahom,” povedal realitný maklér Michal Farkaš. 

V meste a okolí dopyt valcuje ponuku. “Niektorí klienti uprednostňujú tehlové stavby,  z dôvodu, že je  možné, ich aj dispozične pozmeniť, čím byt získa nový vzhľad. Nevýhodou tehlových bytov je, že sú staršie a nemajú výťah.  Iní klienti sa orientujú  na byty panelové, ktoré sú vekovo mladšie a aj s výťahom. Panelový, či tehlový, každý má svoje výhody a nevýhody. Najväčšie rozdiely sú v tepelno-zvukoizolačných vlastnostiach. V panelákoch sa zvuk šíri hlavne medzi poschodiami a v tehlových medzi bytmi na poschodí. Väčšie dispozičné zmeny sa dajú vykonávať  iba v tehlových bytovkách. No aj klinec zabijete iba v tehlovej stavbe, v paneláku na to budete potrebovať zbíjačkovú vŕtačku. Každému vyhovuje niečo iné,” uviedol Farkaš. 

Životnosť  panelových bytov sa predpokladala na 60-80 rokov. “No dnes už vieme, že po výmene vnútorných rozvodov, po obnovení vonkajšieho plášťa, zateplení a pri štandardnej údržbe to bude viac. Vo Svidníku panelové, ale aj staršie tehlové bytové domy sú vo veľmi dobrom stave. Takže o nejakej likvidácií, alebo kompletnej rekonštrukcií zatiaľ nikto nepremýšľa. Tá doba nás ešte len čaká za 30-50 rokov,” povedal realitný maklér. Banky vo Svidníku zatiaľ nemajú problém so zriadením záložného práva na byty. “Nemajú žiadne obmedzenia. Dokonca aj poisťovne sú ochotné poistiť aj staršie bytové domy. Pred rokom boli ochotné poistiť budovy nie staršie ako 100 rokov a dnes sú ochotné poistiť budovy až do veku budovy 150 rokov. To nám dáva signál, že naše paneláky ešte nejaký čas vydržia,” dodal Farkaš. (ver)

 

CENY NEHNUTEĽNOSTÍ

Cena jednoizbového neprerobeného bytu: cca 37 tisíc eur

2-izbový zrekonštruovaný byt- 78 tisíc eur

2-izbový byt s balkónom- 68-tisíc eur

3-izbový byt - 85-tisíc eur

stavebný pozemok- 10 árov- 30-tisíc eur

dom- 85-tisíc eur

 
Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.