Turistiku vo Svidníku preslávila najmä Cesta hrdinov SNP

 Asi najznámejšou turistickou trasou vo Svidníku je Cesta hrdinov SNP, ktorá síce vedie naprieč celým Slovenskom až na hrad Devín, ale začína sa práve v Duklianskom priesmyku. Ide o najdlhšiu magistrálu na Slovensku, ktorá celkovo dosahuje približne 770 km a prechádza cez miesta, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania v rokoch 1944 – 1945. Na jej zdolanie potrebujete nielen dovolenku na celý mesiac, ale aj poriadnu kondičku či nervy zo železa. Cesta SNP totiž vedie po červenej turistickej značke najmä cez hrebene hôr, ale aj lúky, mestá či obce. Ide sa za každého počasia a prespáva sa v útulniach. 

 

Najnovšia útulňa s netradičným vzhľadom vo Svidníku vznikla len nedávno. A to nad bývalým lyžiarskym vlekom. Výnimočná je v tom, že má panoramatický výhľad a je naprojektovaná spolu s vyhliadkovou vežou. Najrýchlejšie sa k nej dostanete priamo po bývalom vleku. Ideálnou východiskovou trasou pre vás môže byť ulica Sovietskych hrdinov, pričom celá trasa trvá zhruba pol hodiny. 

 

Turisticky atraktívny je aj výstup na vrch Baňa vo výške 526 m. n. m., na ktorý sa môžete vybrať po dlhšej asi 20 km trase zo Svidníka po zelenej turistickej značke alebo po kratšej ceste napr. z obce s rovnakým názvom po modrej značke. Cesta vám bude trvať zhruba 1.45 hod. Vybrať sa môžete aj z ďalších obcí, ako napr. Šarišský Štiavnik. Z vrcholu sa vám naskytne nielen pohľad na mesto Svidník, ale aj na Slanské či Vihorlatské vrchy i pohorie Čergov a Laboreckú vrchovinu. Ak by ste si chceli výlet ozvláštniť, môžete prespať v útulni na tomto kopci. 

 

Po červenej turistickej značke sa môžete vybrať zo Svidníka na vrch Čierna hora, kde sa nachádza rozhľadňa pripomínajúca poľovnícky posed. Celá trasa s prevýšením takmer 440 m. n. m., ktorá je súčasťou medzinárodnej diaľkovej turistickej trasy E8 Cesty hrdinov SNP, vám zaberie zhruba 2.30 hod. Ak by ste mali chuť na kratšiu turistiku, pokojne si dajte za cieľ Ostrý vrch, ktorý sa nachádza asi v polovici trasy na Čiernu horu. Cesta tam vám potrvá asi 1.40 hod. Zaujímavosťou tejto trasy je, že v takmer 600 výškových metroch sa nachádza hrob neznámeho vojaka z prvej svetovej vojny. 

 

Po Ceste hrdinov SNP sa môžete vydať aj opačným smerom do obce Nižná Jedľová, kde sa z červenej turistickej značky napojíte na modrú a pokračujete až na vrch Rohuľa (595 m. n. m.). Pešia trasa zo Svidníka až na vrchol vám potrvá zhruba 1.30 hod. Odmenou vám bude výhľad z rozhľadne, ktorá leží v Ondavskej vrchovine na mieste bývalých meračských veží. V prípade, že by ste si chceli výlet predĺžiť na viac dní a pokračovať napr. až do Vápenickeho sedla, môžete využiť priľahlú útulňu na prenocovanie. 

 

Nenáročnou historickou prechádzkou je Údolie smrti, kde sa nachádza osem vojenských tankov. Tie symbolizujú najťažšie boje, ktoré sa odohrali v týchto miestach počas Karpatsko-duklianskej operácie v druhej svetovej vojne. Novinkou je aj rozhľadňa v tvare náboja, ktorá tu pribudla len vlani hneď vedľa nadrozmerného nápisu Údolie smrti. Ten si zaručene všimnete už z diaľky, a tak nemusíte mať obavu, že ste zablúdili. 

 

The project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

 

 Projekt je financovaný vládami Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenskej republiky prostredníctvom grantu Medzinárodného vyšehradského fondu. Cieľom fondu je propagácia nápadov udržateľnej regionálnej spolupráce v Strednej Európe. 

Autor: red
Vytlačiť článokVytlačiť článok
Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.