Slávia PU MIRAD Prešov - VK Slávia Svidník 2:3 (-6, 22, 22, -22, -11)

Martin Vokál v pravo, začína dokazovať prečo hrával aj v kvalitnejších ligách, ako je tá Slovenská. V ľavo Ľuboš Macko

VOLEJBAL SLOVENSKÝ POHÁR
Prvé víťazstvo sezóny po veľkej dráme

Zápasy s prívlastkom derby sú akýmsi spestrením začiatku novej volejbalovej sezóny 2009/2010. Svidníčania sa totiž práve v úvode tejto sezóny stretnú s Prešovom hneď trikrát. Minimálne dvakrát v Slovenskom pohári, zároveň proti tomuto súperovi otvoria začínajúcu extraligovú sezónu na domácej palubovke v treťom kole 11. 10. 2009 o 17:00 hod.
 
Úvodný set jednoznačne pre Svidník
Prvý zápas sezóny v ktorom už išlo o výsledok absolvovali volejbalisti Svidníka v rámci Slovenského pohára 2009/2010 na palubovke súpera z Prešova v stredu 30. septembra o 18.00. Svidníčania sa hneď od začiatku pustili do domácich, ako do skutočného nováčika extraligovej súťaže a bez akéhokoľvek rešpektu mu v prvom sete dovolili uhrať len šesť bodov. Na smeči bol neudržateľný Roman Németh (9), ktorý položil takmer všetko čo mu nahrávač Marek Kseňák (10) naservíroval. Treba však podotknúť, že sa Prešovčanom v prvom sete príliš nedarilo na podaní. Ich pokusy o prudké podania z výskoku končili prevažne v sieti, alebo v aute.
 
Zmena taktiky priniesla obrat v zápase
Počas prestávky naordinoval tréner domácich Ľuboslav Šalata zmenu taktiky. Prešovčania prestali riskovať podanie z výskoku a namiesto toho začali podávať istejšie zo zeme. Najskôr skúšali na príjme libero Svidníčanov Ľuboša Sotáka (3), no ten ich po pár pokusoch výbornou prihrávkou presvedčil, že tadiaľto cesta nevedie. Svojím plachtiacim podaním tak skúšali ďalších hráčov Svidníka až natrafili na Romana Németha (9), ktorému sa na prihrávke nedarilo. Lopty mu lietali čo nahrávačovi hostí takmer úplne vyradilo útok prvým sledom prostredníctvom blokárov. To malo za následok slabšiu kombináciu a hlavne čas pre hráčov Prešova stavať proti útokom Svidníčanov viacpočetné bloky. Nezdar na prihrávke akoby nalomil psychiku dovtedy vynikajúco útočiaceho Romana Németha (9). Jeho výkon v útoku značne klesol. Zároveň si akoby technickú prestávku vybrali aj ďalší smečiari Michal Rajduga (13) a Pavol Barlík (6), ktorí mali v týchto fázach zápasu problém presadiť sa aj po zriedkavo výbornej kombinácií proti súperovmu jednobloku.
Priam nepochopiteľnú zmenu taktiky predviedli aj Svidníčania. Všetky svoje podania razanciou pripomínajúce vlažný letný vánok na dlhú dobu presmerovali na vynikajúco prihrávajúce libero domácich Petra Váhovského Meno Priezvisko. Svoje prihrávky servíroval nahrávačovi hostí priamo do postavania a ten následnými kombináciami rozhadzoval bloky brániacich sa Svidníčanov. V týchto fázach hry dominoval na smeči domácich Peter Beňa, ktorému dostatočná príprava na útok a rozhodené svidnícke boky nedokázali zabrániť v razantných útokoch. Keďže Svidníčania túto viditeľne chabú taktiku nezmenili mohol si ich súper pripísať na konto víťazstvo v druhom a treťom sete a  zo strany Svidníčanov to začalo vyzerať tak, že do „ringu hodili ručník“.
Z rovnakou taktikou nastúpili hráči obidvoch družstiev aj do štvrtého setu. Prešov stále podaním vyhľadával na príjme neistého Németha (9) a Svidníčania stále podávali na bezchybne prihrávajúce libero domácich. Obrat v zápase však nastal zhuba v polovici štvrtého setu, kedy sa rozhodol vziať zodpovednosť na svoje plecia bývalý legionár a najskúsenejší hráč Svidníčanov univerzál Martin Vokál (1), cez ktorého išli od tejto chvíle, vzhľadom na stále slabú prihrávku takmer všetky útoky Svidníčanov. Aj keď sa Martinovi Vokálovi v prípravných zápasoch príliš nedarilo, v Prešove ukázal všetkým pochybovačom o jeho angažovaní, že je to „pán hráč“. Nielen že zahral takmer všetky niekedy aj nemožné lopty, ale v útoku zastúpil svojich spoluhráčov na smeči, ktorým sa v tomto zápase darilo len zriedkavo. Svedčili o tom aj ich časté výmeny na ihrisku. Martin Vokál (1) priniesol svojou hrou na palubovku medzi spoluhráčov toľko potrebnú hernú pohodu a značne pozdvihol naštrbené sebavedomie svojich spoluhráčov. Počas tejto fázy zápasu sa v poli blysol výbornými obrannými zákrokmi aj libero Svidníka Ľuboš Soták, ktorý v poli vrátil do hry takmer nechytateľné útoky súpera. Hlavne zásluhou týchto dvoch hráčov sa podarilo Svidníčanom vyrovnať stav zápasu na 2:2 a o výsledku rozhodoval tajbrejk.
 
Dráma do poslednej lopty
Herná pohoda Svidníčanov sa prejavila aj na prihrávke čo umožnilo nahrávačovi Marekovi Kseňákovi (10) znovu kombinovať a útočiť aj stretom siete. Svidníčania však stále a nepochopiteľne podávali na bezchybne prihrávajúce libero domácich. Aj preto sa strany menili za stavu 8:7 pre Prešovčanov. Zmenil to až Martin Vokál, ktorý prestal podávať z výskoku a svoje podania smeroval na doposiaľ výborne útočiaceho Petra Beňu. Keďže si Beňa musel prísť pre prihrávku nemal dostatok času na prípravu k útoku, čo následne Svidníčania na bloku viackrát využili a párkrát mu jeho smeče skončili pod vlastnými nohami. To určite Beňovi v týchto rozhodujúcich momentoch nepridalo na psychickej pohode.
V závere zápasu tréneri Svidníka po opakujúcich sa výzvach divákov z Prešova adresovaných asistentovi trénera Svidníčanov Michalovi Kudlovi štýlom „Michal, pokiaľ nepostavíte sedmičku (Radovan Škvarek) v Prešove nevyhráte“ priam vypustili na ihrisko Rada Škvareka (7). Ten sa im za to odmenil vynikajúcim útokom stredom siete a vzhľadom na vysoký stav aj odvážnym podaním z výskoku, ktorým narobil prihrávajúcim Prešovčanom problémy a následne znemožnil kombináciu v útoku čo využili hostia a blokom si pripísali na svoje konto rozhodujúce body. Aj v týchto chvíľach zápasu nesklamal v útoku Martin Vokál a počas celého tajbrejku razantnými údermi skladal lopty aj proti dobre postaveným blokom na polovicu súpera.
Svidník si v tomto zápase po jednoznačnom prvom sete pripísal priam vydreté no prepotrebné víťazstvo, čo ho pred odvetou prvého kola Slovenského pohára, ktorá sa uskutoční na domácej palubovke v stredu 14.októbra 2009 v Športovej hale o 18.00 hod radí do role favorita na postup. Už túto sobotu čaká nášho zástupcu taktiež prvý extraligový zápas na palubovke súpera v Trenčíne.
 
Zostava Svidníka: Kseňák, Skasko, Macko, Škvarek, Mihaľko, Németh, Rajduga, Barlík, Gut, Vokál, Soták
Autor: -ct-
Ľuboš Soták v pravo, si vynikajúco zastal ulohu brániaceho hrača v poli. Bolo ho plné uhrisko. Radovan Škvarek v ľavo.
Vytlačiť článokVytlačiť článok

Názov videa: Slávia PU MIRAD Prešov - VK Slávia Svidník

Popis videa: I. kolo Slovesnkého pohára vo volejbale mužov


Komentáre
Nenašli sa žiadne komentáre.