Sobota v zdravšom duchu

Aspoň jednu októbrovú sobotu sme chceli stráviť zdravšie a v prírode. Preto naším výberom bola už dlhšie plánovaná túra na Šarišský hrad.

21.október sme sa my, žiaci ZŠ v Kračúnovciach a vyučujúce krúžkov Pohybom k zdraviu, Zdravšia budúcnosť, Zaujímavé dejiny a Hráme sa so slovom vybrali na Šarišský hrad. Už ráno o ôsmej sme nastúpili do autobusu a tešili sa z krásneho počasia. Žiaľ, nevydržalo nám celý deň. No na nálade nám to neubralo. Pri hrade sme si vypočuli výklad, opekali sme si, smiali sa a rozoberali všemožné témy. Dozvedeli sme sa, že archeologické nálezy dokazujú osídlenie hradného kopca z obdobia neolitu, eneolitu z obdobia keltského a rímskeho. Hrad Šariš patrí k najstarším stredovekým kráľovským hradom. Bol sídlom komitátu a župy. Okrem kráľov ho vlastnili aj významné rody ako Peréniovci, Sósovci a Rákocziovci.

V mene všetkých sa chceme poďakovať pani učiteľkám, ktoré vedú záujmové krúžky, za sprostredkovanie tejto exkurzie a získanie poznatkov, ktoré nemôžeme získať z učebníc.

Júlia Hudáčková, žiačka 9.roč. ZŠ v Kračúnovciach


Autor: redkacia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk