Hajduk, Varga, Cimbala, Brudňak - naše zastúpenie na 94. Vasovom behu Na štvrtý pokus prvá medaila

Šesť hodín to síce nebolo, ale jedna účastnícka medaila aj tak putovala do Svidníka zásluhou predsedu Klubu slovenských turistov Beskyd Michala Hajduka. Ako sme už avizovali, dvaja členovia tohto klubu odcestovali 1. marca do Švédska, aby sa po štvrtýkrát zúčastnili na svetoznámom Vasovom behu na lyžiach klasickou technikou. V Sälene v nedeľu 4. apríla po hromadnom štarte bezmála 16 000 bežkárov ich čakala náročná 90 km dlhá trasa do Mory. Obaja naši zástupcovia odštartovali bok po boku zo štvrtej línie (z dvanástich). Netrvalo dlho a v pestrofarebnej riave tiel stratili kontakt. Snehové podmienky pretekárom nepriali, sneh bol tupý, stopa málo kĺzavá, bolo treba sa poriadne opierať do palíc...

Keď sa po dlhom šesť a polhodinovom boji blížili podduklianci k cieľu, v duchu sa už nadobro rozlúčili s medailami, ktorých zisk je podmienený neprekročením jedenapolnásobku času víťaza. Ako sa však onedlho ukázalo, náročné podmienky behu sa premietli aj do času najrýchlejšieho pretekára, a tak čas, ktorý dosiahol M. Hajduk bol tesne v limite. To bolo radosti... Smutnejší bol však Nižnokomárničan Ľ. Varga, ktorému chýbali k zisku vytúženej medaily sedem minút. Na druhej strane, je to preňho obrovská motivácia do ďalšej prípravy, veď to, čo nevyšlo dnes, môže byť o rok skutočnosťou. Súčasťou výpravy našich bežkárov na 94. ročníku Vasovho behu bol aj známy Stropkovčan – kreatívny divadelník a náruživý cykloturista Milo Cimbala, ktorý dobiehal do cieľa síce za umelého osvetlenia ale prenesmierne šťastný. Pre úplnosť dodajme, že štvrtým členom výpravy Rusnákov bol sťa „podporný tím“ Miro Brudňak. Ten síce nepretekal, ale jedinečnú atmosféru Vasaloppetu si užíval plnými dúškami.