NA DREVENOM CHRÁME VO SVIDNÍCKOM SKANZENE VYMENIA STRECHU

Ak ste v posledných dňoch navštívili svidnícky skanzen, určite ste si všimli robotníkov, ako rekonštruujú šindľovú strechu na drevenom Chráme svätej Paraskevy. Rekonštrukcia strechy začala minulý pondelok a informácie o jej priebehu sme zisťovali od riaditeľa Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Jaroslava Džoganíka.

„Pre rekonštrukciu šindľovej strechy na drevenom Chráme svätej Paraskevy sme sa rozhodli z dôvodu poškodenia strechy v jej zadnej časti. Keďže hrozilo poškodenie ostatných častí chrámu, uprednostnili sme práve opravu strechy na cerkvi. Financie čerpáme z projektu ministerstva kultúry, ktorý je určený na záchranu kultúrnych pamiatok. Z tohto projektu postupne opravujeme šindľové a slamené strechy na našich objektoch v skanzene. Projekt je momentálne v predposlednej fáze, v jeho poslednej fáze sa pustíme do rekonštrukcie mlynu. Mlyn sme pôvodne chceli rekonštruovať teraz, ale oprava strechy na chráme bola pre nás prvoradá. Chceme, aby drevený chrám slúžil Svidníčanom a návštevníkom skanzenu dlhé roky,“ informuje Džoganík, podľa ktorého bude šindľová strecha chrámu vymenená v priebehu pár týždňov.

HISTÓRIA DREVENÉHO CHRÁMU SVÄTEJ PARASKEVY

Národopisná expozícia v prírode (skanzen) Slovenského národného múzea - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku sa nachádza nad svidníckym amfiteátrom na ploche jedenástich hektárov a je v nej umiestnených okolo 50 objektov ľudovej architektúry. Dominantou skanzenu je nepochybne drevený chrám, ktorý pochádza z obce Nová Polianka. Drevený filiálny chrám bol postavený okolo roku 1763 a zasvätený bol svätej Paraskeve. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený, ale po opravách bol užívaný až do roku 1960, hoci v obci bol už skôr dostavaný nový, murovaný Chrám sv. Petra a Pavla z roku 1937. V roku 1960 bol drevený chrám prenesený do svidníckeho skanzenu. V drevenom chráme je v súčasnosti nainštalovaný ikonostas, ktorý pochádza z bývalého dreveného chrámu z Pravroviec (dnes spojené s obcou Repejov), o čom svedčí aj patrocinálna ikona Troch svätiteľov. Pri chráme sa nachádza drevená zvonica. Má štvorcový pôdorys, jej strecha je v tvare nízkej pyramídy a je pokrytá šindľami. Na vrchole je osadený jednoramenný ozdobný kríž. Vo zvonici visia dva zvony.

(lj, drevenechramy.sk)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk