Vo Svidníku to zavoňalo Medovým dňom

V areáli Podduklianského osvetového strediska vo Svidníku sa v piatok 8. júna uskutočnil už jedenásty ročník tradičného Medového dňa, ktorý zorganizoval Prešovský samosprávny kraj, Podduklianské osvetové stredisko vo Svidníku a Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov vo Svidníku.

„Keďže túto akciu organizujeme už 11.-krát, zakaždým sa snažíme Medový deň vylepšovať a zatraktívniť pre návštevníkov. Tento rok bol výnimočný napríklad aj tým, že sme tu mali po prvýkrát remeselníka, ktorý sa venuje odlievaniu zvonov. Návštevníci taktiež mali možnosť vidieť ručne vyrobené šperky, poľskou technikou ručne zdobené dámske oblečenie, rôzne dekoračné predmety. Chýbať nemohol ani kultúrny program a ochutnávka medoviny. Myslím si, že každý si tu dnes prišiel na svoje,“ povedala riaditeľka Podduklianského osvetového strediska vo Svidníku PhDr. Mária Pajzinková. Súčasťou Medového dňa bola takisto aj súťaž v zdobení medovníkov či výtvarná súťaž „medový štetec“.

GABRIEL FOŤKO: VČELÁM  SA V PREŠOVSKOM KRAJI DARÍ

Hosťom Medového dňa vo Svidníku bol aj predseda Slovenského zväzu včelárov v Prešovskom kraji Gabriel Foťko zo Stropkova, ktorý sa včelám venuje od svojich šestnástich rokov. „Veľmi rád sa zúčastňujem na Medovom dni vo Svidníku, keďže toto podujatie má svoju tradíciu a je zorganizované na veľmi vysokej úrovni vďaka svidníckemu výboru včelárov na čele s Mgr. Jánom Sabolom. My, včelári, spolupracujeme v rámci celého Slovenska, ale užšia spolupráca je medzi včelármi v rámci Prešovského kraja,“ informuje predseda zväzu včelárov. Tvrdí, že v dnešnej dobe, kedy sa na našich cestách nachádza nespočetné množstvo áut a v poľnohospodárstve sa vo veľkom používajú chemické postreky, včely bez pomoci ľudí prežiť nedokážu. V Prešovskom kraji sú však podmienky pre včely priaznivejšie. „V rámci Prešovského kraja môžem povedať, že približne pred piatimi rokmi sme zastabilizovali počet včelstiev a počet včelárov. Odvtedy nám každoročne o 3 až 5 percent rastie jednak počet včelstiev, a jednak aj počet včelárov. Prešovský kraj je výnimočný a jedinečný aj z toho dôvodu, že je tu malá chemizácia a dovolím si tvrdiť, že máme najčistejšie životné prostredie v rámci Slovenska. Takže aj to prispieva k tomu, že naši včelári nemajú až také problémy, ako je to v krajinách, kde je priemysel oveľa viac rozvinutejší,“ uzatvára Foťko. „Med doma pravidelne konzumujem. Keď ráno vstanem, dám si pohár teplej vody a citrón, ale aj lyžičku medu. To je môj ranný medový rituál,“ vraví Svidníčanka Helena Macková. 


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk