Ministerka kultúry v rámci výjazdového rokovania vlády navštívila Svidník RIEŠILI POMOC PRI HAVARIJNOM STAVE NIEKTORÝCH OBJEKTOV

V rámci sprievodného programu výjazdového rokovania vlády ministerka kultúry Ľubica Laššáková rokovala s vedením Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku. Hlavnou témou boli problémy a prekážky, s ktorými sa múzeum v súčasnosti potýka, najmä havarijný stav niektorých expozícií a objektov.

Ministerka Kultúry Ľubica Laššáková v minulých dňoch navštívila mesto Svidník a všetky expozície múzea vo Svidníku. So záujmom si prešla všetky objekty a výstavy, zaujímala sa o činnosť a o problémy, s ktorými sa múzeum potýka. „Pani ministerku Laššákovú veľmi zaujímalo, v čom by mohla pomôcť a ako sa dá riešiť havarijný stav expozícií a galérie,“ uviedol riaditeľ Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku Jaroslav Džoganik. „Čo sa týka problémov, boli to veci, ktoré je potrebné riešiť a ktoré sa dlhodobo vlečú. Je to dostavba areálu v skanzene, je to zatekajúca strecha na hlavnej expozícii, havarijný stav galérie, hlavne z hľadiska okien, dverí... Riešiť sa to dá jednoznačne len s pomocou Slovenského národného múzea a ministerstva kultúry, pretože vlastné prostriedky na to nemáme,“ uviedol Džoganík. Rekonštrukcia a havarijný stav sa dá podľa neho riešiť buď pomocou prioritných projektov, ako je napríklad aj projekt na záchranu kultúrnych pamiatok a expozícií v skanzene, alebo inými formami, napríklad dotáciami.

ZAUJAL JU SKANZEN

Ministerku najviac zaujala aktuálne prebiehajúca výstava, kde sú sústredené diela najlepších maliarov zakarpatskej umeleckej školy. Výstava nesie názov Svet v ukrajinsko-slovenských farbách. “So záujmom si pozrela aj hlavnú expozíciu, veľmi zaujímavé ikony zo 16. storočia, ale aj moderné umenie a samozrejme obrazy Dezidera Millyho. V skanzene ju zaujímalo v podstate všetko - obydlia, chrám sv. Paraskevy, technické stavby a hospodársko-priemyselné stavby,” uviedol Džoganík.  Po rokovaní sa presunula do Medzilaboriec, kde sa zúčastnila rokovania vlády SR. V stredu ráno vláda SR pokračovala v Bardejove. Na záver pracovného výjazdu sa ministerka kultúry zúčastnila stretnutia na Zborovskom hrade. (ver)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk