BEZ PÔRODNICE NIET NEMOCNICE!

Týmto heslom sa niesol v poradí druhý protest za zachovanie svidníckej pôrodnice, ktorá má byť zrušená od pondelka 17. decembra.

V pondelok 10. decembra sa zišli stovky Svidníčanov pred sochou armádneho generála Ludvíka Svobodu, ktorý pred vyše sedemdesiatimi rokmi svidnícku nemocnicu založil. Po predchádzajúcej blokáde dopravy medzi Svidníkom a Stročínom to bola už druhá protestná akcia proti rozhodnutiu Svetu zdravia o zrušení gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia. Nespokojných občanov v takmer hodinovom proteste svojimi príhovormi, či už osobne alebo telefonicky, podporilo množstvo osobností. Jednou z nich bol aj predseda slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. „Majiteľa nemocnice zaujíma len to, čo je pre neho výhodné a nie to, čo potrebujú ľudia v regióne. Že sa takto správa finančná skupina, na to sme si už zvykli. Hrozné je však to, že štát sa na to díva a považuje to za normálne. Povedzte, kam sme sa to vlastne dostali? Veď Svet zdravia nedostal nemocnicu do prevádzky preto, aby zatváral oddelenia, rušil nemocnice a aby pacienti dochádzali desiatky kilometrov do pôrodnice po cestách-necestách. Ak Svet zdravia nevie ako ďalej, nech nemocnicu vráti mestu, samospráve... Milí Svidníčania, držte sa! Slovenskí lekári sú s vami. Tento boj prehrať nemôžeme, sme totižto všetci na jednej lodi,“ nechal sa počuť v nahrávke Kollár. Po ňom proti zrušeniu pôrodnice v nahrávkach vystúpil aj svidnícky rodák a bývalý dlhoročný riaditeľ nemocnice Košice-Šaca Juraj Vančík, predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský, podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Martin Jakubov a primátor Giraltoviec Ján Rubis.

AJ DÁVID VYHRAL NAD GOLIÁŠOM

Na proteste osobne s príhovormi vystúpili starosta Kurimky a člen dozornej rady nemocnice Ján Božik, poslanec PSK Ján Vook, poslankyňa mestského zastupiteľstva Katarína Siváková či bývalí zamestnanci nemocnice. „Pre Svet zdravia mám jeden návrh. V malom trojuholníku Humenné – Michalovce (27 km), Humenné – Vranov (27 km) a Vranov – Michalovce (32 km) máte tri pôrodnice. Zrušte jednu z nich a svidnícku pôrodnicu nechajte ľuďom pod Duklou. Žijeme v kraji, odkiaľ prišla sloboda. Ale asi treba tento výrok zmeniť a povedať, že žijeme v kraji, odkiaľ začal boj s oligarchami,“ povedala Oľga Brudňáková, ktorá 36 rokov pracovala v nemocnici ako pôrodná asistentka. Na jej povzbudivé slová nadviazal aj doktor Peter Ziman: „Priatelia, aj Dávid vyhral nad Goliášom. Pokým sa človek nevzdáva, je silnejší ako osud.“ Protestný míting slovom sprevádzal známy svidnícky moderátor a novozvolený poslanec mestského zastupiteľstva Michal Iľkanin.

(lj)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk