Hromadné prepúšťanie v odevných závodoch: Šičky nedostali

Odevná firma I. C. A. vo Svidníku končí s výrobou a prepúšťa zamestnancov. O prácu v nej prišli vyše sto žien. No taliansky majiteľ neostal nič dlžné svojej povesti. Prepusteným zamestnancom zostal dlžný peniaze. 

Výrobu presunuli do Srbska, ľudí prepustili, no zatiaľ nevyplatili. V polovici júna firmu zatvorili a zamestnanci talianskej odevnej spoločnosti zostali na dlažbe. A čo je ešte horšie, taliansky majiteľ im nielenže nevyplatil mzdu za riadne odvedenú prácu, ale odovzdal im iba výplatné pásky. A na účet im všetkým namiesto platu a odstupného nabehlo iba po 215 eur. A netušia, kedy dostatnú zvyšok. 

Talian chce vraj peniaze ženám doplatiť postupne. „Doplatok výplaty za mesiac jún bude zaplatený 29. augusta tohto roku a odstupné sa bude realizovať v mesačných splátkach. Budem sa snažiť uhrádzať ich v maximálnej možnej výške," reagoval majiteľ odevnej spoločnosti I.C.A. Svidník Pierro Bucalo.

Lenže s takýmto postupom nesúhlasí odborár Jozef Balica z Odborového zväzu (OZ) KOVO.„On nemá právo na diktovanie podmienok v akých splátkach a koľko vyplatí. “Obrátime sa na Inšpektorát práce a uvažujeme o žalobe na súd a podáme podnet na trestné stíhanie pre nevyplatenie mzdy ako trestný čin," uviedol Jozef Balica z Odborového zväzu. (OZ) KOVO. 

 

(ver)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk