KOLLÁROVCI VO SVIDNÍKU: „Svidník máme radi, tu sme doma“

Vysokí urastení Gorali so zlatom v hrdle - aj takto by sa dali definovať členovia skupiny Kollárovci, v ktorých spievajú traja bratia. Na hudobnej scéne sú už dvanásť rokov, v týchto dňoch vydávajú svoj desiaty album. Momentálne žnú s Kandráčovcami úspech nielen so spoločným mega turné, ale aj s hitom „Chlapci spod Tatier“ a bodujú aj so svojou novou vlastnou skladbou „Vlasy čierne“. V rozhovore nám prezradili, že vo Svidníku sa už cítia byť ako doma.

 

Vo Svidníku nie ste prvýkrát, ako sa Vám tu páči?

Tomáš:

-          Svidník máme veľmi radi, kopec koncertov sme tu odohrali už od našich začiatkov. Keď hráme niekde tu na východe, či je to  Bardejov alebo Svidník, my to berieme tak, že sme tu doma. Tu sme vyrastali, začínali možno s takým koncertovaním, tu sme začali hrať aj naše prvé muzikantské kšefty, takže úplne v pohode. 

 

Prečo ste sa na Mega turné Open Air rozhodli spojiť hudbu Goralov a Rusínov?

Štefan:

-          My sme sa preto rozhodli spojiť, pretože my, Kollárovci - traja bratia máme Rusínky ženy, každý jeden. Je to veľmi dobrá kombinácia, pretože jeden Goral povedal, keď mal v krčme vypité.: ,,Ja som Goraľ, žena Rusínka a dieťa Talian.“

Tomáš:

-          S chlapcami Kandráčovcami sa poznáme už veľa  rokov. Prišla s tým jedna šikovná agentúra, ktorá chcela urobiť zaujímavý koncert  naozaj pre všetkých, ktorí majú radi tento žáner a spojiť dve najobľúbenejšie  a populárne kapely na Slovensku Kollarovci a Kandráčovci, tak z toho vzniklo to Mega turné.

 

Ako vznikol spoločný hit Kollárovcov a Kandráčovcov „Chlapci spod Tatier“,  dobre sa Vám nahrávalo?

 Tomáš:

-           S nápadom na tento hit prišiel Braňo Jančich, majiteľ agentúry, ktorá organizuje toto mega turné. On napísal aj túto pieseň a prišiel s tým, že či do toho pôjdeme. Samozrejme, sme sa zhodli, že je to super nápad. Vzniklo to veľmi rýchlo, prišli sme do štúdia a mali sme to veľmi rýchlo hotové. 

 

Cítite medzi sebou nejakú konkurenciu?

 

Tomáš:

-           Určite je medzi každou kapelou nejaká konkurencia alebo možno nejaké sledovanie, ale v našom prípade, v prípade kapiel Kollárovci a Kandráčovci, aspoň z  našej strany, a pevne verím, že aj zo strany chalanov, bola vždy nejaká pozitívna, nie negatívna. Aj keď musím priznať, že roky dozadu, možno pätnásť rokov, sme sa možno práve v okolí Svidníka a Bardejova takto často striedali na malých dedinských oslavách aj mestá si to každý rok menili, že jeden rok Kandráčovci, druhý Kollárovci. Ale dnes je to, chvála pánubohu tak, že sú jedno aj druhé teleso na Slovensku veľmi úspešné. Takže možno prišla tá práva chvíľa, keď sme opäť na jednom pódiu spoločne. 

 

Prezraďte nám, čo podľa Vás spája a odlišuje Vaše skupiny... 

Tomáš:

-          Je oveľa viac toho, čo nás spája, ako rozdeľuje... Sme kapely z podobného regiónu, sme aj podobné  ročníky. V rovnakom čase sme vznikli, vedeli sme o sebe, každý si išiel svojou cestou, viac-menej sa veľmi krížili. A čo nás rozdeľuje, to je veľmi ťažká otázka....Vždy hovorím, že viacej nás spája... A čo sa týka našej a ich hudby, je to  len otázka vkusu. 

Štefan:

-            Zdravá konkurencia však zvyšuje kvalitu. Pozrú sa na nás, čo máme dobré, potom my pozrieme, čo majú dobré oni, a tým pádom sa to trošku doťahuje.

 

Nečrtá sa medzi Vami ďalší podobný projekt alebo nejaká spolupráca?

Tomáš:

-           Určite áno, lebo už sme si povedali, že na druhý  rok príde Ondro s kapelou – chalanmi Kandráčovcami na Stretnutie Goralov v Pieninách. A takisto my sme si sľúbili, že odohráme koncert v Krásnej Lúke, rodnej obci Ondreja. Takže určite bude i ďalšia spolupráca.. 

-           

Vaša skupina vznikla v roku 1997, kam ste sa hudobne i osobnostne za toto desaťročie posunuli?

-          Nám je to ťažko hodnotiť, najlepšie je to hodnotiť z pohľadu fanúšika alebo niekoho kto nás pozná dlhé roky. Máme také porekadlo, s ktorým žijeme a stále si ho pripomíname. ,,Nič nie je staršie ako včerajší úspech, včerajšia sláva.“  Snažíme sa byť stále nohami na zemi a vážiť si jeden druhého.

Máte široký repertoár piesní, ale predsa len... Existuje aj nejaká Vaša obľúbená?

Tomáš:

-          Určite áno. My stále hovoríme, že každý má byť hrdý na to, kde sa narodil, odkiaľ pochádza. My sme spod Vysokých Tatier, sme Gorali čiže obľúbená pieseň je naša goralská hymna (Goraľu, cy či ňe žaľ). Aj keď hovoríme, že nie je nič horšie, ako keď človek začne rozdeľovať ten slovenský národ, že: Toto sú Gorali, Rusíni,  Šarišanci. Ale je to naša identita a práve to všetko nás spája, že my sme Gorali, vy ste Rusíni, a jeden druhého máme radi a rešpektujeme... Takže tá pieseň je  nášmu srdcu najbližšia.

 

Kapela Kollárovci žne úspech aj so svojím novým hitom „Vlasy čierne“. Môžeme sa tešiť na ďalší hit? Vyjde aj nové CD?

Tomáš:

-          Vlasy čierne je názov piesne z nového CD, ktoré vyjde o pár dní. Natočili sme k nemu klip, priebežne, raz za dva mesiace by sme chceli vypustiť stále nový. Každú jednu  pieseň z nového CD by sme chceli naklipovať, ako budeme mať čas. Na Stretnutí Goralov v Pieninách by sme chceli krstiť nový album.

 

MARTINA CIGĽÁROVÁ

JANA SAVČÁKOVÁ

 


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk