VO SVIDNÍKU MAL PREMIÉRU FILMOVÝ DOKUMENT VOLANIE

V priestoroch Podduklianského osvetového strediska vo Svidníku mal minulý týždeň premiéru filmový dokument s názvom Volanie, ktorý opisuje život mníchov v Počajevskej lávre na Ukrajine. Keďže v našom regióne majú pravoslávni kresťania svoje výrazne zastúpenie, o film Volanie bol veľký záujem.

Cez portréty troch mníchov zachytáva celovečerný dokumentárny film Erika Prausa neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny. Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Ich príbehy sú metaforami zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality. Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie.

Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia. Cesta viery nie je len výsadou vyvolených. Je otvorená pre každého, kto pocíti „volanie“. „Keď som prvýkrát prišiel do Počájeva, mal som zámer natočiť krátky film pre Slovenskú televíziu o tomto pútnickom mieste. Keďže ma však to miesto oslovilo svojou mystickosťou a duchovnosťou, rozhodol som sa natočiť film o osude troch ľudí, ktorí sa vzdali všetkého a prišli do kláštora. Film je robený univerzálne, to znamená, že nie je určený len pre veriacich, ale každý môže pri tomto dokumente rozjímaťa odniesť si z neho to svoje,“ povedal režisér filmu Volanie Erik Praus, ktorý sa zúčastnil svidníckeho premietania a následnej diskusie spoločne so svojim kolegom – strihačom Petrom Harumom. „Ja som síce v Počájeve osobne nebol, ale keď som videl tie zábery, tak ma neskutočne pohltila mystika toho miesta. A to čo ma najviac zaujalo, bolo, že som chcel pochopiť tých mníchov, čo sa rozhodli zanechať svetský život a vstúpiť do kláštora. A takisto sme v tomto dokumente mohli vidieť aj tisícky pútnikov, z ktorých každý jeden prichádzal s nejakým príbehom, čo sa dal vyčítať z jeho tváre,“ povedal svoje dojmy Harum.

POČÁJEVSKÁ LÁVRA

Podľa legendy z 13. storočia sa na Počajevskej skale na západe Ukrajiny putovným mníchom a pastierovi zjavila presvätá Bohorodička. Na mieste zjavenia zanechala odtlačok svojej stopy a z tohto miesta začal vyvierať prameň liečivej vody. Posvätnosť miesta vnímajú pravoslávni veriaci aj kvôli príbehu sv. Jova (1551-1651), ktorému pripisovali liečivé schopnosti a ikone presvätej Bohorodice, ktorá má podľa legiend zázračnú moc. Od tých čias na tomto mieste stojí počajevský kláštor, ktorý spravujú pravoslávni mnísi. Počajevská lávra teraz patrí Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Bohu tu slúži okolo 140 mníchov. Kto sa stáva mníchom, musí zložiť 3 sľuby. Prvý je sľub poslušnosti, druhý je sľub chudoby a tretí sľub je celibát.

FILMOVÉ ZAUJÍMAVOSTI

Prečo Počájev? - Režiséra priviedla do tohto kláštora práca na jednom televíznom projekte. Počajivská lávra v ňom zanechala hlboký dojem, preto sa rozhodol nakrútiť film Volanie.

Strižňa - Bolo nakrútených 65 hodín materiálu a práce v strižni trvali 1 rok. Strihač s režisérom pozerali na film z 2 rôznych uhlov. Strihač ako neveriaci a režisér ako veriaci. Išlo teda o veselú konfrontáciu.

Hranice - Štáb mal problémy prekračovať hranice. 600 km cesta sa skončila na hraniciach v pokazenom aute. Inokedy zas štáb zastihol štrajk a vyhlásené stanné právo, hranice boli nepriechodné. Za ostatných okolností sa na hraniciach čakalo iba 4-8 hodín.

Mnísi - Režim v kláštore môže navonok pôsobiť ťažko a mnísi veľmi vážne. Po dlhšej dobe v kontakte so štábom, sa začali z úctyhodných a vážnych osôb stávať veselí otvorení ľudia.

Pravidlá - Uzavretá komunita v kláštore má svoj harmonogram a pravidlá. Štáb sa počas nakrúcania musel prispôsobovať týmto pravidlám, pričom najťažší bol zákaz fajčenia a akýchkoľvek alkoholických nápojov. Vegetariánsku stravu štáb znášal o niečo lepšie s výnimkou režiséra, ktorý si tajne nosil mäsové konzervy.

(lj, filmvolanie.sk)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk