Dokončí mesto po 30 rokoch konečne Dom európskej kultúry? Primátorka podpísala memorandum so Stavebnou fakultou TU v Košiciach.

Pol milióna eur prisľúbila vláda Svidníku na opláštenie budovy Domu európskej kultúry, ktorá je rozostavaná viac ako 30 rokov. Mesto ju chce dokončiť aj za pomoci študentov Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Tí v rámci záverečných prác navrhnú, ako by bolo možné využiť interiér budovy. 

Primátorka Svidníka Marcela Ivančová a dekan Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Peter Mésároš podpísali vo štvrtok memorandum o spolupráci. Potrebná zmena jej funkcie si vyžiada veľké množstvo finančných prostriedkov, získať ich chcú z eurofondov. "Končí práve jedno programovacie obdobie a v roku 2021 začína nové, takže chceme mať dobre pripravený projektový zámer," prezradila zámer vedenia mesta primátorka.  

Polovica budovy je dokončená, je v súkromným vlastníctvom. Druhá polovica je nedostavaná, v pôvodnom stave. Pôvodne to mal to byť veľký reprezentatívny kultúrny dom s dvoma veľkými sálami s premietacou miestnosťou pre 600 ľudí. “Na túto dobu už je to predimenzované," uviedla  Ivančová, ktorá nechce študentov pri ich návrhoch obmedzovať, ale privítala by, ak by si budova zachovala spoločenský charakter a podľa nej by tam mohlo vzniknúť rodinné a zábavné centrum či tržnica, administratívne priestory, kaviareň alebo reštaurácia. "Budova je v tomto stave už 30 rokov, no jej stavebno-technický stav je relatívne dobrý a dá sa s ňou pracovať ďalej. Začiatok korózie tu je, ale je to celé zvládnuteľné. Po statickej stránke je to v poriadku," zamyslel sa vedúci odboru výstavby svidníckej radnice Karol Richvalský.

Podľa dekana fakulty P. Mesároša je táto príležitosť výzvou pre jeho študentov. "Vítam iniciatívu mesta a pani primátorky komunikovať s akademickou sférou, s univerzitou. Vieme veľmi dobre využiť kreatívny potenciál študentov a spoločne rozmýšľať o prípadnom ďalšom využití priestoru. Myslím, že po jeho revitalizácii, obnove alebo zmene účelu použitia sa vytvorí veľmi veľa príležitostí pre jeho využitie. Jednak pre občanov, samosprávu, na kultúrne a spoločenské účely a podobne,“ uviedol. Prvé návrhy vo forme záverečných prác študentov očakáva už v tomto, najneskôr v budúcom akademickom roku. S takýmito zadaniami majú skúsenosti, zo samosprávami spolupracovali aj v minulosti, napríklad na digitalizácii objektu historickej radnice v Košiciach-Starom Meste či návrhoch na športový areál, komplex plavárne alebo odkrytého zimného štadióna v Rožňave. Podieľali sa aj na návrhoch menších stavieb, národných kultúrnych pamiatok  či historických budov. 

red


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk