Brit Edward vystavuje vo Svidníku svoje najnovšie obrazy. Tento región prirovnáva ku klenotu

Britský spisovateľ Edward O’Toole žije na Slovensku už vyše 22 rokov. Jeho domovom sa stal Svidník, kde žije s rodinou a tvorí. Tento región si zamiloval, váži unikátnu históriu, tradície a zručnosti Rusínov. Trávi s rodinou veľa času na chalupe v Dubovej. Napísal knihu o tradičnom spôsobe života a o živote na vidieku a zaujal tým aj dokumentaristov z National Geographic. Aktuálne vystavuje svoje obrazy v Podduklianskom osvetovom stredisku. 

Rodák z Chesteru pri Liverpoole svoju najnovšiu výstavu obrazov na Pre Renátu. Tak som volá jeho manželka. “Táto výstave je venovaná mojej manželke Renáte, pretože vždy bola mojou najväčšou zástankyňou a mojou najtvrdšou kritičkou,” vraví Edward. Maľuje olejovými alebo akrylovými farbami, a to buď na plátne alebo zvieracej koži. “Radšej maľujem na zvieracích kožách, pretože ma to spája s našimi predkami a duchom zvieraťa,” vysvetľuje. 

V súčasnosti sa vyštudovaný kulturológ venuje maľovaniu a písaniu. Príprava výstavy mu dala poriadne zabrať.  Príprava trvalo množstvo dlhých dní a nocí - či už ide o dokončenie obrazou alebo výroba rámov. Takže teraz sa chystá pred začiatkom ďalšieho umeleckého snaženia sa krátku prestávku. “Mám však nápad, niečo trochu iné. A dúfam, že to pomôže povýšiť náš región vo veľkom svete.”

Edward je predsedom Klubu motorkárov Tilters: “Dúfame, že v tomto roku budeme pokračovať v minuloročných úspechoch a budeme spolupracovať s mestom Svidník na podujatiach mesta a tiež v charitatívnej práci s nemocnicou a deťmi. Tilters sú zo Svidníka a pre Svidník.”

Už dlhšiu dobu nenapísal knihu, ale stále  publikuje články publikované v rôznych anglických časopisoch, ktoré sa zvyčajne týkajú prežitia alebo tradičného života. Na Silvestra o mne písali v článku vo veľkých anglických novinách o samostatnosti. “Zaujímavé je, že napísal knihu o Rusínoch, ktorí ho zaujali svojimi tradíciami a mytológiou,” uviedla Mária Pajzinková, riaditeľka Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku počas vernisáže. 

Pravidelne píše o aspektoch bývania na východnom Slovensku: “Pretože toto prostredie je vynikajúce pre tých, ktorí chcú žiť tradičnejší a prirodzenejší život - niečo, čo sme na Západe stratili, ale chceme znova. Prajem si, aby ešte viac ľudí zo Západu zažilo Svidnik, pretože som presvedčený, že je to skrytý klenot v strednej Európe. Dúfam, že tu budem môcť žiť mnoho rokov, dokonca aj po Brexite.” 

(red)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk