Mladá módna návrhárka zo Svidníka je čoraz úspešnejšia

Žne jeden úspech za druhým. Ide za svojim snom, študuje módny dizajn na Vysokej škole výtvarných umení. Zuzana Ľos-Božíková zo Svidníka vytvorila niekoľkozaujímavých modelov, spolupracovala s viacerými osobnosťami z oblasti módy. Nedávno predstavila svoje papierové modely zo svojej semstrálnej práce na Impulz Fashion Night v Banskej Bystrici za účasti Bruna Cibereja či Babsy Heribanovej, ktorá si modely veľmi chválila. Predstavila kolekciu z jej výberu tvorby na módno-tanečnej show "Not just catwalk" na Mágio pláži, spolupracovala vrámci semestrálnej práce na VŠVU s najväčšou slovenskou značkou turistického oblečenia ZAJO a vytvárala kolekciu k 25.výročiu značky. Vytvorila novú kolekciu, začala šiť na zákazku, medzi inými aj svadobné šaty. Jedny z nich boli pre rodenú Svidníčanku.

Ste mladá, krásna, kreatívna, idete si za svojim cieľom. Aký bol pre Vás rok 2019?

Ďakujem vám za toľkú chválu, vážim si to. Rok 2019 mi zbehol až prirýchlo. Nemala som veľa príležitostí na to, aby som sa mohla zastaviť a nadýchnuť. Realizovala som jeden projekt za druhým. Kombinácia školy a tvorba vlastných modelov mi dali zabrať. Každopádne ma aj tento neustály proces učil disciplíne a formoval tiež v tvorbe.  

Kde momentálne pôsobíte? 
Momentálne pôsobím v Bratislave, kde som sa presťahovala už pred začatím školy. Mimo nej tam tvorím v ateliéri, v ktorom prijímam klientky a pracujem na kolekciách. 

Tento rok ste šili prvé svadobné šaty. Z čoho vychádzala koncepcia vašich prvých svadobných šiat?

Ako pri každej zákazke, tak aj pri svadobných šatách, ktoré som realizovala v roku 2019, celkový koncept šiat vychádza zo samotnej spolupráce. Vždy sa snažím klientku spoznať, zisťujem čo má rada, čo jej je príjemné. Vždy klientke predstavím návrhy šiat a odporúčané materiály, z ktorých si klientka po spoločnej konzultácií vyberie. Tak prebieha tvorba vysnívaných šiat.

Svoju tvorbu ste predstavili na niekoľkých prehliadkach. Čo tvorí základ vašej novej kolekcie? 

Nová kolekcia nepriamo nadväzuje na moju minuloročnú semestrálnu prácu. Koncept sa trochu odklonil od pôvodnej myšlienky a našiel si novú. Celá kolekcia bola inšpirovaná ženami v minulosti (od 50.rokov minulého storočia) a ich hrdosťou pri nosení šiat. Kedy sebavedome vykračovali do nového dňa.

Z akých materiálov najradšej tvorite?

Najradšej mám materiály, ktoré vytvárajú objem - čiže pevné a tuhé, pri ktorých sa nemusím báť, že mi pri jednej vrstve nepekne padnú. Tiež ale rada pracujem s jemnými, no ťažkými materiálmi, ktoré naopak padnú v líniach postavy.

Odkiaľ zháňate materiál na svoje modely?

S materiálmi je to lotéria. Najradšej mám prevádzky vo veľkomestách, čo je logické, nakoľko sa pýšia širokým výberom látok. No dokážu ma prekvapiť aj menšie prevádzky, aj u nás v meste, kde som veľakrát našla klenot.

Tento rok ste v rámci semestrálnej práce pracovali na vytvárení kolekcie k  25.výročiu značky Zajo. Aká bola táto spolupráca?

Bolo to zaujímavé a tiež niečo úplne iné čomu sa bežne venujem. Dalo mi to novú skúsanosť. Nejednalo sa len o samotné navrhovanie, ale aj strihovú či technickú prípravu.

Akú módu preferujete v súkromí?

Ak je to bežný deň, je to móda taká, v ktorej sa dokážem rýchlo pohybovať a tiež, samozrejme, prispôsobená počasiu. 

Aké máte plány do budúcna?

Čaká ma na škole ďalší semester a o všetkých mimoriadných udalostiach informujem na svojich sociálnych sieťach v primeranom časovom predstihu. Najbližšie ma čaká jedna prehliadka v Trnave, o ktorej budem taktiež včas informovať.

(red)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk