ASTROOKIENKO: Viditeľnosť planét od 17. februára 2020 do 1. marca 2020

Merkúr: v polovici mesiaca bude obtiažne pozorovateľný krátko po západe Slnka veľmi nízko nad JZ obzorom vo výške približne 10 stupňov nad horizontom. Bude sa nachádzať v súhvezdí Vodnár. Venuša: v priebehu mesiaca bude veľmi jasným objektom nachádzajúcim sa na večernej oblohe nad JZ obzorom. Bude putovať súhvezdím Ryby. Mars: nájdeme pred východom Slnka nízko nad JV obzorom ako objekt s charakteristickou červenou farbou. Bude prechádzať súhvezdiami Hadonos a Strelec. Jupiter: bude sa nachádzať na rannej oblohe veľmi nízko nad JV obzorom naľavo od planéty Mars v súhvezdí Strelec. Saturn: v druhej polovici mesiaca ho nájdeme krátko pred východom Slnka veľmi nízko nad JV obzorom naľavo od Jupitera v súhvezdí Strelec. Urán: bude pozorovateľný večer nad JZ obzorom v južnej časti súhvezdia Baran. Vzhľadom na jeho nízku jasnosť budeme potrebovať na jeho pozorovanie aspoň malý triéder. Neptún: večer sa bude nachádzať veľmi nízko nad JZ obzorom v severnej časti súhvezdia Vodnár.  Jeho pozorovacie podmienky sa v priebehu mesiaca budú zhoršovať v dôsledku zmenšovania uhlovej vzdialenosti od Slnka.  

Hodina Zeme 2020

Hodina Zeme je už dlhú dobu jednou z najväčších celosvetových akcií so zapojením verejnosti. Každoročne počas tejto hodiny je potrebné vypnúť svetla a tak symbolicky dať najavo, že nám záleží na osude našej planéty Zem. História Hodiny Zeme sa začala písať 31. marca 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. Už o rok neskôr sa do kampane zapojilo okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách v 18 časových pásmach. Dnes už kampaň predstavuje celosvetovú akciu, do ktorej sa zapája viac ako 180 krajín z celého sveta. Počas Hodiny Zeme svoje osvetlenie vypínajú aj také svetové monumenty ako je socha Krista Spasiteľa v Brazílii, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum a pod. Slovensko sa prvýkrát zapojilo v roku 2010, no oficiálne to bolo až o rok neskôr, kedy s celosvetovými organizátormi nadviazali spoluprácu Sekcia ochrany pred svetelným znečistením SaS pri SAV a SZA. Od roku 2016 je Hodina Zeme organizovaná v spolupráci s WWF Slovensko (World Wide Fund for Nature), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Je už samozrejmosťou, že túto akciu podporuje aj Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, vysunuté astronomické pracovisko Roztoky spolu so Slovenským zväzom astronómov MO Roztoky. Tohto roku je kampaň naplánovaná na 28. marca 2020, kedy od 20:30 h do 21:30 h miestneho času sa zhasne pouličné osvetlenie v mnohých veľkomestách sveta. Pridať sa môžu nielen mesta, dediny a organizácie z nášho okolia, ale aj jednotlivci a to práve tak, že v uvedený čas symbolický zhasnú svetlo vo svojej domácnosti a týmto činom dajú vedieť, že im záleží na budúcnosti našej Zeme. Ak ste sa takto rozhodli, či už ste mesto, dedina, organizácia alebo jednotlivec, dajte nám prosím vedieť na: astroroztoky@protonmail.ch, aby sme vedeli propagovať náš kraj, ako kraj kde žijú ľudia, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty.

(Zdroj: https://www.earthhour.org/

 

 

J. Leško (HR Roztoky), J. Sadiv (MO SZA Roztoky)


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk