AKO SLÁVITE DEŇ MATIEK?

Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta mamám a materstvu. V tento deň dávajú deti svojim mamkám darčeky či kytice. Každoročne pripadá na druhú májovú nedeľu. Zisťovali sme, ako tento sviatok slávite vy a ako zvyknete obdarovať vaše mamičky.

 

Timea Kaliňáková - Ružvoňová

Deň matiek pre mňa veľmi dôležitý sviatok. Mama je len jedna a tú moju si vážim najviac na svete. Je to človek, ktorý ma nielen priviedol na svet a dal mi šancu žiť,ale aj človek,  ktorý so svojou trpezlivosťou ma naučil chodiť, hovoriť, žiť.. jej ochrannú a láskavú ruku cítim stále,  hlavne, keď som už dospelá a sama viem, aká nesmierne ťažká a dôležitá práca je byť mamou. 

Kým som žila na Slovensku, tak sme Deň matiek stále oslavovali spolu. Teraz nie je vždy možné byť doma v tento deň, ale nikdy nezabudnem mojej mame zatelefonovať, zablahoželať, poďakovať sa za všetko to, čo pre mňa spravila a za to, že vôbec je. Prípadne ju prekvapím prostredníctvom kamarátky, ktorá jej v mojom mene doručí kvety. Mojej mame som vďačná úplne za všetko. Bez nej by som nebola. Nebola by som taká, aká som. Moja mama mi je vzorom. Vychovala zo mňa jednu silnú a nezávislú ženu. Dala mi vždy všetko, čo som potrebovala. A bola, je a aj bude pre mňa vzorom.

Byť mamou je to najťažšie, ale aj najkrajšie poslanie každej ženy. 

Všetkým mamám by som popriala dlhý život a veľa zdravia. Mama je len jedna.

Vlado Sluk

Mama je najvzácnejšie slovo v slovníku dieťa od narodenia po celý život.  Mojej mamke okrem života vďačím za pekné detstvo, dobrú výchovu, vedenú ctiť si svojich blízkych,vážiť si ľudí a zodpovedne si plniť svoje úlohy. Moja mamka už dávno nie je medzi nami, no pokiaľ žila, v rodine Slukovcov bolo aj pekným zvykom prísť vyobjímať a pogratulovať svojim mamkám a babkám. Dospelí s kytičkou a deti s vlastne urobenými darčekmi a peknou básničkou a najmä pesničkou. Deň matiek sa na Slovensku oslavuje druhú májovú nedeľu až po nežnej revolúcii. Od môjho detstva zvýšenú pozornosť mamkám sme venovali venovali 8.marca na MDŽ, ktorý viac oslavujeme aj teraz. Slávime dva sviatky, mamky si to zaslúžia. Ako pedagóg, družinár a hudobník tento sviatok po celý život som intenzívne prežíval s deťúrencami už dva týždne pred tým nacvičovaním básničiek, pesničiek, zhotovením vlastných darčekov a prípravou kultúrneho programu v škole. Všetkým mamičkám a babičkám želám veľa zdravia a radostí zo svojich zdravých a šikovných detí a vnúčat.

Michaela Petraniková

S mamami to máme niekedy ťažké. No ony vedia, čo robia. My si to uvedomíme až neskôr. Podľa môjho názoru takto pravdivú vetu už málokto prečnie. Druhá májová nedeľa už tradične patrí k oslavám a vyjadreniu vďaky všetkým mamkám. Aj keď mnohí z nás nepotrebujeme k vyjadreniu lásky mamke akýsi dátum, dá sa to aj pri každodennej rutine a zhone napríklad otázkou ako sa máš, ľúbim Ťa, daj na seba pozor atď... Ja osobne mám deň matiek vždy, keď si spomeniem na to, že tá moja mama je ešte stále v zdraví a vitalite medzi nami. Ako deti sme mali vo zvyku na Deň matiek obdarovať mamky pesničkou, básničkou, kresbou či kytičkou poľných kvetou. V dospelosti nám stačí jedinečný pohľad a úprimná návšteva niekdajšieho spoločného domova. Som svojej mamke vďačná, že ma dokáže vytrestať nežnými slovami, chutným kalorickým voňavým koláčikom. Som je vďačná za to, že som človek, aký som, že ma priviedla k viere, pokore a správnym zásadám v živote. Ďakujem mami...

Zuzka Ľos – Božiková

Hoci tento deň patrí mamám, tej svojej sa snažím spraviť príjemný deň stále, keď je možnosť. Mamy si Deň matiek zaslúžia každý deň v roku. S mojou mamou si najviac vážime čas strávený spolu. Za  normálnych okolností by som nebola teraz ani doma, no takto mám tú možnosť stráviť deň s ňou – upiecť jej obľúbený koláč či priniesť kvety. Za to, ako ma vychovala a že vždy stála pri mne. Viem, že nech sa nachádzam kdekoľvek na svete, stále na mňa myslí.

 

-pk-


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk