Tradične netradičný Deň matiek vo Svidníku. Zaveste svoje vyznanie na most v centre mesta

Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok si sviatok Dňa matiek pripomenieme 10.mája. Je to špeciálny čas, povedať našim mamám, ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú a vyjadriť im vďačnosť. Tento sviatok je spájaný aj s oslavami, ktoré pravidelne organizovalo aj mesto Svidník. Zisťovali sme, ako to bude tento rok kvôli súčasnej pandémii.

 

Mesto plánovalo zmeny, nakoniec všetko zmenila pandémia...

Tak, ako ľudia, aj mesto sa muselo prispôsobiť korona situácii. Od PR manažérky mesta Svidník, Kristíny Tchirovej, sme sa dozvedeli, že mesto plánovalo viacero zmien v rámci osláv tohto sviatku, no napokon zmeny pripravila pandémia sama. „Začiatkom roka sme mali významné 75. výročie oslobodenia Svidníka a oslavy boli výnimočné. Rovnako sme mali pripravený jedinečný Deň žien, kedy sme organizovali Dámsku jazdu – úplne nový formát, ktorý mal veľmi pozitívne ohlasy, ale dva dni pred akciou, 7. marca, sme ju zrušili. Malo nasledovať ocenenie učiteľov, Plavecký maratón, Deň matiek, pri príležitosti Dňa rodiny cyklistická akcia pre rodiny s deťmi a mnoho ďalších...,“ zhrnula.

Práve Deň matiek bol z týchto podujatí ako jediný plánovaný tradične, v Dome kultúry. Mal spojiť detičky zo všetkých materských a základných škôl vo Svidníku a tým aj ich rodičov a starých rodičov. „Už roky bolo vo zvyku v meste Svidník vystúpenie detí zo školských zariadení a odmena pre každú mamičku v podobe darčeka. Niektoré roky sa uzatváralo vystúpenie spoločnou piesňou a deti držali v rukách lízanky v tvare srdca, ktoré odovzdali mamičkám,“ zaspomínala a dodala, že tento rok sa mesto popasovalo s novou výzvou, ako urobiť tradičný Deň matiek netradične. Primátorka mesta, Marcela Ivančová, sa rada na veci pozerá aj z iného uhla. Trošku inovácie a aj zaužívané a veľmi pekné akcie môžu byť atraktívnejšie. Už pár týždňov sme vedeli, že aj keby sa uvoľňovali opatrenia, Deň matiek nebudeme môcť uskutočniť klasickým spôsobom a úplne ho prehliadnuť sme tiež nechceli. Preto som prišla s myšlienkou zavesenia vyznaní na most v centre mesta. Je to aktivita, ktorá nás v čase izolácie môže spojiť a to je vlastne MAMA, tá spája, miluje, obetuje sa a vytvára teplo domova. Bola by som rada, keby ďalšie dni stále pribúdali vyznania na tento most a tak sme vyjadrovali našu súdržnosť v týchto časoch,“ uzavrela primátorka mesta, Marcela Ivančová.

-pk-

 

 


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk