Pandémia zasiahla aj svidnícky futbal... Adrián Labun: Verím, že v týchto ťažkých chvíľach sa všetci spojíme“

Pandémia zasiahla všetky športy a výnimkou nie je ani futbal. Člen výkonného výboru svidníckeho futbalového klubu, Adrián Labun, nám porozprával, ako túto situáciu zvládajú futbalisti, ako sa vyriešili tréningy,  prezradil i plány do budúcna. Jarnú časť III. Ligy východ 2019/2020 malo mužstvo mužov začať 23.03. domácim zápasom so Sninou. Deň predtým by starší a mladší dorastenci pôsobiaci v II. Lige východ privítali rovesníkov z Vranova nad Topľou. Prvý aprílový víkend by zápolenia v druhej lige VSFZ zahájili aj mladší a starší žiaci tiež na domácom ihrisku proti súperom z Veľkého Šariša. Družstvá prípraviek U11 a U10 by svoju odvetnú časť sezóny naštartovali „bez srandy“ 01.04.2020 v Ľuboticiach.

Futbalový život na štadióne sa zastavil

Hoci „A“ mužstvo zimnú prípravu odštartovalo s miernym oneskorením, na prvé jarné kolo bol klub zodpovedne pripravený. Mužstvo striedavo trénovalo v domácich podmienkach a v Bardejove na ihrisku s umelým povrchom, na ktorom stihli odohrať aj zopár prípravných zápasov.  „Dorastenci a žiaci využívali na prípravné zápasy umelú trávu v neďalekom Stropkove. S tréningovým procesom sme skončili týždeň pred začiatkom súťaží, následne potom, ako bolo 11. marca uverejnené rozhodnutie SFZ a VSFZ o opatreniach na zamedzenie šírenia koronavírusu.  Momentálne sa futbalový život na štadióne zastavil, okrem starostlivosti o údržbu trávnika tam zavládlo ticho. Je ťažko povedať, aké dopady bude mať táto epidémia na futbal nielen  v našom meste. Ale určite nastanú zmeny nielen vo futbale, ale aj v športe celkovo. Mesto je našim hlavným donorom a už teraz vieme, že bude mať výpadky vo financiách. Na chode klubu sa podieľajú aj miestni podnikatelia, ktorí tiež počítajú so zníženými príjmami. Ak bude pandémia a s ňou spojené bezpečnostné opatrenia trvať príliš dlho,  bude mať veľa  športových klubov problémy, niektoré možno aj existenčné. Verím, že v týchto ťažkých chvíľach sa všetci spojíme a spoločne zachránime šport v meste pre ľudí,“ priblížil situáciu.

Hráči trénovali individuálne

Keďže do týchto dní sa nemohlo trénovať skupino a sezóna bola oficiálne ukončená, hráči dostali individuálne tréningové plány, ktoré komunikovali so svojimi trénermi. Podľa slov A. Labuna je to na tejto úrovni hlavne o individuálnom prístupe každého jednotlivca, jeho zodpovednosti a svedomitosti, keďže kontrola tejto činnosti je obtiažna. Na amatérskej úrovni je niekedy problémom skĺbiť aj riadny tréningový proces s profesijným a študentským životom hráčov. „Prípravu na novú sezónu zosúladime s termínom na jej začiatku. Dúfam, že sa tak stane čím skôr.“ 

Bez divákov nie je futbal futbalom

Futbaloví fanúšikovia sa už nemôžu dočkať, kedy sa opäť rozbehnú zápasy. „Všetci sme už hladní po futbale, ale v prvom rade je najdôležitejšie zdravie všetkých. Najskôr je potrebné povoliť možnosť na spoločné skupinové trénovanie, potom na súťažné zápasy a v konečnom dôsledku aj účasť diváckej kulisty, bez ktorej futbal nie je futbalom.“ Nový súťažný ročník by mal odštartovať koncom júla, ale pokojne je možné, že to bude až v septembri. Na to si ešte budeme musieť chvíľku počkať. „Ak by sa sezóna začala už v septembri, začiatok jarnej časti súťaže by sa určite posunul na skorší termín, s tým počíta aj organizátor súťaží VSFZ. Pri tomto scenári by sme boli oproti viacerým mužstvám v nevýhode, keďže v meste nemáme ihrisko s umelým trávnikom, ktoré by nám umožnilo nielen trénovať, ale aj hrať súťažné zápasy na regulárnom teréne. Vieme, ako u nás vyzerajú futbalové plochy v neskorej jeseni a na skorú jar...,“ uzavrel.

-pk-


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk