Jaroslav Skonc žije v Liverpoole už dvanásť rokov. So svojou skupinou má za sebou už mhoho vystúpení ohňovej show.

Narodil sa síce v Prešove, no detstvo i dospievanie strávil vo Svidníku. Slovensko nadovšetko miluje, no už od útleho detstva ho lákali  cudzie krajiny. Po skončení stredoškolského štúdia vycestoval na pol roka na Cyprus, kde zažil krásu a radosť života pri mori. Keďže však úspech neprichádzal, rozhodol sa pokračovať vo svojich potulkách. Zavialo ho to do Anglicka, Holandska i Poľska. Nakoniec sa opäť vrátil do Spojeného kráľovstva, na Kráľovské ostrovy, do Liverpoolu, kde žije už dvanásť rokov. 35 – ročný Jaroslav Skonc tu pracuje ako vedúci tlačiarenskeho oddelenia a má veľmi zaujímavú záľubu – ohňovú show.

Vo firme pracoval ako operátor, aj ako kvalifikovaný tlačiar

Jeho prvá práca v tomto meste bola v tlačiarenskej firme v Literland, teda v západnej mestskej časti Liverpoolu, vďaka čomu sa mu otvorili dvere do novej industriálnej oblasti tlače. Jaro dostal následne ponuku z jednej najväčších mailingových firiem v Európe, vďaka predošlým skúsenostiam v transakčnej distribúcii. “V súčasnosti je naša firma, Communisis OSG company, lídrom na európskom trhu a jej pobočky sa nachádzajú po celom svete. Počas jedenástich rokov v tejto firme som prešiel celým rebríčkom pozícii od operátora mailingových zariadení až po kvalifikovaného tlačiara druhého levelu spoločnosti Hewlett. Communisis OSG company bola prvá európska firma, ktorá zakúpila dva kusy najväčších a najrýchlejších tlačiarní na svete pod názvom HP T400. Nie som schopný nazývať toto majstrovstvo modernej technológie stroj alebo tlačiareň vďaka jej nadčasovým schopnostiam. Vďaka technológii optických vlákien sa Američanom podarilo vybudovať raketu v oblasti tlačiarenskeho priemyslu. Toto monštrum má približne 38 metrov, je štyri metre vysoké i široké v základom vybavení. Je schopná tlačiť 5 200 plne farebných strán (A4) pri rýchlosti papiera 183 metrov na minútu. Pri tomto geniálnom zariadení som strávil sedem rokov radosti i stresov.”

Svidníčan pracuje s piatimi operačnými systémami

V Communisis OSG sa venujú najmä transakčnej tlači pre medzinárodné banky ako HSBC, Natoonwide, RBS (Royal Bank of Scotland), Lloyds banking group, ale taktiež štátnym organizáciám, ako sú HMRC (Her Majesty Revenue and Custom), TVL (BBC televízne licencie) a verejnoprávnym službách British / Scottish Gas, Thames Water, Castle Water a podobne. “Každý deň na začiatku zmeny je nevyhnutné skontrolovať celý systém zariadení nutný pre plynulú činnosť T 400. Jednou z hlavných častí je systém distribúcií atramentu od tlačiarne, ktorý sa nachádza v bezpečnej vzdialenosti na špeciálnych protizápalových vaniach,” objasnil a dodal, že používajú štyri základné druhy farieb (purpurová, tyrkysová, žltá a čierna), vďaka ktorým sú schopní dosiahnuť akýkoľvek odtieň z celého spektra farebných paliet. Atrament k nám prichádza z Japonska v najvyššej kvalite, v 200 – litrových sudoch. Dôležitou súčasťou je každodenná údržba a čistenie tlačiarenských hlavíc pre udržanie vynikajúcej kvality tlače. Papier, ktorý používame, je široký jeden meter a dlhý jedenásť kilometrov, navinutý v kotúčoch. Váži až jednu tonu. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou je software a komunikačné systémy individuálnych klientov. Momentálne operujem piatimi operačnými systémami, ktoré obsahujú všetky dôverné a utajené informácie jednotlivých zákazníkov, “ dodal.

Jaroslav sa stále kariérne posúva

Svidníčan dosiahol jeden z najväčších úspech v tomto odvetví pred štyrmi rokmi, kedy sa mu podarilo zvýšiť produkčnú kapacitu o 33% a dosiahnuť rekor 101 333 metrov vytlačených dokumentov za dvanásť hodín.  “V posledných dvoch rokoch som sa začal zaoberať rozvojom a vylepšením tejto technológie v transakčnom biznise. Po úspešnom ukončení druhého levelu programu Business and continues Improvement Techniques založeného na japonskej filozofii “Kaizen” (v preklade zmena) som sa v januári tohto roku rozhodol pokračovať v štúdiu tejto filozofie na lever 3 v anglickom jazyku, ktorá potrvá 18 mesiacov.” V janurári tohto roku sa stal vedúcim tlačiarenskeho oddelenia. “Je to nesmierne náročné a zodpovedné stanovisko vo vysoko komplexnom prostredí. Aj napriek tomu som však túto výzvu prijal s možnosťou ďalšieho rozvoja v Senior managmente.”

Najdôležitejšia vec pri ohňovej show je svalová pamäť

Tento 35 – ročný vášnivý cestovateľ má aj zaujímavú záľubu, ktorou je fire show, čiže ohňová show. Zaujímalo nás, ako sa k nej dostal a čo všetko má už za sebou. “Pred ôsmymi rokmi som sa spoznal s úžasnými ľuďmi z Poľska v jednom z nádherných liverpoolských parkov, ktorý sa nazýva Sefton park. Jedným z tých ľudí bol Michal alias Pavuk, ktorý je už mojim dlhoročným priateľom. Spomínam si, že v rukách držal smiešne vyzerajúce loptičky na hrubých šnúrkach, ktoré vo mne vzbudili záujem. Zistil som, že sa nazývajú Poi – ide o celosvetovo uznávaný výraz pre náradie určené na točenie s ohňom. Okrem toho, poi nie je jediným nástrojom ohňovej show. Sú tam aj vejáre, palice, dvojité palice, laná, bugengy a taktiež dračia palica.Na prvý pohľad sa mi to stalo veľmi jednoduché, opak bol však pravdou,” prezradil. Jaroslavovi sa v tejto oblasti začalo dariť po niekoľkonásobných opakovaných cvičeniach a desiatkach modrín. Výučba točenia s ohňom je zdĺhavá a vyžaduje si veľkú dávku sebazapretia. “Prvýkrát som sa odvážil točiť so skutočným ohňom po troch mesiacoch tréningu. Najdôležitejšia vec pri tejto činnosti je svalová pamäť, čím dlhšie trénujete, tým to začína byť jednoduchšie a prirodzenejšie pre svaly. Moji známi dokonca túto činnosť začali vyučovať a otvorili si na to školu. Po vytvorení profesionálnej performerskej skupiny Bring the Fire Project som začal regulárne chodiť na vysoko intenzívne tréningy, ktoré boli štyri až šesťkrát týždenne. Vďaka tvrdej práci sa mi podarilo dostať medzi členov skupiny. Pred troma rokmi som začal s touto skupinou aj vystupovať v Liverpoole.” Podľa Jarových slov bolo neskutočným zážitkom, keď po prvýkrát vystúpil vo štvorici v Liverpoolských Albertových dokoch. “Od tohto momentu som vedel, že budem zviazaný s ohňom navždy.”

Tvorenie choreografie nie je jednoduché, od počtu osôb v nej záleží, aké bude zdĺhavé.  Vystúpenie pred St.Georges Hall v Liverpoole považuje za jedno z najkrajších. “Trvalo asi pol hodiny a podarilo sa nám zhromaždiť viac ako 3 500 divákov. Predstavovali sme štyri rôzne kultúry prelínajúce sa v Liverpoole (čínsku, indickú, keltskú a africkú). Na tomto vystúpení spolupracovalo 28 umelcov, čo bolo doteraz najväčšie vystúpenie tohto druhu v spomínamom meste. Taktiež nádherný zážitok mám so spolupráce Feast of Fire z Art Collective Liverpool pri ohnivých inštaláciách napájaných propanbutánom. Nesmiem tiež zabudnúť na Bonfire night, na ktorej sme boli ako kolektív obrovskou súčasťou počas štyroch rokov. Zážitkom bolo aj nosenie ohňa na choduliach v roku 2018, čo pritiahlo nesmierny záujem verejnosti a otvorilo ešte väčšie dvere našej kreativite. V budúcnosti sa naďalej plánujem rozvíjať v obtiažnosti trikov a rôznorodosti nástrojov, či už rekreačne alebo profesionálne. A ešte jedna rada na záver – verte v seba a dokážete čokoľvek, kreativite sa medze nekladú,” doplnil a v závere povedal, že aktuálnu situáciu súvisiacu so šíriciam sa koronavírusom vníma o to intenzívnejšie, že jeho sestra, Alexandra Canová, momentálne pomáha vo svidníckej nemocnici napriek nebezpečenstvu, ktorému sa vystavuje. “Som na ňu nesmierne hrdý.”

-pk-


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk