Jánov či Petrov nájdete v našom meste početne. Toto meno je obľúbené stále.

Jánov či Petrov nájdete v našom meste početne. Toto meno je obľúbené stále. Oslávenci slávili práve v mesiaci jún.

 

Peter Chovanec

Moji rodičia sa rozhodli pri mojom narodeni mi dať meno Peter. Neboli zastancom super moderných mien, ale chceli zachovať pravé slovenské meno, ktoré v tom čase bolo veľmi používané. Aj starší brat ma meno Ján. Už pred 2 000 rokmi Ježiš Kristus ustanovil svojho apoštola Petra za svojho zástupcu na zemi. Považoval ho za pevného, odolného ako skala a na ňom postavil svoju cirkev. Stal sa aj prvým pápežom. Samotné meno Peter v živote nie je až tak dôležite. Ten kto nosí meno Peter nie je okamžite najlepším človekom. Počas života musí na sebe tvrdo pracovať, aby sa prejavil jeho charakter pri kontakte so svojimi blízkymi a aj v kolektíve pracovnikov, s ktorými prichádza do kontaktu. Zároveň jeho vystupovanie na verejnosti musí byť uvážene, premyslené a kultivované. 

V mojej rodine sa vyskytuje meno Peter. Môj švagor, otcovej matky brat a matkin bratranec má syna Petra. Samotné meno Peter, človeku až tak nepomáha, pokiaľ na sebe nepracuje, či už na vzdelaní alebo pracovnej činnosti. 

So svojim menom som veľmi spokojný. 

Ján Juhaščik

Meno Ján je veľmi uznávané na Slovensku v Česku a aj v Taliansku ako Giovanni.

Som veľmi rád a šťastný, že mám také meno, ktoré mi dala mamka v Čechách, ktoré je známe ako Honza. Moje meno mi aj na farme prinieslo veľa. Ľudia ma spoznali pod menom Jano a veľmi mi fandili a fandilo mi celé Slovensko. Takže som hrdý na moje meno. V rodine to meno majú viacerí a práve dnes sa to oslavuje po celom Slovensku.

 Peter Kopča

So svojim menom som veľmi spokojný. Ešte dodnes sa mi páči riekanka Peter sveter čokoláda každá dievka ma ho rada. 

Na meniny som dostal svoju prvú vysnívanú gitaru, ktorú ešte stále mám a ta so mnou prežila veľmi veľa. 

V našej rodine bohužiaľ nie je nikto nositeľom tohto mena. Dnes je ten trend mien celkom iný, ale bol by som rád aby sa tie pekné tradičné mena opäť vratili.

  Ján Halčík

So svojim menom Ján som spokojný. Je hebrejského pôvodu, znamená Boh je milostivý. Má mnohé tvary ako: Ján, Janík, Janko, Janíčko, Jánoš a podobne. Myslím si, že mi moje meno pristane. Prinieslo mi to, že si ma ľahko ľudia zapamätajú.  V Anglicku mi hovorili však Ian. Na Jána sa pália vatry 24.6.2020 a na to mám skvelé spomienky. Môj otec sa volal tiež Ján. Občas mi však niekto stihol povedať Johny alebo Ivan. Svoje meno by som nikdy nevymenil.

   Peter Rolik

S mojím menom som veľmi spokojný, nechcel by som sa volať inak. Som rád, že mi moji milovaní rodičia vybrali práve takéto meno. To je správne meno pre muža ktorý miluje a potrebuje slobodu a nezávislosť. Je to pôvodom grécke meno (Petros) čo znamená pevný ako skala čo ma v podstate a doslova vystihuje. Taktiež vystihuje aj moju povahu, ktorú som nadobudol vďaka skvelej výchove mojich rodičov. Aj za to som im nesmierne vďačný. Či mi toto meno niečo prinieslo? Možno aj áno, len som to v danom momente nezaregistroval. Myslím si, že ak Vám život niečo prinesie, tak to nie je na základe Vášho mena ale na základe Vašich skutkov, ktoré sa človeku vždy vrátia, schopností,výchove -a to ako sa správať k ľuďom. 

V Našej rodine som nositeľom tohto mena iba ja a som na to pyšný.

 

 

 

 


Autor: redakcia

Tento članok bol vytačený z portálu Týždenníka Dukla, Centrálna 812/11, 089 01 Svidník, tel/fax: +421 54 7881741, mob 24hod: +421 911 665 600, redakcia@e-dukla.sk, www.e-dukla.sk